Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Amazon: ponad 25000 stałych miejsc pracy i dalszy rozwój w Polsce

Amazon stworzył w Polsce ponad 25000 stałych miejsc pracy od 2014 r. Równolegle z rozwojem w obszarze polityki kadrowej, Amazon Fulfillment Poland otrzymał tytuł Top Employer. Międzynarodowa instytucja certyfikująca, Top Employers Institute, doceniła jakość środowiska pracy w Amazon, możliwości rozwoju dla pracowników oraz wysokie standardy i dobre praktyki HR. Amazon oferuje zatrudnionym różnorodne stanowiska w centrach logistycznych, Centrach Rozwoju Technologii, biurze korporacyjnym i Amazon Web Services.

Amazon oferuje pracownikom atrakcyjne wynagrodzenie oraz szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, tj.: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie zdrowotne czy zniżki pracownicze. Pracownicy poziomu początkowego centrów logistycznych Amazon, zatrudnieni dłużej niż rok, mają również dostęp do innowacyjnego programu „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego mogą uzyskać dofinansowanie na cele edukacyjne. Przez 4 lata Amazon pokrywa nawet 95 proc. kosztów szkoleń zawodowych wybranych przez pracowników, do kwoty 26000 zł.

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat staliśmy się integralną częścią życia Polaków i jesteśmy z tego dumni. Nie bylibyśmy w stanie rozwijać się na taką skalę bez przyjaznych społeczności i profesjonalnego wsparcia władz centralnych, regionalnych i lokalnych. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszych pracowników – jest ono dla nas najważniejsze, dlatego w nie inwestujemy, wraz z konkurencyjnymi wynagrodzeniami i wysokiej jakości benefitami pozapłacowymi – mówi Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Certyfikat Top Employer 2022, przyznany Amazon Fulfillment Poland przez Top Employers Institute, jest potwierdzeniem zaangażowania na rzecz pracowników centrów logistycznych. To jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów na świecie w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, który potwierdza wysoką jakość środowiska pracy, możliwości rozwoju zawodowego i dostępność programów pracowniczych. Proces audytu Top Employer zwraca uwagę na postępy w takich kwestiach, jak równe płace czy integracja społeczna. Pakiety wynagrodzeń w Amazon są atrakcyjne, a płace są uzależnione od doświadczenia, branży i poziomu stanowiska oraz obejmują szeroki zakres benefitów dla wszystkich pracowników już od pierwszego dnia zatrudnienia.

Przyznanie certyfikatu Top Employer zostało również skomentowane przez CEO Top Employers Institute, Davida Plinka. – Z przyjemnością świętujemy i doceniamy organizacje, które w tym roku otrzymały certyfikat Top Employer w poszczególnych krajach – komentuje David Plink i dodaje – Wszyscy certyfikowani Top Employers pokazali, że priorytetem są dla nich dobre praktyki dotyczące ludzi w miejscu pracy i mają pozytywny wpływ na życie swoich pracowników.

Amazon został wyróżniony certyfikatem Top Employer 2022 nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech, Hiszpanii i Francji, co podkreśla politykę firmy w zakresie inkluzywności i różnorodności. U podstaw kultury Amazon leży integracja – docenianie różnorodności oraz dbanie o równość płci są siłą napędową innowacji i kreatywności.

– Polska jest już na etapie rozwoju gospodarczego, w którym ważna jest nie tylko liczba nowych miejsc pracy, lecz również warunki i jakość zatrudnienia. Tym bardziej należy zatem doceniać firmy, które zwracają uwagę na stosowanie najlepszych praktyk HR. Mamy nadzieję, że Amazon będzie kontynuował swoje wysiłki na rzecz tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, a podobnym śladem podąży jak największa część obecnych w naszym kraju inwestorów – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Inkluzywność znajduje się wysoko na liście priorytetów Amazon, zarówno jeśli chodzi o równość płci, rekrutację czy integrację osób z niepełnosprawnościami, jak i różnorodność pochodzenia społecznego i kulturowego. Ta kultura jest silnie zakorzeniona w wartościach firmy.

– Praca w Amazon zawsze była dla mnie ciekawym wyzwaniem. Od pierwszego dnia pozwoliła mi na rozwój osobisty i zawodowy. Zawsze czułam, że jest to praca, która do mnie pasuje – moje obowiązki i harmonogramy były dla mnie odpowiednie. Jest to środowisko, w którym można być sobą i jednocześnie się rozwijać – mówi Anna Grabowska, pracująca w centrum logistycznym Amazon w Kołbaskowie koło Szczecina.

W anonimowej ankiecie blisko 80 proc. pracowników centrów operacyjnych wystawiło najwyższe oceny za jakość pracy w Amazon w Polsce. Zdrowie pracowników jest absolutnym priorytetem, dlatego we wszystkich centrach logistycznych Amazon w Polsce pracuje ponad 2300 osób przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W każdym budynku znajdują się automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), apteczki pierwszej pomocy oraz profesjonalne, całodobowe punkty medyczne.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak nagradzać telemarketerów? Personalizować!

Znalezienie kompleksowego sposobu na jednoczesne motywowanie wszystkich pracowników jest niemożliwe. Grupa ta jest niejednolita, a jej członkowie posiadają zbyt zróżnicowane umiejętności i staż pracy. Często dzieli ich także nieprzekraczalna bariera wiekowa. Dlatego, dobrym rozwiązaniem na skuteczne motywowanie, może okazać się personalizacja nagród. Jednak czy jest to faktycznie proste do wykonania?
Czytaj więcej

Wynagrodzenia telemarketerów będą musiały rosnąć

Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. W marcu br. dynamika wynagrodzeń wzrosła znacznie powyżej prognoz analityków. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wzrost tej dynamiki spowodowany mógł być przez wypłatę jednorazowych nagród. Wzrost aż o 8% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oznacza, że także branża telemarketingowa będzie musiała ponieść wynagrodzenie telemarketerów chcąc zapewnić sobie napływ i utrzymanie kadr.
Czytaj więcej

ADP: Europejscy pracodawcy nie dotrzymują obietnic

Według badań ADP Research Institute europejscy pracodawcy nie spełniają oczekiwań swoich pracowników. Raport "Evolution of Work 2.0", który powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 8500 pracowników i pracodawców z 13 krajów, wskazuje na znaczne nieprawidłowości w kontekście dotrzymywania obietnic warunków pracy.