Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Sentiment analysis

(z ang.) analiza nastrojów to oparty na sztucznej inteligencji proces określania emocji i opinii klientów na podstawie słów kluczowych i cech mowy.

TDZ Technika dla zdrowia partnerem Wizlink

Firma TDZ Technika dla zdrowia, współpracująca z jednostkami ochrony zdrowia w dziedzinie obsługi infrastruktury technicznej i medycznej, podpisała umowę dystrybucyjną z First Byte, właścicielem marki Wizlink. Wprowadzone do instytucji medycznych „roboty” usprawnią powtarzalne procesy biurowe, uwalniając tym samym czas personelu medycznego.

Sytuacja w służbie zdrowia jest alarmująca – medycy są przepracowani, a w wielu miejscach brakuje pracowników. Najważniejszą kompetencją personelu medycznego jest niesienie pomocy potrzebującym. To zakres działań, w którym nikt nie może ich zastąpić. Obszarem możliwym do robotyzacji są natomiast prace administracyjne. Dzięki przejęciu zadań wymagających m.in. pracy z danymi przez roboty, medycy mogą zająć się ratowaniem życia.

Istotną korzyścią zatrudnienia „robotów” jest szybsze, tańsze i efektywniejsze przekazywanie danych pomiędzy różnymi systemami. Dotyczy to zarówno danych demograficznych pacjenta, jak i jego wyników badań, zleceń lekarskich czy też zużycia leków i materiałów. Roboty mogą je przenosić do systemów klasy BI[1], HIS, CIS, PDMS, baz danych czy innych.

– Roboty Wizlink pozwolą częściowo uniezależnić naszą pracę oraz pracę naszych systemów od drogich usług integracyjnych oferowanych przez firmy dostarczające szpitalne HISy – mówi Małgorzata Łazińska, Prezes TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o.

Szybkie efekty i sprawne działanie

Użycie technologii RPA(Robotic Process Automation) jako integracji pomiędzy systemami, które są wykorzystywane w placówkach służby zdrowia, pozwala szybciej wdrażać pomysły i zwiększać potencjał związany z pracą z danymi. Co ważne, nie musi się to wiązać z dużymi kosztami oraz długim czasem wdrożenia. Pierwsze efekty można zobaczyć już w ciągu paru godzin i to bez posiadania umiejętności programistycznych, których deficyt obserwuje się obecnie na rynku.


– Pierwsze testy i implementację mamy nadzieję przeprowadzić jeszcze w tym roku by połączyć naszą aplikację – Elektroniczną Kartę Znieczuleń z innymi systemami obecnymi na bloku operacyjnym – dodaje Jakub Gromadzki, Dyrektor techniczny w TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o.

Współpraca szansą na rozwój dla branży medycznej

Wykorzystanie nowoczesnej technologii w branży medycznej nie jest nowością, jednak wciąż brakuje przykładów skutecznego „zatrudnienia” robotów. Od 2022 roku placówki medyczne będą zobowiązane do stosowania się do przepisów związanych z generowaniem i przechowywaniem EDM (Elektronicznej Dokumentacji Medycznej) oraz raportowania Zdarzeń Medycznych. Według raportu Centrum e-Zdrowia 89% podmiotów nie wdrożyło usług elektronicznych, ale 68% ankietowanych podmiotów deklaruje posiadanie rozwiązania IT, które pozwala na prowadzenie dokumentacji medycznej i przetwarzanie jednostkowych danych medycznych. To jedno z pól, w których doskonale sprawdzą się roboty cyfrowe.

– Procesów, w których robot może wesprzeć człowieka jest wiele, bez względu na wielkość organizacji oraz branżę. Są bardziej oczywiste obszary jak księgowość, logistyka, a także te mniej oczywiste, do których zalicza się m.in. ochrona zdrowia. – wskazuje Michał Wawiórko, Prezes First Byte sp. z o.o., właściciela marki Wizlink. – Od wielu lat powtarzamy, że kluczowe jest znalezienie Partnerów będących z jednej strony ekspertami w wąskich dziedzinach, a z drugiej strony świadomych technologii Robotic Process Automation. TDZ jest przykładem firmy, która spełnia oba warunki, dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy.

Dzięki współpracy obydwu firm roboty stworzone przez Wizlink będą mogły wesprzeć branżę medyczną i tym samym mieć możliwość działania w tym obszarze na szerszą skalę. To również inspiracja i przykład dla wszystkich instytucji, które zmagają się z problemem przepracowania personelu i braków kadrowych.

Słownik
1. BI. (lub Systemy Business Intelligence) – narzędzia realizujące proces przekształcania danych z różnych źródeł w informacje, a informacji w…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

InPost z voicebotem

Spółka InPost uruchomiła na swojej infolinii wirtualnego konsultanta – voicebota. Jego zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na pytania dzwoniących oraz zapewnienie wyższej jakości obsługi klienta.