Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

2,5G

standard sieci komórkowych drugiej generacji, w których zaimplementowano funkcje wspomagające pakietową komutację danych. Sieci 2.5G uważane są za element ewolucji pomiędzy sieciami drugiej i trzeciej generacji. Do sieci 2.5G zalicza się na przykład sieci GPRS/EDGE, które budowane są na podstawie istniejących sieci GSM (2G), ale dzięki technologiom wspomagającym pakietowe przesyłanie danych oferują usługi dostępne w sieciach 3G (w sieciach trzeciej generacji usługi te oferowane są z lepszą jakością). Dodatkowo sieć szkieletowa budowana dla potrzeb implementacji technologii GPRS/EDGE może być także używana przez sieci UMTS (3G), co umożliwia współistnienie sieci 2G i 3G oraz stopniową ewolucję istniejących sieci pomiędzy tymi standardami.

Sklep w niedzielę na „pocztę” to przeżytek. Teraz są sklepo-biblioteki!

Trzeba przyznać, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Ale szczególnie nie zna granic w Polsce, bo oto sklep sieci Intermarche wykorzystał lukę w przepisach prawnych i w niedziele (a jakże, także niehandlowe) jest placówką kulturalną w postaci czytelni i wypożyczalni książek. A że przy okazji można zrobić zakupy – to przecież nic w tym zdrożnego.

Zabawy sieci handlowych z ustawodawcą przypomina zabawę w kotka i myszkę. Do końca stycznia możliwe było otwarcie sklepów „na placówkę pocztową”. Od 1 lutego po ponad 1,5 roku otwarcia pierwszego takiego sklepu – przyszedł czas na kolejny fortel pozwalający ominąć przepisy prawa.

Sklep sieci Intermarche w Lipnie otwiera się w niedziele jako sklep – czytelnia i wypożyczalnia książek. Wcześniej ta sama sieć, tylko, że w Cieszynie – wykorzystała trick „na dworzec” korzystając z faktu, że przed budynkiem sklepu był usytuowany przystanek komunikacji miejskiej.

Klub dobrej książki

W każdą niedzielę, od 9:00 do 19:00 miłośnicy dobrej lektury mogą czuć się zaproszeni do odwiedzenia czytelni i wypożyczalni książki w sklepie Intermache przy ul. Wojska Polskiego w Lipnie. Małą czcionką na ogłoszeniu sklep informuje, że podczas godzin otwarcia Interczytelni będzie także można zrobić zakupy spożywcze.

Ale nie jest tak prosto wstawić regał z półkami i kilkoma książkami. Formalnie, aby skorzystać z wypożyczalni – wzorem bibliotek – należy się zarejestrować i założyć swoją własną kartę biblioteczną. Sklep jednak dopuszcza wykorzystanie karty lojalnościowej Intermarche i potraktuje ją jako kartę biblioteczną.

Żabka też sprzedaje

Również sieć sklepów Żabka poinformował, że jej sieć będzie czynna w niedzielę. Sprzedawać będzie w sklepie właściciel lub jego rodzina, a pozostali pracownicy sklepów będą odpwoiedzialni za wykładanie towaru na półki – wszak to nie jest sprzedaż i można takie czynności wykonywać także w niedzielę.

Prawo jest po stronie sprzedawcy

Pozostawiona w przepisach ograniczających handel w niedzielę furtka umożliwia działalność handlową (art. 5, pkt 1, podpunt 10) – z zakazu są wyłączone „placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”. Działalność taka najczęściej jest dla czytelników bezpłatna, więc nie ma wymogu uzyskiwania z niej 40 proc. obrotu. Co ciekawe – sklepy w pobliżu cmentarzy także są wyłączone z zakazu – pod warunkiem, że w swojej ofercie mają kwiaty, wiązanki i znicze. Odległość od cmentarza także nie jest tutaj istotna, bo ustawodawca jej nie określił (podpunkt pkt. 25 ww. ustawy).

Total
1
Shares
1 komentarz
  1. Smutne jest to, że nie w tym kraju wolności i firma nie może otworzyć sobie sklepu w niedzielę tylko musi tak kombinować. Ludzie już zapomnieli, ze trzy lata temu było to normalnością. Niestety szybko przyzwyczajamy się również do takich dziwactw jak zamknięcie ustawą sklepów w niedziele…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

SąSiatki Carrefoura

Ekonomia współdzielenia w hipermarkecie? Francuska sieć Carrefoure udowadnia, że nawet tutaj jest to możliwe. I co ciekawe – nowym rozwiązaniem jest zainteresowanych wielu klientów sieci.
Czytaj więcej

Payback w Energa

Klienci ENERGI płacący terminowo faktury za energię elektryczną od września mogą zbierać punkty i płacić nimi w największym…