Sklep w niedzielę na „pocztę” to przeżytek. Teraz są sklepo-biblioteki!

Trzeba przyznać, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Ale szczególnie nie zna granic w Polsce, bo oto sklep sieci Intermarche wykorzystał lukę w przepisach prawnych i w niedziele (a jakże, także niehandlowe) jest placówką kulturalną w postaci czytelni i wypożyczalni książek. A że przy okazji można zrobić zakupy – to przecież nic w tym zdrożnego.

Zabawy sieci handlowych z ustawodawcą przypomina zabawę w kotka i myszkę. Do końca stycznia możliwe było otwarcie sklepów „na placówkę pocztową”. Od 1 lutego po ponad 1,5 roku otwarcia pierwszego takiego sklepu – przyszedł czas na kolejny fortel pozwalający ominąć przepisy prawa.

Sklep sieci Intermarche w Lipnie otwiera się w niedziele jako sklep – czytelnia i wypożyczalnia książek. Wcześniej ta sama sieć, tylko, że w Cieszynie – wykorzystała trick „na dworzec” korzystając z faktu, że przed budynkiem sklepu był usytuowany przystanek komunikacji miejskiej.

Klub dobrej książki

W każdą niedzielę, od 9:00 do 19:00 miłośnicy dobrej lektury mogą czuć się zaproszeni do odwiedzenia czytelni i wypożyczalni książki w sklepie Intermache przy ul. Wojska Polskiego w Lipnie. Małą czcionką na ogłoszeniu sklep informuje, że podczas godzin otwarcia Interczytelni będzie także można zrobić zakupy spożywcze.

Ale nie jest tak prosto wstawić regał z półkami i kilkoma książkami. Formalnie, aby skorzystać z wypożyczalni – wzorem bibliotek – należy się zarejestrować i założyć swoją własną kartę biblioteczną. Sklep jednak dopuszcza wykorzystanie karty lojalnościowej Intermarche i potraktuje ją jako kartę biblioteczną.

Żabka też sprzedaje

Również sieć sklepów Żabka poinformował, że jej sieć będzie czynna w niedzielę. Sprzedawać będzie w sklepie właściciel lub jego rodzina, a pozostali pracownicy sklepów będą odpwoiedzialni za wykładanie towaru na półki – wszak to nie jest sprzedaż i można takie czynności wykonywać także w niedzielę.

Prawo jest po stronie sprzedawcy

Pozostawiona w przepisach ograniczających handel w niedzielę furtka umożliwia działalność handlową (art. 5, pkt 1, podpunt 10) – z zakazu są wyłączone „placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”. Działalność taka najczęściej jest dla czytelników bezpłatna, więc nie ma wymogu uzyskiwania z niej 40 proc. obrotu. Co ciekawe – sklepy w pobliżu cmentarzy także są wyłączone z zakazu – pod warunkiem, że w swojej ofercie mają kwiaty, wiązanki i znicze. Odległość od cmentarza także nie jest tutaj istotna, bo ustawodawca jej nie określił (podpunkt pkt. 25 ww. ustawy).

Total
1
Shares
1 komentarz
  1. Smutne jest to, że nie w tym kraju wolności i firma nie może otworzyć sobie sklepu w niedzielę tylko musi tak kombinować. Ludzie już zapomnieli, ze trzy lata temu było to normalnością. Niestety szybko przyzwyczajamy się również do takich dziwactw jak zamknięcie ustawą sklepów w niedziele…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Plus z 500 minutami na Ukrainę i 19 groszy za min. rozmowy

Dzień, którego nigdy nie chcieliśmy przeżywać i wojna, która zmienia postrzeganie wszystkiego wokół nas. W momencie rosyjskiej agresji i wojny, operator sieci Plus wspiera wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski i w ramach solidarności wprowadza od dziś pakiet darmowych minut oraz obniża stawki za połączenia głosowe z Polski na Ukrainę ułatwiając tym samym komunikację z rodzinami pozostałymi w kraju.
Czytaj więcej

Daktela z 30 proc. wzrostem

Daktela osiągnął w ubiegłym roku najwyższy obrót w swojej 16-letniej historii, wynoszący 253 mln koron. Przekształcenie małej rodzinnej firmy technologicznej w ponadnarodową korporację zatrudniającą ponad 110 pracowników, która obecnie posiada oddziały nie tylko w wielu krajach Europy, ale także na Filipinach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przebiega pomyślnie.
Czytaj więcej

UOKiK zmusił UPC do rekompensaty dla klientów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty – decyzja jest prawomocna. Przedsiębiorca, który oferuje do umowy dodatkowo płatne usługi musi uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na ich aktywację.