Play znowu naciąga klientów na niezamówione usługi

UOKiK już wielokrotnie zajmował się interwencjami w sprawie usług dodatkowo płatnych, świadczonych na rzecz klientów przez telekomy. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, powinno się to odbyć najpóźniej w chwili wyrażenia przez niego woli zawarcia umowy. Jak pokazuje życie, nie zawsze operatorzy o tym pamiętają. A szkoda, bo do wymierzania kar dochodziło już wielokrotnie. Widocznie zyski są wyższe niż kary, jakie operatorzy muszą płacić.

W przypadkach dwóch decyzji Prezesa UOKiK[1]-u, sądy podtrzymały je, a ostatnio urząd wszczął kolejne dwa. Dorzucamy więc kolejny kamyczek do ogródka w tej sprawie.

Do redakcji ccnews.pl zgłosił się jeden z klientów pokrzywdzonych przez firmę P4, który na swoim rachunku znalazł dodatkową, płatną pozycję „Bezpieczna rodzina Premium”. Był zaskoczony, bo usługi takiej nie zamawiał. Jak się okazało – w rozmowie z konsultantem podczas składania reklamacji – usługa była włączona ‘w prezencie na miesiąc’ – po czym miała ona być usługą płatną. Sęk w tym, że telemarketer przy przedłużeniu umowy o tym nie wspomniał. Podając całkowitą kwotę abonamentu, jaką klient ma zapłacić (bez doliczenia kwoty dodatkowej usługi).

Wysłany przez klienta skan faktury z zaznaczoną opłatą za pakiet “Bezpieczna Rodzina Premium”.

– Już wcześniej praktyki uruchamiania płatnych usług telekomunikacyjnych bez świadomej zgody konsumenta kończyły się karami nakładanymi przez Prezesa UOKiK na przedsiębiorców, utrzymywanymi następnie przez sądy – podkreśla Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

W czerwcu 2021 r. Sąd Apelacyjny przyznał rację Prezesowi UOKiK i oddalił apelację T-Mobile Polska. Operator naruszył zbiorowe interesy konsumentów włączając im bez ich wyraźnej zgody dodatkowe, płatne usługi, takie jak „Granie na czekanie”, „Szafa Gra” czy „Prenumerata”. Sąd podtrzymał nałożoną karę finansową – 15 mln zł.

Z kolei w maju br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Polkomtelu (Plus GSM), przyznając Prezesowi Urzędu rację zarówno co do praktyki, jak i co do wysokości nałożonej kary w wysokości prawie 40 mln zł. Prezes UOKiK uznał za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów pobieranie przez Polkomtel opłat za aktywowane usługi pomimo nieuzyskania wyraźnej zgody konsumenta. Chodziło o np.: „Czasoumilacz”, „Ochrona Internetu”, „Gdzie Jest Bliski”, „Bezpieczny Internet”.

Opisywane powyżej wyroki sądowe to nie jedyne działania w tego typu sprawach. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął dwa postępowania właściwe w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów wobec Orange Polska i P4. Zarzuty dotyczą pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody.

 Konsultanci podczas rozmów sprzedażowych informowali konsumentów jedynie o wysokości abonamentu, nie wspominali o kosztach usług dodatkowych. Pamiętajmy, iż włączenie jakichkolwiek usług musi się odbyć za wyraźną i świadomą zgodą abonenta. Powinno to sprowadzać się choćby do wypowiedzenia przez niego słowa „tak” lub „nie”. Wyrażeniem zgody nie jest poinformowanie, że usługa zostanie włączona na jakiś czas za darmo i wskazanie, że konsument będzie mógł zdecydować, czy ją wyłączy. Brak dezaktywacji niechcianych usług nie może być uznany za zgodę na pobieranie płatności – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. Zdaniem Urzędu, za zgodę nie można również uznać wpisania do regulaminu informacji o włączeniu płatnych usług.

Słownik
1. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…


Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

96% zadowolonych – CUK zdobywa Godło Firmy Przyjaznej Klientowi

Przedsiębiorcy z sektora usług już wiedzą, że nie tylko korzystna cena przyciąga potencjalnego klienta. Sztuką jest zdobycie lojalnych konsumentów, których uwaga skupia się coraz częściej na obsłudze – czy jest przyjazna, szybka, zaangażowana i kompetentna. Doceniają też wygodę korzystania z usługi oraz różnorodność ofert.
więcej

Biometria twarzy w BZ WBK

BZ WBK startuje z wykorzystaniem biometrii twarzy w procesie zakładania rachunku bankowego – poinformował Tomasz Niewiedział, szef bankowości multikanałowej w rozmowie z agencją ISBNews.
więcej

UOKiK zmusił UPC do rekompensaty dla klientów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty – decyzja jest prawomocna. Przedsiębiorca, który oferuje do umowy dodatkowo płatne usługi musi uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na ich aktywację.