Raport: Voiceboty i Ludzie 2022

Jako klienci, oczekujemy obsługi na najwyższym poziomie. Przyzwyczailiśmy się, że jesteśmy „zachwycani” nowościami, a przestarzałe rozwiązania nas irytują i odpychają. Czy zatem voiceboty i rozmowa z komputerem to jeszcze „zachwycanie”? Jak złe voiceboty irytują? Jakie usprawnienia w obszarze contact center wprowadzą jeszcze technologie głosowe? Kto najwięcej korzysta na wprowadzeniu voicebota do organizacji i jak wygląda obraz rynku technologii głosowych w Polsce?

Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się Państwo z najnowszego raportu Techmo „Voiceboty i Ludzie 2022”! Zapraszamy do lektury.

Rozwiązania typu voicebot to nadal relatywnie nowa forma interakcji przedsiębiorstw z klientami. Modyfikuje sposób kontaktu i daje dodatkowe możliwości: customizacja procesów, ujednolicenie komunikacji, obniżenie kosztów czy podniesienie jakości obsługi. Liczba rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji wciąż rośnie, a rozmowa z komputerem powoli staje się czymś naturalnym. Rozwiązania bazujące na rozpoznawaniu oraz syntezie mowy są coraz częściej wykorzystywane w zastosowaniach komercyjnych. Dodajmy – z powodzeniem, a jakość tych rozwiązań jest coraz lepsza. Wyróżnikiem staje się naturalna obsługa konwersacji czy nadanie botowi swego rodzaju osobowości. Powoduje to zwiększone zainteresowanie oraz współpracę produkcyjną z największymi graczami na rynku.

Głosowa automatyzacja procesów w CC

– Jako współtwórca rynku technologii głosowych w Polsce stawiamy na jakość. Współpracujemy z godnymi zaufania Partnerami i bardzo dużo energii wkładamy w edukację klientów końcowych. Co roku zapraszamy przedstawicieli obszaru rozwiązań głosowych do tworzenia wspólnego raportu pod tytułem „Voiceboty i Ludzie”. – mówi Piotr Stankiewicz, Head of Business w Techmo – Są wśród nich zarówno nasi Partnerzy, dystrybutorzy konkurencyjnych rozwiązań, jak i uznani eksperci. Dzięki temu, każdy opublikowany raport staje się zbiorem ważnych spostrzeżeń i obserwacji, dając pełniejszy obraz rynku technologii głosowych.  Tegoroczne wydanie zawiera wypowiedzi kilkudziesięciu osób, reprezentujących ponad dwadzieścia różnych podmiotów. Pytamy zarówno o aktualne wyzwania jak i plany biznesowe. Powracającym wątkiem jest niezbędność automatyzacji w obszarze obsługi klienta. Na chwilę obecną głosowo automatyzuje się powtarzalne i średnio skomplikowane procesy, najczęściej w ramach contact center[2]. Jak zaznaczają nasi rozmówcy, korzyści z wykorzystania technologii głosowych jest dużo więcej. Począwszy od zwiększania efektywności kosztowej, analizy przeprowadzonych rozmów i tworzenia kompleksowych raportów, poprzez możliwość wprowadzania usprawnień, a kończąc na zwiększeniu ogólnej satysfakcji klienta. Przewiduje się, że wykorzystanie języka naturalnego nadal będzie jednym z preferowanych sposobów kontaktu, zaś boty będą zdobywały coraz większą popularność ze względu na wygodę, dostępność oraz łatwość obsługi. – dodaje Stankiewicz.

Przyszłość czy teraźniejszość?

Głosowa automatyzacja obsługi klienta z wykorzystaniem analizy intencji (tzw. Natural Language Understanding[1]NLU[3]) staje się teraźniejszością. Voicebot pamięta kontekst poprzednich wypowiedzi a rozmowa staje się bardziej naturalna. Dzięki systemom automatycznego generowania odpowiedzi ( tzw. Natural Language Generation – NLG) człowiek lepiej odbiera wypowiedzi generowane przez maszynę. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, coraz częściej oferuje się platformy do samodzielnego tworzenia i trenowania botów. Pozwalają one na więcej swobody po stronie klienta oraz większą skalowalność biznesu.  

Raport Voiceboty i Ludzie 2022 do pobrania tutaj.

Słownik
1. Natural Language Understanding. Technologia wspomagana przez SI, która pozwala ludziom na interakcję z komputerami w normalnej, konwersacyjnej składni. Ta technologia kognitywna…
2. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
3. NLU. (inaczej Natural Language Understanding lub Zrozumienie języka naturalnego) technologia wspomagana przez SI, która pozwala ludziom na interakcję z…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *