Rząd planuje wprowadzić zakaz płatności przed upływem 14-dniowego terminu na odstąpienie od umowy. Jak informuje ISBNews, skutkiem tego będzie wzrost odsetek kapitałowych o 3,6% w stosunku rocznym. Projekt, którego celem jest implementacja przepisów unijnych (tzw. dyrektywy Omnibus) trafił właśnie do konsultacji społecznych.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR) głównym efektem dla przedsiębiorców będzie, w przypadku sprzedaży poza lokalem, opóźnienie w płatności za oferowany produkt do momentu upłynięcia terminu na odstąpienie od umowy, oszacowany na 1,2-1,5 mln zł rocznie.
W przedstawionych w OSR założono, że przesunięcie płatności wynosi 14 dni. Jako skutek finansowy (koszt kapitału) założono wysokość odsetek kapitałowych (3,6% w stosunku rocznym), w odniesieniu do wartości rynku sprzedaży poza lokalem (3,4 mld zł rocznie) oszacowano na podstawie danych PSSB (Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej), uwzględniając, że 75% transakcji jest zawieranych on-line, a zatem nie będą objęte projektowaną regulacją.
Jak można zauważyć, problem ten uderzy w niektóre, szczególnie niewielkie firmy, które będą musiały uzyskać zewnętrzne finansowanie celem zabezpieczenia płatności dokonywanej przez konsumentów. Może to spowodować wzrost cen oferowanych towarów, jednak – jak wskazują autorzy projektu – wysokość wzrostu nie jest możliwa do oszacowania ze względu na różnorodną ofertę przedsiębiorców.
Obowiązek opóźnienia wymagalności płatności dotknie też pośrednio samych pracowników, którzy w wielu przypadkach są wynagradzani w systemie prowizji / premii. Opóźnienia płatności może oznaczać przesunięcie wypłacalności premii i prowizji. I tutaj także autorzy projektu nie potrafią wskazać wielkości tego przesunięcia ze względu na różnorodność form zatrudnienia stosowanych w tym przypadku, a w szczególności na podmioty działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Projekt zakłada także: wprowadzenie prawa do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość (tzw. umowy obejmujące abonamenty medyczne, wprowadzenie zakazu świadczenia usług finansowych na pokazach oraz podczas wyjazdów zorganizowanych przez przedsiębiorcę, np. pielgrzymek, wycieczek, itp. (jeżeli taka umowa zostałaby zawarta będzie ona nieważna z mocy prawa), wprowadzenie zakazu sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem.
Co ciekawe – zakaz pobierania opłaty w ciągu okresu wypowiedzenia – nie będzie dotyczył takich spotkań i pokazów, które odbywają się bezpośrednio w domu konsumenta i na wyraźne jego zaproszenie. Możemy się więc spodziewać wprowadzenia przez niektóre firmy systemu pokazów z wykorzystaniem rzeszy przedstawicieli handlowych i prezenterów bezpośrednio w domach kupujących.
KPRM / DOSR / ISBNews