Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Klara Sobieraj to już przeszłość! Teraz jest Bartłomiej Słowik

Jest kolejny tele-robot – Bartomiej Słowik z Fundacji Zielona Przyszłość – działa od kilku tygodni.

Klara Sobieraj zasłynęła w ubiegłym roku z licznych telefonów, które wykonywała do przypadkowych osób oferując dofinansowanie do instalacji OZE. Zadaniem robota, który udawał człowieka, było zaoferowanie dotacji na instalację fotowoltaiczną w ramach fikcyjnego programu Czysty Powiat. W trakcie rozmowy robot odsyłał zainteresowane osoby na stronę www programu.

Strona, choć wykonana dość profesjonalnie i wiarygodnie, nie miała prawidłowo działającej zakładki kontakt. Można natomiast było zapoznać się z polityką prywatności, która kierowała do ukraińskiej spółki Euro Call Center[1] z siedzibą w Zaporożu. Polski oddział znajdował się w Poznaniu. Skąd wiadomo, że telefon obsługiwały roboty? W sieci od pewnego czasu internauci publikowali nagrania audio z rozmów z telemarketera. Kilku osobom udało się nawet zapętlić robota, który zamiast prowadzić normalna rozmowę – odtwarzał ciągle te same komunikaty.

Portal Niebezpiecznik.pl dotarł nawet do ogłoszeń o pracę „konsultant obsługi BOT”, która zachęcała kandydatów do pracy w Euro Call Center, poprzez informację, że to jedyne call center, w którym nie trzeba rozmawiać z klientami. Jedynym zadaniem było odtwarzanie nagrań klientom na podstawie tego, co mówią oni do słuchawki. „Dołącz do nas i zostań operatorem Auto Bota już dziś” – zachęcają autorzy ogłoszenia.

W przypadku Bartłomieja Słowika, firmą call center, które realizuje projekt dla fundacji, jest spółka Asmanta Call Center. Firma, która określa siebie jako „lidera w Polsce i na świecie”, zarejestrowana została w Polsce 15 września 2021 roku. Siedziba spółki znajduje się  – tak jak w przypadku Klary Sobieraj – także w Poznaniu, a kieruje nią – według danych z KRS – Yuliia Shport. Ta sama Yuliia jest także osobą kierującą fundacją Zielona Przyszłość (założoną 10 marca br). Mamy więc do czynienia z tym samym mechanizmem, co w przypadku Klary Sobieraj i najprawdopodobniej z tymi samymi osobami.

Pytanie pozostaje jedno – skąd obie firmy miały nasze dane osobowe? I jak działają odpowiednie urzędy odpowiedzialne za ten sektor rynku.

foto: Tekniska Museet/flickr (CC-BY 2.0)

Słownik
1. Call Center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
3 komentarzy
  1. Dane osobowe sprzedawane są operatorów GSM -> jeśli umowa została zawarta przez telefon, zawierający umowę nie widzi jakiegokolwiek formularza i nie zdaje sobie sprawy z zapisów RODO… ”nie ma w RODO wprost przepisu, który formalnie nakazuje podpisywanie konkretnie umów udostępnienia danych.”
    każdy musi owobiście WYCOFAĆ UPOWAŻNIENIE DO UDOSTĘPNIANIA SWOICH DANYCH OSOBOWYCH, to trwa kilka minut zaledwie!

  2. Do mnie dzis dzwonila , po raz pierwszy, uparta marketerka z tej “Fundacji”, przez kilkadziesiat sekund myslalem ze to zywy czlowiek haha. W koncu , gdy powtarzala w kolko jedno i to samo, i zrobila przerwe wreszcie, rzeklem : odp…ol sie ! Rozlaczyla sie haha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Zespół „w chmurze”, czyli wiele języków jednego projektu

Bycie częścią czegoś wielkiego ma dwie korzyści – jesteś wielki i…dla swoich klientów możesz więcej. Tak najogólniej można opisać sposób działania Cloud Campus w Teleperformance Polska. Klienci firmy mogą w ten sposób wybrać na podstawie różnych parametrów obsługę klienta aż w kilkudziesięciu lokalizacjach na świecie. Taki setup umożliwia optymalne zbudowanie zespołu Customer Service, mając na uwadze niższą niż lokalna cenę, wysoki poziom znajomości języka oraz najwyższą jakość oferowaną klientom przez to outsourcingowe contact center.