Urząd Komunikacji Elektronicznej bierze się za Euro Call Center i Czysty Powiat

Od przynajmniej września w sieci pojawiają się kolejne nagrania rozmów z pseudo-robotami oferującymi instalacje fotowoltaiczne w ramach programu Czysty Powiat. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stanowczo zaprzeczyło, jakoby „Czysty Powiat” był oficjalnym programem rządowym.

Skargi na działalność ukraińskiego call center[1] z oddziałem w Poznaniu złożyło przynajmniej kilka osób fizycznych i firm. Od sierpnia delegatura UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej) prowadzi kontrolę w firmie Euro Call Center. „Czysty Powiat” to nie jedyny „projekt” realizowany przez tę spółkę. Firma organizuje spotkania w sprawie bonu turystycznego, zaproszeń na prezentacje usług medycznych etc. Jej działalność jest dość podobna do firmy, która prowadziła z Poznania podobną działalność kilka lat temu. Wówczas spółka została ukarana przez UOKiK[2] i po kilkunastu miesiącach upadła.

Euro Call Center działa nieco inaczej – owszem, do zdobywania klientów wykorzystuje telefon, ale zamiast żywych telemarketerów – zatrudnia „klikaczy botów”, którzy nasłuchują rozmów i z panelu wybierają najwłaściwsze ich zdaniem nagrane odpowiedzi, które najbardziej pasuje do pytania zadanego przez klienta.

Co ciekawe – jak podaje UKE, spółka nie świadczy usług telemarketingowych, a jedynie „realizuje telefony” z zaproszeniami na spotkania. Dla firmy nie jest więc to telemarketing[3].

Planowane zakończenie kontroli planowane jest na koniec tego miesiąca, ale – jak informuje UKE – spółka utrudnia kontrolę poprzez permanentne przedłużanie odpowiedzi, nie odbieranie pism etc. Delegatura UKE w Poznaniu zamierza nawet wszcząć dodatkowe postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary na Euro Call Center za utrudnianie kontroli właśnie.

Słownik
1. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
2. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
3. telemarketing. wykorzystanie telefonu do celów sprzedaży i promocji oferty firmy; sprzedawanie przez telefon.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy