SMS-owi oszuści zatrzymani przez Policję

Trzech obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych przez Policję w sprawie oszustw internetowych. Zatrzymani mężczyźni wysyłali wiadomości SMS, które informowały o rzekomej niedopłacie za energię elektryczną. Link wysyłany w wiadomości kierował na fikcyjną stronę banku.

Jak poinformował PAP st. Sierż. Wojciech Zeszot z Komendy Powiatowej Policji w Pile, na przełomie września i października do nawet kilkuset tysięcy Polaków trafiały SMS-y informujące o niedopłacie za energię. Wiadomości zawierały informację o konieczności dopłaty pod rygorem odcięcia zasilania w gospodarstwie domowym.

Oczywiście wszystkie wiadomości były nieprawdziwe, a część klientów otrzymywała informacje o długu w firmie, która nawet nie dostarczała do nich energii elektrycznej. Link zawarty w wiadomości zawierał odnośnik do fikcyjnej strony banku. Przestępcy w ten sposób wyłudzali loginy i hasła dostępowe do rachunków bankowych klientów. Policja wie przynajmniej o jednym przypadku oszukania w ten sposób, ale nie wyklucza, że takich było znacznie więcej.

Jak informował Zeszot z Komendy w Pile, na podstawie analizy przypadku Policji udało się dotrzeć do jednego z oszustów, która być może była odpowiedzialna za przestępstwa. Okazało się, że ów 21-letni obywatel Ukrainy założył kilka kont, które następnie sprzedał kolejnym osobom, aby te mogły za ich pośrednictwem wykonywać różnego rodzaju transakcje – takie jak przelewy czy wypłaty gotówki.

Po kilku dniach Policja zatrzymała kolejnych dwóch obywateli Ukrainy (22 i 29 lat). Mężczyźni byli przygotowani do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zatrzymani zostali wraz z kilkudziesięcioma kartami bankowymi, kartami SIM oraz kilkoma telefonami komórkowymi. Zabezpieczono w ten sposób mienie o wartości ponad 30 tys. zł.

Ostatecznie w prowadzonej sprawie zarzuty usłyszało trzech mężczyzn. 21-latek odpowie za pomocnictwo, którego dokonał poprzez założenie i sprzedaż kont. Pozostali otrzymali zarzuty dokonania oszustwa. Sąd zdecydował o ich tymczasowym zatrzymaniu.Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Inea ukarana przez UOKiK – musi zwrócić pobrane opłaty

Operator telekomunikacyjny Inea zobowiązał się do zaoferowania konsumentom zwrotu nienależnie naliczonych opłat – to wynik decyzji Prezesa UOKiK. Aktualni klienci mają miesiąc na zgłoszenie się do spółki po bezprawnie pobrane opłaty, natomiast byli abonenci - trzy miesiące.
więcej

Od 1 lipca dostawcy internetu będą blokować strony z rejestru Ministerstwa Finansów

Dzięki nowym przepisom ustawy o grach hazardowych polscy gracze zyskają dostęp wyłącznie do legalnej oferty . Od 1 lipca br. dostawcy Internetu – pod karą grzywny do 250 tys. zł – będą mieli obowiązek blokować dostęp do niezarejestrowanych w Polsce domen. Obecnie w prowadzonym przez Ministerstwo Finansów rejestrze znajduje się blisko 500 domen.
więcej

Mama na etacie, czyli czego może oczekiwać kobieta od swojego pracodawcy?

Mamy są pożądanymi pracownikami ze względu na cechującą je lojalność, wielozadaniowość oraz odpowiedzialność. Te zalety nabierają szczególnego znaczenia w obecnej bardzo dynamicznej sytuacji na rynku pracy. Co obecnym i przyszłym mamom gwarantuje kodeks pracy? Na co mogą liczyć u obecnego pracodawcy, a na co w sytuacji, w której decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia po urlopie macierzyńskim? Na jakie dodatkowe przywileje mogą liczyć? Pracuj.pl z okazji Dnia Matki przygotował krótki przewodnik dla obecnych i przyszłych rodziców.