Łatwo zauważyć, jak wiele potencjalnych zagrożeń czai się wśród dziesiątek codziennych czynności. Nieostrożny użytkownik smartfona może utracić swoje prywatne dane, pliki czy nawet środki z konta bankowego. Dowiedz się, jak najlepiej zabezpieczyć się przed tego rodzaju zagrożeniami.
Podstawowe kroki w trosce o bezpieczeństwo telefonu
Wiele nowoczesnych urządzeń posiada zintegrowane zabezpieczenia, które są stale udoskonalane wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu. Między innymi dlatego warto wybierać nowe smartfony. Jeżeli natomiast chcesz zadbać o bezpieczeństwo starszego sprzętu, masz do dyspozycji wiele wbudowanych opcji oraz praktycznych aplikacji. Oto kilka najbardziej przydatnych.
Zabezpieczenie ekranu
Najłatwiejszy sposób na uzyskanie dostępu do danych na urządzeniu to oczywiście odblokowanie smartfona i przeglądanie zawartości z poziomu ekranu. Aby uchronić się przed włamaniem, warto ustawić kod, który trzeba wprowadzać na ekranie blokady. Może to być ciąg liczb czy rysowany symbol. W nowszych sprzętach tę opcję zastępują nieraz biometryczny czytnik odcisku palca czy rozpoznawanie twarzy. Dodatkowe zabezpieczenia tego typu warto ustawić też w aplikacjach bankowych czy poczcie elektronicznej.
Uprawnienia aplikacji
W przypadku każdego nowo zainstalowanego oprogramowania warto upewnić się, czy aplikacja działa jedynie w zakresie, do którego został stworzony. Może okazać się, że niektóre funkcje potrzebują dodatkowych uprawnień, jak dostęp do galerii, aparatu, lokalizacji czy Bluetooth. W przypadku aplikacji z niepewnego źródła należy zachować ostrożność przy udzielaniu tego typu zezwoleń. Aby mieć pewność, że smartfon jest bezpieczny, dobrze jest korzystać jedynie z oprogramowania dostępnego w oficjalnych sklepach i na stronach producentów.
Bezpieczeństwo haseł
Jeżeli masz choćby cień wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa swojego telefonu, to unikaj funkcji zapamiętywania haseł w aplikacjach lub przeglądarce. Zwłaszcza w tych, gdzie mogą znajdować się Twoje wrażliwe dane. W razie włamania lub kradzieży tego rodzaju udogodnienie znacząco ułatwia kradzież informacji ze smartfona. Dodatkowo warto rozważyć weryfikację dwustopniową na stronach i w programach, które na to pozwalają. Utrata maili, loginów i haseł ma też miejsce bardzo często w przypadku wejścia w podejrzane linki otrzymywane na poczcie email lub w wiadomości sms. Dobrą praktyką jest ignorowanie wszelkiego rodzaju komunikatów z nieznanego źródła.
Ochrona przed kradzieżą
Nawet najlepszy antywirus na niewiele się zda, kiedy dojdzie do fizycznej kradzieży telefonu. Dlatego warto systematycznie wykonywać kopie zapasowe przechowywane w chmurze. Ponadto dobrze jest zainstalować oprogramowanie, które pozwoli na zdalne oczyszczanie smartfona z danych, a także śledzenie jego położenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu istnieje szansa na odzyskanie sprzętu oraz błyskawiczne usunięcie wrażliwych danych.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Odpowiednio chroniony smartfon to gwarancja, że Twoje prywatne informacje będą poza zasięgiem osób postronnych. Postaw na sprawdzone sposoby, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz telefon przed zagrożeniami. Skorzystaj z zebranych rad i już dziś przekonaj się, że bezpieczeństwo jest w zasięgu ręki. A nowoczesnego smartfona zamów w renomowanym sklepie, takim jak Neonet.