Sandberg Capital inwestuje w Daktela

Słowacka spółka private equity Sandberg Capital nabyła mniejszościowy udział czeskiego lidera na rynku rozwiązań technologicznych do komunikacji z klientami – Daktela. To druga znacząca inwestycja Sandberg Capital z nowo utworzonego funduszu, który został uruchomiony w styczniu br.

Sandberg Capital, za pośrednictwem Sandberg Investment Fund II, nabył udziały w szybko rozwijającej się czeskiej spółce technologicznej Daktela, skupiającej się na dostarczaniu kompletnych rozwiązań dla contact center[1] i komunikacji z klientami. Po inwestycji większościowy udział nadal mają założyciele David Hájek i Richard Baar. Obydwaj, wraz z obecnym zarządem, będą nadal zarządzać spółką.

– W zakresie komunikacji z klientami dzisiejsze firmy są zmuszone do ciągłego doskonalenia i poszerzania swoich usług. Segment rozwiązań komunikacyjnych ma ogromny potencjał i dlatego jest dla nas wspólnym wyzwaniem, by stanąć w największych zmianach, które będą kształtować rynek w przyszłości. Cieszymy się na współpracę z Davidem i Richardem w dalszym rozwoju firmy – powiedział Michal Rybovič, partner funduszu Sandberg Capital.

Przypomniał również, że Sandberg Capital od dawna działa w dziedzinie telekomunikacji i dlatego widzi duże możliwości dalszego rozwoju jakościowych rozwiązań opracowywanych przez Daktela.

Historia sukcesu z Czech

Daktela stworzyła nowoczesne rozwiązanie contact center w chmurze odpowiednie dla małych firm i dużych contact center. Działa na rynku czeskim od 2005 roku i z autorskiego rozwiązania centrali telefonicznej obsługującej tylko kanał głosowy, stopniowo rozszerzyła się na inne kanały komunikacji (np. e-mail, sms, czat internetowy, WhatsApp, Facebook messenger i inne) i tym samym stworzyła produkt „wszystko w jednym” do efektywnego zarządzania i administrowania komunikacją między firmami a ich klientami. Z rozwiązania korzystają firmy z różnych dziedzin – od e-commerce, przez biura podróży, po firmy energetyczne i call center[2].

Trzy lata temu firma zdecydowała się na oferowanie swojego produktu na rynkach zagranicznych, co zaowocowało sukcesami oddziałów na Słowacji, Węgrzech, w Polsce i Wielkiej Brytanii, ale ma klientów na całym świecie, m.in. w Meksyku, Wietnamie i na Filipinach. W tym okresie personel Dakteli powiększył się o 350 procent do 80 osób. Jednocześnie firma stworzyła zupełnie nowy program partnerski, który ma znacząco wspierać dalszą ekspansję zagraniczną.

Dzięki fuzji z Sandberg Capital i ich doświadczeniu w ekspansji, zarządzaniu i telekomunikacji, chcemy w ciągu pięciu lat stać się liderem rynku CEE w obszarze contact center i obsługi klienta, ale także jednym z głównych graczy na rynku zachodnim. Głęboko wierzymy, że razem możemy spełnić te wizje, a następnie wkroczyć w inne części świata – powiedział Richard Baar, dyrektor generalny Daktela, który podkreślił, że wraz z wejściem firmy Sandberg rozpoczyna się nowa era Dakteli.

Fakt, że Sandberg ma ogromne doświadczenie w dziedzinie telekomunikacji, powinien pomóc im w realizacji ambitnych celów. W ich portfolio znajduje się również operator telekomunikacyjny SWAN, z którym Daktela współpracuje od dawna.

Ta sama wizja z nowym inwestorem

Daktela zdecydowała się dołączyć do partnera inwestycyjnego na początku zeszłego roku.

– Byliśmy zaskoczeni, jak duże zainteresowanie wzbudziło to wśród inwestorów. W bardzo krótkim czasie mieliśmy na stole kilka ofert. Od samego początku oferta Sandberg Capital i całościowe podejście do nas rezonowały. Negocjacje były bardzo konstruktywne, ale jak najbardziej ważne było to, że my na początku pierwszego spotkania przekonaliśmy się, że nasze wizje tego, dokąd Daktela powinna się udać w przyszłości, są takie same – powiedział David Hajek, jeden z założycieli Dakteli, który obecnie poświęca się dalszej ekspansji na zagraniczne rynki.

Martin Skaba, menedżer inwestycyjny, który zarządzał całym procesem akwizycji w imieniu Sandberg Capital, potwierdził, że Daktela przyciągnęła ugruntowany krajowy i międzynarodowy zespół ludzi o niemal rodzinnej atmosferze, najlepszych ekspertów, ale przede wszystkim sam produkt. „Daktela dostarcza swoim klientom światowej klasy rozwiązania, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb każdego klienta. To właśnie elastyczność i doskonałe referencje produktowe przekonały nas o ogromnym potencjale firmy”.

Daktela była reprezentowana podczas przejęcia przez firmę doradztwa transakcyjnego VICF oraz kancelarię CEE Attorneys. Sandberg Capital współpracował z doradcami finansowymi PWC oraz kancelarii prawnej Kocián Šolc Balaštík.

Strony ustaliły, że wartość i szczegóły transakcji nie zostaną ujawnione.

(na zdjęciu: Richard Baar, David Hájek, założyciele Dakteli)

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
2. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *