Rozliczenia w dolarach amerykańskich – korzystne rozwiązania

Dokonywanie rozliczeń w dolarach amerykańskich może być korzystne mimo ciągłych wzrostów kursu USD. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób tego dokonać. Dolar amerykański jest uznawany za główną walutę rezerwową świata, dlatego jego notowania wpływają na tak wiele walut. Aktualnie pozycja złotówki, sytuacja na amerykańskim rynku pracy oraz doniesienia o nowym wariancie koronawirusa nie pomagają w stabilizacji rynków. Pod koniec listopada notowania USD wyskoczyły w górę zaskakując wielu ekonomistów. W jaki sposób korzystnie wymieniać dolary, aby prowadzić rozliczenia w tej walucie? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w dalszej części artykułu.

Dlaczego kurs dolara poszybował w górę?

Wysokość stóp procentowych, inflacja, kryzys pandemiczny, polityka banku centralnego oraz sytuacja na amerykańskim rynku pracy, to jedne z najczęściej wymienianych przez ekspertów powodów aktualnego kursu dolara. Banki centralne chcą normalizacji polityki pieniężnej, po ciągnących się miesiącach ratowania gospodarek przed opłakanymi skutkami koronakryzysu. Również aktualna polityka naszej Rady Polityki Pieniężnej wpływa na bieżące notowania w tym kurs dolara. Decyzja o podniesieniu stóp procentowych nie przyniesie efektów od razu, na wyraźne zmiany na wykresach przyjdzie nam jeszcze chwile poczekać.

Notowania USD w 2021 roku w ciągu kilku miesięcy wzrosły o ponad 60 groszy. Oznacza to, że rozliczenia firmowe w tej walucie również uległy drastycznym zmianom. Jeżeli przyjmujemy płatności w amerykańskiej walucie, to sytuacja dla firmy jest korzystna. Gorzej wygląda bilans, kiedy regulujemy zobowiązania w USD. Wówczas opłaty za np. narzędzia znacznie wzrastają. Za cena dolara w szczytowym momencie listopada wynosiła prawie 4,20.

Jak korzystnie kupić dolary amerykańskie?

Poszukując odpowiedniego miejsca do wymiany walut, możemy wybierać wśród kantorów stacjonarnych, banków, kantorów online, czy internetowych platform wymiany walut. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak tym, co zadecyduje o tym, czy transakcje będzie korzystna jest spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży. Przykładowo serwis Walutomat.pl, który jest społecznościową platformą wymiany walut i umożliwia zakup USD bez spreadu – sprawdź sam: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Użytkownicy Walutomatu wykonują transakcję między sobą, dzięki czemu można wymienić dolary po jednym z najlepszych kursów w internecie. Platforma umożliwia również wykonywanie szybkich przelewów zagranicznych, które są bardziej opłacalną formą płatności niż w banku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Artykuły na pokrewne tematy