Polski system lojalnościowy podbija kolejne branże na Ukrainie

Ponad 100 restauracji z sieci Fest, 1000 aptek ANC, 143 drogerie Shyk i blask, a także lokalne stacje benzynowe. To przedsiębiorstwa na Ukrainie, których pracownicy i klienci na co dzień korzystają z programu lojalnościowego zbudowanego w oparciu o polską platformę Sparta Loyalty. Jej autorem jest krakowska firma Spartavity. Kontrakty na Ukrainie stanowią dziś prawie 35% jej całego biznesu.


Fest to jedna z najpopularniejszych sieci restauracji działających na Ukrainie, w swoim portfolio ma lokale takie jak: Kryjówka, Pijana Wiśnia, Kopalnia Kawy czy Mazoch Cafe. Ponieważ są to miejsca ukierunkowane nie tylko na jedzenie, ale przede wszystkim na wzbudzanie emocji (tzw. emotionals restaurant), wymagały wdrożenia odpowiednio zbudowanego programu lojalnościowego, koncentrującego się na wspieraniu emocji takich jak: radość, szczęście, uśmiech i możliwość poznawania nowego.

Naszym zadaniem było stworzenie platformy, na której można budować społeczność restauracji i klubów sieci Fest poprzez korzyści emocjonalne – mówi Tomasz Wawrzynów, dyrektor generalny Spartavity, krakowskiej spółki IT, budującej i wdrażającej swój autorski program lojalnościowy. – Postawiliśmy więc w tym przypadku na mocno spersonalizowaną komunikację i szczegółowe raportowanie procesów w programie. Dzięki odpowiednio wdrożonym narzędziom – stronie webowej, aplikacji mobilnej, wiadomościom e-mail czy materiałom POS – uczestnicy programu mogą dziś łatwo otrzymywać punkty za zakupy dokonywane w sieci i wymieniać je na nagrody lub traktować je jak walutę w obiektach sieci.

Ulubiona stacja i apteka na Ukrainie

Doświadczenie krakowskiej firmy Spartavity pokazuje, że dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta program lojalnościowy gwarantuje zwiększenie koszyka uczestnika programu nawet o 30%. Wzrosty w sprzedaży notuje również największa sieć aptek na Ukrainie ANC, która wdrożyła w swoich punktach stacjonarnych polską platformę lojalnościową.

Dzięki odpowiednim funkcjom program lojalnościowy wdrożony w 1000 aptek ANC realnie pomaga na co dzień jej klientom, przypomina na przykład o tym, kiedy i o jakie preparaty powinni uzupełnić swoje zapasy – dodaje Tomasz Wawrzynów. – Dodatkowo uczestnicy za zebrane punkty otrzymują nagrody, mogą też zamieniać je na pieniądze, które wykorzystają w placówkach ANC. Sieć ma też największego w ukraińskim retailu bota, który działa na systemie Sparta Loyalty Platform.

Z programów lojalnościowych skutecznie korzysta także branża paliwowa. Uczestnictwo w takim programie to jeden z kluczowych elementów (obok dobrej jakości obsługi i położenia blisko miejsca zamieszkania) decydujących o tym, że kierowca wybiera konkretną stację benzynową.

Na Ukrainie Spratavity obsługuje kilka wiodących sieci z branży oil&gas, w tym stacje benzynowe Parallel.

Konsumenci zwyczajnie lubią, gdy stacja jest blisko ich domu i daje im coś więcej niż tylko paliwo. Auto musimy tankować bardzo regularnie, dlaczego więc nie odbierać za to darmowej kawy, hot doga czy nie myć gratis samochodu? – mówi Tomasz Wawrzynów. – Fenomenem w budowaniu lojalności w branży oli&gas jest to, że po otrzymaniu karty niemal każdy podświadomie staje się lojalnym klientem. To dziś dla firm ogromna wartość przekładająca się na lepszą sprzedaż.

Kontrakty na Ukrainie stanowią dziś prawie 35% całego biznesu Spartavity. Obsługiwane są tam przez dział sprzedaży, składający się z osób mówiących biegle po ukraińsku i rosyjsku. Firma planuje dalszy rozwój w tym regionie.

–  Widzimy tu wiele możliwości – małe firmy rozwijają się dynamicznie, łączą w większe i stają się naprawdę dużymi graczami na rynku – dodaje Tomasz Wawrzynów. – To dla nas doskonałe warunki do nawiązywania współpracy z nowymi klientami. Pomagają nam referencje i bardzo dobre opinie od naszych obecnych ukraińskich kontrahentów, którzy są gotowi polecić Spartavity innym.

Ofertą lojalnościową Spartavity zainteresowane są też koncerny z Azerbejdżanu, Kazachstanu, a także Emiratów Arabskich. W Polsce ze Sparta Loyalty Platform, systemu do zarządzania programem lojalnościowym Spartavity, korzystają między innymi: Taranko, New Balance, Briju, Szachownica czy SPAR (dawniej Piotr i Paweł).Total
8
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Red Hat wprowadza skonteneryzowaną platformę do zarządzania interfejsami API

Red Hat, Inc. wprowadził rozwiązanie Red Hat 3scale API Management jako w pełni skonteneryzowaną, lokalną platformę do kompleksowego zarządzania cyklem życia interfejsów API. Lokalna wersja stanowi rozwinięcie istniejącej, chmurowej oferty SaaS i rozszerza dostępne opcje wdrożeniowe – oferuje organizacjom bardziej zaawansowane i elastyczne rozwiązanie do zarządzania interfejsami programowania aplikacji (API) w ich własnych centrach danych.