Telefon zaufania dla dzieci jest i go nie ma

Działająca od ponad 13 lat infolinia 111 116 prowadzona dotąd przez fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” przestaje działać, bo Ministerstwo Zdrowia mimo ogłoszenia konkursu, otrzymania pięciu ofert podjęło decyzję o unieważnieniu przetargu, gdyż urzędnicy uznali, że żadna nie spełnia ich oczekiwań na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Działająca od ponad 13 lat infolinia 111 116 prowadzona dotąd przez fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” przestaje działać, bo Ministerstwo Zdrowia mimo ogłoszenia konkursu, otrzymania pięciu ofert podjęło decyzję o unieważnieniu przetargu, gdyż urzędnicy uznali, że żadna nie spełnia ich oczekiwań na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Co ciekawe – w postępowaniu przetargowym oferta Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” uzyskała 22,5 na 24 możliwe do zdobycia punkty.

Dzisiaj fundacja poinformowała, że jej odwołanie także zostało odrzucone. W tym samym czasie wystartowała druga infolinia, ale przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki bez przetargu.

W połowie września br. sprawą zaczęła interesować się dziennikarka Gazety Wyborczej Karolina Słowik. W tym czasie dziennikarze OKO.press poinformowali, że MEiN uruchomił podobną infolinię (800 800 605) wraz z Fundacją Auxilium, kierowaną przez ks. Józefa Partyka, wykładowcę z KUL. Fundacja nie była jednak wyłoniona w przetargu, a jedynie na podstawie „rozeznania rynkowego” w oparciu o tzw. ustawę covidową Urzędnicy ministerstwa uznali, że ma ona największe kompetencje do jej prowadzenia. Opisanie tej sytuacji portal TVP.info uznał nawet za atak „Gazety Wyborczej” na działania Ministerstwa Edukacji i Nauki.

To zaskoczyło wielu ekspertów, bo fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”, przez 13 lat działalności odebrała 1,4 mln telefonów i udzieliła wraz z innymi instytucjami i organami ponad 3 tys. interwencji. Podczas gdy Fundacja Auxilium, działająca od 2019 roku prowadziła telefon zaufania i poradnię na terenie diecezji tarnowskiej. Jak możemy przeczytać w opublikowanych w sieci internetowej informacji, fundacja zajmowała się dotąd m.in. terapiami rodzinnymi, mediacjami, dietetyką, naprotechnologią, poradami prawnymi, egzorcyzmami, seksuologią. Prowadziła też telefon zaufania w Tarnowie.

Według MEiN Fundacja Auxilium prowadzić będzie infolinię do końca października br. „W przypadku rozstrzygnięcia konkursu na „Centra Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym w 2021 r.” działania infolinii będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, a Fundacja Auxilium zakończy realizację zadania”. Jak mówił Jarosław Rybarczyk z biura prasowego Ministerstwa Zdrowia – Wkrótce ogłosimy więcej szczegółów. Naszym celem jest, by program ruszył w najbliższych tygodniach”. Sęk w tym, że na razie jednak nic się nie wydarzyło.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *