Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Pracownicy obsługi klienta w Urzędach Skarbowych grożą strajkiem

Wprowadzony w pośpiechu rządowy program „Polski Ład”, który w rewolucyjny sposób podchodzi do kwestii podatkowych, staje się zarzewiem do konfliktu między pracownikami urzędów Skarbowych a szefem Krajowej Administracji Skarbowej – Ministrem Finansów.

Szkoleniowa farsa i mobbing ze strony przełożonych to główne zarzuty, jakie padają z ust pracowników administracji skarbowej. Liderka Związkowej Alternatywy w KAS przesłała w mijającym tygodniu do ministra finansów list, w którym postawiła ultimatum. Ich niespełnienie ma grozić paraliżem instytucji i rozpoczęciem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Pracownicy skarbówek mają dość prowadzenia specjalnych dyżurów w sprawie Polskiego Ładu. Choć zdaniem ministra są pracownikami przeszkolonymi, to ich udział w specjalnych webinarach z przyczyn technicznych był prawie niemożliwy. Infolinia od dawna jest najbardziej obleganą infolinią administracji rządowej. Nie ma praktycznie dnia i godziny, aby nie zapychała się ona całkowicie. Ostatnio nawet Kancelaria Sejmu zwróciła się do Ministra Finansów o interpretację wypłat wynagrodzeń i diet dla parlamentarzystów, gdyż nikt z pracowników finansowych Sejmu nie znał się na Polskim Ładzie, który zresztą był uchwalony w tej samej izbie.

W piśmie, jakie wysłała liderka Związkowej Alternatywy podniesiono również uwagę na fakt, że pracownicy skarbówki nie zostali odpowiednio przeszkoleni do udzielania informacji w zakresie rządowego programu zmian. Webinaria, w których brali udział, a które miały przygotować ich do pełnienia dyżurów na infolinii i w urzędach – nazwano wprost „szkoleniową farsą”.

„Eksperci” od Polskiego Ładu dowiedzieli się z nich dokładnie tego, czego można dowiedzieć się było podczas rządowych konferencji prasowych. Webinaria spełniały jedną funkcję – propagandową, a ich wartość merytoryczna była mniej niż znikoma.

Pracownicy skarbówki mają żal o zrzucanie na nich dodatkowych obowiązków, na które nie zostali przygotowani. Ponadto są mobbingowani, że nie wykonują w tym samym czasie kluczowych dla organów zadań podatkowych oraz popełnianie omyłek będących wynikiem braku wystarczającego czasu na wykonywanie wszystkich zadań.

Pracownicy skarbówki chcą likwidacji dyżurów w Urzędach Skarbowych po godzinie 15-ej, wypłacenia nadgodzin dla pracowników, którzy zmuszani byli do dyżurowania w ramach akcji informacyjnej Polskiego Ładu oraz realizacji uchwały modernizacyjnej za lata 2020 i 2021 oraz wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 20 proc. ze skutkiem na 1 stycznia 2022 r. Brak spełnienia któregokolwiek postulatu ma skutkować rozpoczęciem strajku.  

Pracownicy już w ub. roku alarmowali, że nie będą sobie w stanie efektywnie poradzić z pracą i informowaniem o założeniach Polskiego Ładu. Nie ma się nawet czemu dziwić, bo ostatnio Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie w przypadku kilku kwestii, Minister Edukacji ogłaszał, że niższe wynagrodzenia to zmasowana akcja opozycji i fake newsy, a Premier Mateusz Morawiecki skomentował, że jeśli ktoś straci na Polskim Ładzie choćby złotówkę – będzie mógł się rozliczyć z podatków w oparciu o zasady obowiązujące w 2021 r.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Urzędy chętniej korzystają z on-line’owych kolejkomatów

Pandemia COVID-19 przyspieszyła digitalizację obsługi klienta w urzędach i firmach, umożliwiając zdalną komunikację oraz rezerwację wizyt online. Dzięki temu, wiele instytucji publicznych i prywatnych mogło kontynuować swoją działalność i zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom. Zjawisko to może być stałym elementem naszego popandemicznego życia, wprowadzając zmiany w sposobie komunikacji i interakcji z firmami i urzędami.