Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Widok 360

Widok 360 stopni na klienta to koncepcja polegająca na możliwości przeglądania i analizowania wszystkich danych, jakie posiadasz na temat każdego pojedynczego klienta w jednym miejscu.

Przy tak dużej ilości danych tworzonych i gromadzonych dla każdego z klientów, możliwość zebrania wszystkich źródeł w jednym miejscu daje Ci możliwość zapewnienia, że rozumiesz potrzeby, życzenia i obawy każdej osoby. W rzeczywistości jest to jednak bardziej skomplikowane.

Naciągali na dotowane kursy

Sprzedawanie kursów językowych z rzekomym dofinansowaniu z rządowych lub samorządowych budżetów, albo bezpośrednio z UE – taką metodę stosowała firma Centrum Naukowe Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Radomiu. UOKiK pod koniec ub. roku wydał decyzję, ale podobnych firm i ofert jest ciągle sporo.

Najczęściej oferowane są kursy językowe. Mechanizm był prosty – poszukujący szkoleń internauta (lub przedsiębiorca) trafiał na stronę internetową, na której opublikowana była oferta atrakcyjnego kursu z dofinansowaniem. Na stronie pojawiały się najczęściej symbole Unii Europejskiej lub samorządów – miały za zadanie wzbudzić w gościu, potencjalnym kliencie, poczucie wiarygodności. W przypadku firmy Centrum Naukowe – była nawet wymyślona przez właścicieli firmy autorska metoda nauki – Johna Smith’sa, amerykańskiego poligloty i wykładowcy akademickiego, który nigdy nie istniał, a którego zdjęcie można było pobrać za darmo z serwisu stockowego.

Aby rozpocząć rozmowy o szkoleniu, należało pozostawić swoje dane osobowe, na stronach internetowych firmy, które bardzo często nie zawierały podstawowych – określonych z ustawie o RODO – klauzul i zapisów. W rzeczywistości, firmy tego typu nie tylko sprzedawały kursy z „dofinansowaniem”, ale także odsprzedawały dane osobowe innym firmom, które mogły być wykorzystywane przez outsourcingowe call centers (często nawet nieświadomie).

Strony internetowe oferujące udział w programie dofinansowywanych kursów językowych zawierała symbole i elementy graficzne mogące kojarzyć się z np. z Unią Europejską lub innymi rządowymi programami.

Pikanterii sprawie dodaje też fakt, że firmy tego typu, często albo same tworzą własne contact center[1] i zatrudniają pracowników, albo wykorzystują do tego celu małe outsourcingowe call centers.

Telemarketerzy podczas rozmów informowali telefonując albo do klientów, że kursy oferowane przez spółkę są z dofinansowaniem. Nie padają jednak informacje, kto takie dofinansowanie udziela – poza tym, że jest to dofinansowanie prywatne (sic!).

Popularnym chwytem było także oferowanie klientom tzw. “bonów na szkolenia”, które przypominały innego typu bony rządowe (np. bony turystyczne).

Reklamacje klientów były oczywiście przyjmowane, ale niemal automatycznie odrzucane. Powodem tego był sam produkt i charakter jego dostawy. W zestawach były nagrania audio na nośnikach cyfrowych i w przypadku otwarcia opakowania (a tak najczęściej się działo) klient tracił prawo do odstąpienia od umowy. Z informacji, jakie UOKiK[2] wskazała w swojej decyzji, padały również stwierdzenia, że zerwanie plomby Centrum Naukowego automatycznie oznacza, że towar dla sprzedawcy jest niepełnowartościowy i w związku z tym nie może przyjąć jego zwrotu.

Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swój własny interes, spółka wysyła klientowi link, który umożliwiał pobranie plików z serwera firmy, przez co klient tracił prawo do odstąpienia od umowy – przy czym warto zauważyć, że nie był informowany o tym w tracie rozmów sprzedażowych!

Jeden ze skarżących firmę konsumentów opisał to tak:

(…) Owa firma, oferująca te swoje kursy doskonale się zabezpieczyła przed zwrotem pieniędzy wyciągniętych od naiwnych ludzi – by otworzyć pudełko zawierające “opasłe” książki, należy zerwać plombę, a tam obok informacja, że to skutkuje brakiem możliwości zwrotu. Drugim zabezpieczeniem przed zwrotem pieniędzy jest informacja przesłana w wiadomości elektronicznej na skrzynkę e-mail z linkiem do pobrania cyfrowej wersji tego kursu, która zawiera dokładnie to samo co płyta. I tam na samym dole jest informacja, zresztą zgodna z prawem: „Zgodnie z art. 38 Ustawy o prawach konsumenta pkt.13, skorzystanie z cyfrowej wersji kursu skutkuje ustawowym brakiem możliwości zwrotu towaru w ciągu 14 dni. „Po fakcie, gdy już otworzyłem pudełko z zawartością i pobrałem cyfrową wersję zacząłem szukać informacji w Internecie, gdzie już na różnych stronach uprzedzano o naciągactwie tej firmy, zapewne występującej pod różnym nazwami, gdy zaczyna się robić wokół nich gorąco. Przesyłki są nadawane z Centrum Naukowego, ul. Fosa 25, 02-768 Warszawa.” (e-mail konsumenta z dnia 09.10.2019)

Popularnym symbolem były gwiazdy z flagi UE oraz kolor niebieski.

UOKiK zobowiązał spółkę do wykonania postanowienia, które nie tylko zakasuje stosowania niedozwolonych praktyk w procesie działania marketingowego i sprzedaży, oraz zobowiązuje spółkę do zwrotu poniesionych przez klientów kosztów zakupu oferowanych produktów. Jak informuje portal niebezpiecznik.pl z wykonaniem postanowienia urzędu firma ja problemy (przytaczana jest chociażby kwestia opieszałości zwrotu podatku VAT przez US).

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
2. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Vinted pod lupą UODO. Chodzi o skany dowodów osobistych

UODO skierował do litewskiego organu nadzorczego wniosek o pomoc ws. Vinted. Powodem interwencji polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych są liczne sygnały, jakie wpływają do polskiego urzędu, m.in. za pośrednictwem infolinii, dotyczące żądania przedstawienia kopii dowodów osobistych przez tą platformę.