Parlament Europejski za wydłużeniem bezpłatnego roamingu

Dobra informacja dla konsumentów. Parlament Europejski opowiedział się za przedłużeniem przepisów wprowadzających bezpłatny roaming dla osób podróżujących po Unii Europejskiej. Obecne przepisy, które to umożliwiają – wygasną w czerwcu przyszłego roku.

Parlament Europejski chce rozszerzyć przepisy dotyczące roamingu, aby konsumenci podróżujący do innych krajów UE mogli nadal dzwonić, sms-ować czy korzystać z internetu po tej samej cenie, co w swoich krajach.

Od czasu wprowadzenia zasady „tak samo jak w kraju” z usług roamingu wewnątrzunijnego skorzystało 170 milionów abonentów sieci komórkowych. System działa we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz dodatkowo Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię (w ramach EOG). Polityka ta okazała się sukcesem. Latem 2019 roku roaming danych był aż 17 razy wyższy niż przed wprowadzeniem przepisów. Oczywiście nie obeszło się bez komentarzy ze strony operatorów telefonii komórkowej.

Nowe rozporządzenie, które ma utrzymać bezpłatny roaming będzie obowiązywało przez 10 lat. Zapewni ono dodatkowo prawo konsumentów do takiej samej szybkości internetu, jak w kraju macierzystym. Operatorzy nie będą mogli zwalniać szybkości transmisji danych z uwagi na podłączenie się pod sieć konsumenta z innego kraju. Będą oni także zobowiązani do informowania użytkowników o zwiększonych kosztach korzystania z usług danych w roamingu, takich jak usługi pomocy technicznej, infolinie premium czy obsługa klienta. Jak informuje oficjalny portal Parlamentu Europejskiego – nowe przepisy mają zapewnić operatorom zrównoważony charakter systemu i zachować zachęty do inwestowania w rozwój własnych sieci. Zanim nowe przepisy wejdą w życie – PE będzie musiał osiągnąć konsensus z krajami Unii Europejskiej w Radzie UE.Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy