Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Dlaczego tak często obsługa klienta szwankuje?

Pewnie zastanawialiście się kiedyś, dlaczego obsługa klienta czasem szwankuje. Ja ostatnio myślę o tym dość często, bo – tak jak i Wy – jestem klientem. Ale trochę innym niż przeciętny Kowalski. Innym, bo znam specyfikę pracy ludzi od trudnych klientów.

Szacuje się, że aż 72% dobrze obsłużonych klientów ma większą skłonność do dzielenia się informacjami o niezawodnej marce z maksymalnie 6-cioma innymi osobami. Jeśli jednak nie będziemy zadowoleni z obsługi – to powiemy o tym aż 15 osobom. To sprawia, że z pozoru mały odsetek osób niezadowolonych może bardziej zaszkodzić firmie niż nam się wydaje.

I choć liczby wydają się nam małe, to statystyki są nieubłagane — okazuje się, że zaledwie jeden na 26 klientów będzie głośno wyrażał swoje niezadowolenie. Reszta odejdzie od Ciebie bez słowa — nawet 66% zawiedzionych klientów bez sentymentu przechodzi do konkurencji, która dostarcza podobny produkt lub usługę.

Według Gartnera, aż 89% firm konkuruje między sobą nie tyle produktem, ile jakością obsługi.

A gdy uświadomimy sobie, że zdobycie nowego klienta jest 6-7 razy droższe niż utrzymanie dotychczasowego – w czasach wysokiej inflacji i kryzysu ekonomicznego – nie jest bez znaczenia.

Dlatego warto mówić o sytuacjach, w których obsługa klienta szwankuje. Zastanówmy się kiedy szwankuje?

Jest kilka takich punktów. I oto kilka z nich…

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej
1

K2 Podcast: Dawid Wójcicki (Voicetel) o UNF**K bots

Jeszcze 10 lat temu mało kto mówił o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w obsłudze klienta. Mało kto też wierzył, że AI zagości na ustach wszystkich ekspertów i praktyków branży. I oto – po kilku latach oczekiwania – robotyzacja, automatyzacja czy uczenie maszynowe – jest odmieniane przez wszystkie przypadki, czasy, tryby i osoby. Robią to nawet Ci, którzy należą do grupy najbardziej zatwardziałych zwolenników starego porządku rzeczy.
Czytaj więcej

K2 Podcast: Cold Calling – co nurtuje managerów?

Karol Bartkowski w jednym ze swoich postów na portalu Linkedin opublikował ankietę, w której zadał dwa pytania dotyczące problemów managerów z cold callingiem. Podzielił je na problemy techniczne i mentalne. Dzisiaj odpowiada na stawiane pytania i stwierdzenia.