Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Zdefiniuj swoją jakość w oparciu o badanie interakcji z klientami

Jak poprawić jakość monitorowania rozmów?

Celem monitorowania jakości rozmów, a więc tym samym także jakości obsługi klienta, nie jest kontrola sama w sobie. To chęć zidentyfikowania takich interakcji z klientami, które nie spełniają przyjętego przez nas poziomu jakościowego. Ale to także jest błędne podejście. Powinniśmy bardziej badać jak nasza usługa (a więc także i obsługa) wpływa na ocenę dokonywaną przez klienta.

Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie oraz sklasyfikowanie siły oddziaływania poszczególnych interakcji firmy (konsultanta) z klientem. Nie poddajemy ocenie samej interakcji, a jej impakt na ocenę. Takie zrozumienie problemu sprawia, że zaczynamy wchodzić w proces pewnego rodzaju personalizacji obsługi klienta, a to zjawisko jest zbieżne z panującymi trendami rynkowymi.

Taka ocena sprawia też, że możemy podejmować bardziej świadome decyzje, które docelowo doprowadzą nas do nie tylko usprawnienia i przyspieszenia, ale także ulepszenia procesu.

Aby polepszyć współczynniki oceny jakościowej – warto przyjrzeć się szkoleniom i coachingom agentów. Dzięki uważnemu słuchaniu możemy skorygować wadliwe procesy wewnętrzne, poprawić komunikację i planowanie pracy lub po prostu ostrzec inne działy naszej firmy przez nadciągającym kryzysem. Wszak od dawna mówi się, że to właśnie w contact center[1] bije serce firmy – i tylko dzięki temu mózg (zarząd) może wiedzieć co święci się na dole 🙂

I ważna uwaga – aby oceniać – nie możemy posiłkować się tylko jedną interakcją. Do samego skalibrowania karty oceny potrzebujemy kilkuset rozmów. Pamiętaj więc o tym!

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Poradnik: jak budować i utrzymywać lojalność klientów w biznesie

W dobie zaciętej konkurencji na rynku, lojalność klienta jest kluczowym elementem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Zrozumienie, co kieruje klientami, jak budować z nimi trwałe relacje i dlaczego są oni tak ważni, jest niezbędne dla każdego biznesu. W tym artykule przyjrzymy się, jak możesz zbudować lojalną bazę klientów i dlaczego to takie ważne.
Czytaj więcej

8 błędów, które nie pozwalają zamknąć sprzedaż

Praca telemarketera do łatwych nie należy – do czego nie muszę chyba nikogo przekonywać. Prócz realnych atutów, do których zaliczyć można: wykształcenie i odpowiednie sprofilowanie kompetencji miękkich oraz usprawnienie zdolności komunikacyjnych i negocjacyjnych, ma również swoje trudne aspekty, których neutralizowanie wymaga nieustannej pracy.