Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Od mono- do wielokanałowości: jak marka Kazar napędzała swoją ekspansję na rynki europejske

Polska marka Kazar zdołała przebić się na rynku europejskim dzięki „zlokalizowanym” kontaktom z klientami. Nie byłoby to możliwe bez dogłębnej analizy klientów, ich preferencji, gustów etc. na różnych rynkach.

Założony w 1990 roku Kazar początkowo działał jako hurtowy dystrybutor włoskiego obuwia. Gdy Artur Kazienko został jedynym właścicielem firmy, zmienił strategię rozwoju, koncentrując się na budowaniu wysokiej jakości marki modowej, otwierając przy tym kolejne sklepy w największych polski miastach.

Dzięki przyjętej wówczas strategii rozwoju sieci oraz wypełnianiu powstających na zmieniającym się rynku odzieżowym nisz handlowych, marka Kazar ma dzisiaj dość silną pozycję w Polsce. A przy mocno sprofilowanym asortymencie (butów, torebek, akcesoriów oraz perfumy) zachowano wygodny sposób dokonywania zakupów zarówno w Internecie jak i w sklepach stacjonarnych.

Właściciele marki Kazar byli zainteresowani możliwościami wielokanałowej sprzedaży i obsługi klienta, dlatego zdecydowano się wprowadzić brand do takich platform jak chociażby Zalando. I bez wątpienia ten ruch przyspieszył wejście marki do mainstreamu modowego Europejczyków kupujących na zalando.com.

Opowieść czas zacząć

Mająca korzenie w Polsce marka Kazar, chciała docierać do rosnącej bazy aktywnych klientów zagranicznych. Ale aby to zrobić, należało budować świadomość marki w całej Europie. Kazar postrzegał Zalando jako kanał czysto przyrostowy, z dostępem do 48 milionów nowych klientów, którzy są żywo zainteresowani asortymentem  z oferty Kazar. Program partnerski Zalando był dla Kazar szczególnie atrakcyjny ze względu na możliwość łatwego rozszerzenia działalności na 23 nowe kraje, przy jednoczesnym elastycznym ustalaniu ceny, zapasów i zachowaniu prawa własności do swoich towarów.

Kazar jednak, choć zafascynowany nowymi możliwościami, obawiał się braku wiedzy jak taką działalność najefektywniej rozwinąć. W tym momencie do akcji wkroczyły Zalando Fulfillment Solutions (ZFS) i portal programu partnerskiego zDirect!

Ekspansja rynkowa dzięki ZFS

Jako punkt wyjścia, Kazar zwrócił się do Zalando Fulfillment Solutions (ZFS), aby stworzyć strategię efektywnej kosztowo realizacji zamówień klientów. W rezultacie właściciel marki był w stanie rozpocząć działalność na platformie nie tylko w swoim kraju, ale także na 9 dodatkowych rynkach, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy.

Współpraca z Zalando zaowocowała bardzo cennym doświadczeniem, które jest też pewnego rodzaju odkryciem. Jakim? Różnice w zachowaniu klientów na własnej stronie i zalando.com.

Kieruj swoim biznesem dzięki zróżnicowaniu geograficznym

Radomir Kiepas, Partner Kazar ds. Rozwoju B2B[1] i Arkadiusz Brzostowski, Dyrektor Sprzedaży Detalicznej Kazar podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy z Zalando.

Każdego dnia ponad 10 członków zespołu Kazar korzysta z insightów zDirect, takich jak “category widget”, dzięki któremu mogą w wygodny sposób podejmować decyzje o budowie optymalnych stocków magazynowych.

 – Wglądy takie jak szczegółowe wyniki artykułów podzielone według kategorii, kraju lub wskaźnika dostępności pomagają nam przygotować nasze kolekcje w sposób hiperlokalny. Dokładnie analizujemy wyniki artykułów – mówi Radomir Kiepas.

– Widzimy, że to, co jest modne na rynku francuskim, bardzo różni się od tego, co jest modne gdzie indziej. To pozwala nam zrozumieć, czego potrzebujemy, ile tego potrzebujemy i gdzie tego potrzebujemy. Na przykład, możemy zauważyć, że potrzebujemy więcej klasycznych butów dla niemieckiego mężczyzny, co wpływa na zakres naszej kolekcji w Niemczech. – mówi Arkadiusz Brzostowski z Kazar.

– Trendy, które obserwujemy na każdym rynku, są bardzo różne, co jest dla nas interesujące, ponieważ bardzo dobrze znamy i rozumiemy polski rynek, ale teraz mamy wgląd w to, jak wygląda rynek w całej Europie – dodaje Brzostowski.

To przekłada się na budowanie głębokich relacji z klientami, bo Kazar zna ich coraz lepiej i lepiej obserwuje lokalne różnice, ale także podejmuje szybsze działania.

Jakie z tego wnioski?

Aby budować odpowiednią narrację wokół produktów sprzedawanych w różnych kanałach należy zadbać o spójną strategię storytelingową. Ona pomoże znacznie wzmocnić efektywność sprzedaży poprzez budowanie odpowiedniej atmosfery zakupów.

Korzystaj z wiedzy ekspertów. Nie na darmo mówi się, że wiedza kosztuje. Czasem daje znaczne oszczędności, ale też i zyski. Co prawda można uczyć się na własnych błędach, ale to jest w obecnych czasach zbyt drogie.

Wybierz mądrze partnera do wdrożenia. Wybór partnera pod wpływem impulsu lub ogólnych opinii na rynku nigdy nie gwarantowało dobrego wyboru. Czasem warto zainwestować w intuicję czy analizę tego, jak długo integrator czy ekspert jest na rynku. Nazwiska, które nagle pojawiają się na rynku mogą być odkrywcze, ale nie oznacza, że od razu będziesz miał do czynienia z wybitnymi doradcami.

Skacz na głęboką wodę – pod warunkiem, że umiesz choć trochę pływać. Bo nigdy nie wiadomo, jakie osiągniesz zyski na poszczególnych rynkach zagranicznych. Ważne jest jednak to, że pływasz… zysk przyjdzie z czasem.

Słownik
1. B2B. Wymiana produktów, usług i/lub informacji między firmami.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Tylko co 11 kandydat jest zadowolony z procesu rekrutacji

Dziś w rekrutacji nie ma miejsca na błędy. Jednak tylko 11 proc. kandydatów, którzy uczestniczyli w ciągu ostatniego roku w procesach rekrutacyjnych oceniło je jako prowadzone nienagannie. Najczęściej rozczarowanie specjalistów i menedżerów budzi długi czas oczekiwania na decyzję pracodawcy – z tym problemem spotkał się co drugi kandydat badany w raporcie Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów”.
Czytaj więcej

Elastyczność w obsłudze klienta może być odpowiedzią na wysokie oczekiwania klientów

Jeśli pracujesz w obsłudze klienta, to wiesz, że klienci bywają wymagający. Mogą mieć wysokie oczekiwania co do produktu lub usługi, które otrzymują, a jeśli te oczekiwania nie zostaną spełnione, mogą bardzo szybko stać się niezadowoleni. Jednym ze sposobów walki z tym problemem jest elastyczność w obsłudze klienta. Oznacza to gotowość do przekraczania lub naginania standardów obsługi dla klienta, nawet jeśli oznacza to wyjście poza zwykłe procedury.
Czytaj więcej

46 narzędzi do doskonalenia jakości obsługi klienta

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego, usprawnianie jakości obsługi klienta jest kluczowe dla zachowania konkurencyjności na rynku. W dzisiejszych czasach dostępne są nowoczesne narzędzia, które umożliwiają firmom usprawnienie i poprawienie jakości swojej obsługi klienta. W tym artykule omówimy 46 takich narzędzi...