Aion Bank i Vodeno oferują Banking-as-a-Service

Aion Bank i Vodeno są jednymi z pierwszych podmiotów w Europie oferującymi nowoczesne rozwiązania Banking-as-a-Service. Dzięki współpracy, firmy będą mogły udostępniać swoim partnerom biznesowym produkty finansowe pod swoją marką, m.in. własne konta bankowe, karty płatnicze, pożyczki czy płatności.

Usługi są wspierane przez Vodeno Cloud Platform, jedna z najbardziej wszechstronnych platform bankowości detalicznej i biznesowej w chmurze.

Banking-as-a-Service jest nowym trendem w światowej bankowości, która w Polsce jest jeszcze dostępny na małą skalę. Jednak nowy model dystrybucji finansów już dziś kształtuje przyszłość branży. Według danych, globalny rynek wygenerował 2,41 mld USD w 2020 r. i przewiduje się, że do 2030 r. osiągnie 11,34 mld USD. (Allied Market Research)

Banking-as-a-Service zmienia sposób dystrybucji finansów. Kiedyś banki tworzyły produkty i sprzedawały je w swoich oddziałach, dzisiaj te same produkty są udostępniane przez firmy niezwiązane z branżą bankową, na przykład działające w e-commerce. Nowoczesne, mobilne finanse redefiniują pojęcie bankowości, która coraz częściej będzie odbywać się w tle, przy okazji codziennych czynności – mówi Karol Sadaj, Country Head Aion Banku w Polsce.

Dzięki gotowym rozwiązaniom API, firmy również te – dotychczas niezwiązane z bankowością, mogą wdrożyć własne, produkty finansowe w swój wewnętrzny ekosystem, np. płatności Buy-Now-Pay-Later, pożyczki, konta bankowe czy karty płatnicze bez konieczności ubiegania się o licencję bankową i przechodzenia skomplikowanego procesu regulacyjnego. Banking-as-a-Service daje możliwość zaoferowania swoim klientom usług finansowych, jednocześnie wzbogacając swoją główną ofertę.

Banking-as-a-Service jest szczególnie ważne, w czasach kiedy konsumenci szukają pełnego doświadczenia zakupowego w wewnętrznym środowisku marek, którym ufają. Chcą przejść cały proces zakupowy tu i teraz, a nasze usługi są pomostem łączącym ekspertyzę finansową z firmami, dającą możliwość korzystania z gotowych produktów bez wchodzenia w złożone procesy bankowe – mówi Krzysztof Czuba, Country Chief Officer Vodeno.

W praktyce Banking-as-a-Service, tzw. “bankowość w tle” pozwala na uruchomienie nowych źródeł dochodu biznesom, niezależnie od branży. Odbywa się to również z korzyścią dla klientów, otrzymujących dostęp do usług finansowych w ramach jednego procesu zakupowego.

Z rozwiązania Aion Banku i Vodeno korzystają, m.in klienci Elzab, kupujący kasę na abonament oraz Allegro Pay, od którego bank będzie skupował transze wierzytelności konsumenckich o dłuższym okresie zapadalności. Spółka skorzysta na bezpośrednim wsparciu skalowania sprzedaży, co w efekcie przełoży się na większą dostępność produktów dla klientów platformy.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *