Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

W trakcie obsługi zawsze warto odnosić się do potrzeb klienta… lub je kreować

Znaczenie zdalnych kanałów kontaktów cały czas rośnie. O tym jak dobrze przygotować się na wyzwania z tym związane rozmawiamy z Mateuszem Krawczykiem – COO w firmie Sales Lions, która od lat trenuje zespoły Contact Center.

Od wielu lat zwolennicy contact center[2] – zarówno in-house jak i outsourcingu – sprzeczają się w którym rodzaju działalności lepiej zadbać o jakość obsługi. Czy jesteśmy w stanie rozsądzić kto ma rację?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest wyzwaniem. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje mocne strony, ale też wady. Outsourcing Contact Center jest z pewnością łatwiejszą ścieżką dla wielu firm, bowiem nie ma konieczności angażowania zasobów w budowę całej infrastruktury, procedur czy sal obsługi, nie ma też konieczności utrzymywania stałej kadry i z pewnością do in-house’owego Contact Center czas wdrożenia jest znacznie krótszy. To znacznie ogranicza koszty takiego rozwiązania.

In-house’owe Contact Center ma jednak swoje mocne strony, których często nie jest w stanie zapewnić firma outsourcingowa. Pierwszą z nich jest przede wszystkim to, że wszystkie dane dotyczące jakości obsługi i najlepsze praktyki zostaną w naszej firmie. Decydując się na outsourcing musimy liczyć się z tym, że część wiedzy o naszym biznesie trafi do konkurencji np. kiedy przygotujemy proces, czy schemat rozmowy, który świetnie się sprawdzi musimy liczyć się z ryzykiem, że zostanie on przedstawiony jako rozwiązanie innej firmie.

In-house’owe Contact Center daje nam też większą możliwość zarządzania jakością rozmów, lepsze reagowanie na feedback[3] od Klientów, a przede wszystkim ciągłość kontaktów z klientem, stałe uzupełnianie CRM[4]. Warto też zauważyć, że kiedy posiadamy własnych pracowników są oni bliżej wartości naszej firmy, integrują się z nią, przejmują odpowiedzialność. To ma bardzo duży wpływ na to, jak odbierają nas Klienci, a przecież to dzięki nim firmy mogą funkcjonować.

Nawiązując wprost do zadanego pytania: to zależy, co w danym momencie jest dla nas i firmy ważniejsze. Jeśli stawiamy przede wszystkim na jakość obsługi i budowanie kompetencji w organizacji, to lepsze będzie rozwiązanie in-house. W sytuacji, gdy liczy się czas i maksymalna optymalizacja kosztów sprawdzi się outsourcing.

Pytam o to nie bez przyczyny, bo jak wskazuje doświadczenie, znacznie łatwiej jest sprzedawać klientom produkty czy usługi, gdy ma się a) już nawiązane z nimi relację b) gdy są gotowi na zakup. Oznacza to, że powinniśmy kontaktować się z klientem, gdy będzie on dostatecznie gotowy na kontakt z naszej strony. To trudna sztuka, ale nie niemożliwa, prawda?

Trudna, ale możliwa, to prawda. Poprzez kontakt telefoniczny, mailowy czy SMS możemy lojalizować stałych Klientów wysyłając im informacje o aktualnych promocjach i o tym co się dzieje w naszej firmie. Trudniej jest z pozyskaniem nowego Klienta, ale tutaj również mamy skuteczne narzędzie takie jak CallPage czy formularze, które pozwolą Klientowi pozostawić swoje dane kontaktowe, a my możemy zadzwonić wiedząc, że nas potrzebuje.  W trakcie obsługi zawsze warto odnosić się do potrzeb Klienta lub je kreować, aby kontakt z naszej strony był na nie odpowiedzią.

Od czego więc warto zacząć?

Proponuję, by sprzedaż rozpocząć od dobrego zorganizowania kanałów zdalnych. Numer kontaktowy naszej firmy w prawym górnym rogu strony, łatwe przejście do formularza. Kiedy Klient zdecyduje się na kontakt przyda nam się platforma Contact Center, która te wszystkie kontakty zbierze i pozwoli na obsługę przez Agentów. To podstawa techniczna, która da nam informacje na temat tego ilu ludzi do Nas dzwoni, kiedy do Nas dzwoni i w jakich sprawach. Następnie większość firm szkoli pracowników z produktu i procesów i wydaje się, że osoba jest gotowa do pracy na słuchawce. Moim zdaniem, warto jeszcze uzupełnić tę pracę o treningi na realnych rozmowach, czyli hybrydę szkolenia i kontroli jakości, która sprawdzi czy Agenci realizują założone elementy rozmowy, a jeśli tak się nie dzieje zapewnić im wsparcie dedykowanego trenera.

Sales Lions to trenerzy, którzy na podstawie odsłuchanych rozmów mogą w zdalny sposób wesprzeć działy sprzedaży i obsługi klienta. To – jak mniemam – stanowi mocne wsparcie działań firm, które borykają się z problemem podnoszenia skuteczności działań. Dlaczego zewnętrzne wsparcie jest tak ważne?

W Sales Lions stworzyliśmy platformę online, przez którą odsłuchujemy realne rozmowy pracowników contact center, oceniamy je według personalizowanego arkusza i nagrywamy do nich komentarz głosowy. Trenujemy także konwersacje mailowe, chat i inne. W komentarzu głosowym podpowiadamy zwroty, techniki, które Agenci mogą wdrażać w kolejnych rozmowach, podnosić swoja skuteczność. W dużych firmach to świetne uzupełnienie pracy trenera wewnętrznego, który dostaje gotowy materiał pracy i nie musi tracić czasu na czasochłonne odsłuchy rozmów, mając gwarancję, że przeanalizujemy określoną liczbę rozmów każdego pracownika. W mniejszych zespołach, gdzie trenera nie ma, nasz trener może w 100% przejąć rolę osoby monitorującej i podnoszącej jakość obsługi.

Covid-19 sprawił, że wiele działów obsługi klienta musiała przybrać rozproszoną strukturę. Wiele firm zapowiada pozostanie w częściowym modelu hybrydowym. Jak może to wpłynąć na jakość obsługi klientów i samej sprzedaży zdalnej?

Model hybrydowy szczególnie wpływa na jakość obsługi. Pomijając fakt, że w biurze często mamy znacznie wyższy komfort pracy niż w domu, to bardzo ważnym elementem podnoszącym i utrzymującym wysoki poziom obsługi[1] jest dzielenie się dobrymi praktykami. Kiedy Agenci pracują w biurze słyszą jak rozmawia osoba siedząca obok. To świetna inspiracja i znacznie ułatwienie w przepływie informacji o nowych ustaleniach czy zmianach w regulaminie. Kiedy Agenci pracują z domu tracą te możliwości. To tylko jeden z przykładów świetnie obrazujący wpływ pracy zdalnej na jakość obsługi.

Jak Sales Lions może wesprzeć działy sprzedaży działające w takim modelu?

Nawiązując do poprzedniego pytania, nasi trenerzy dążą, między innymi, do podnoszenia jakości przekazując najlepsze praktyki pomiędzy pracownikami. Wyposażeni w informacje produktowe wskazują najlepsze rozwiązania w komentarzach do rozmowy z Klientem. Długofalowo, regularność i gwarantowana częstotliwość prowadzonych treningów buduje nawyki, które pozwalają na realizację założonych KPI[5]. Wspomniana wcześniej platforma jest również przydatnym narzędziem w procesie ewaluacji pracownika i wskazania obszarów z największym potencjałem do rozwoju. Treningi Sales Lions dają wiele możliwości. Najlepiej porozmawiać o nich z Anią:

Anna Poprawska, Sales Manager
a.poprawska@saleslions.pl tel. 885-864-635

Zapraszamy też na naszego bloga: blog.saleslions.pl

Słownik
1. poziom obsługi. Zobacz SL.
2. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
3. feedback. przekazanie doradcy praktycznych wskazówek i propozycji do rozmowy przez trenera.
4. CRM. inaczej Customer Relationship Management – system informatyczny, którego zadaniem jest automatyzacja oraz wspomaganie procesów na styku klient-organizacja w zakresie pozyskania…
5. KPI. KPI (z ang. Key Performance Indicators) czyli kluczowe wskaźniki sukcesu to możliwie krótka lista miar i parametrów, która…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Śmierć call center

Po wielu latach „stagnacji” w oferowanych przez call center kanałach kontaktu i sposobach komunikacji z klientem wreszcie coś się ruszyło i to od razu z wielkim impetem. Doczekaliśmy czasów, w których nowe kanały komunikacji powoli wypierają tradycyjny kontakt telefoniczny.