Raport K2: rynek e-commerce – kondycja, wyzwania i trendy

Świat e-commerce ma za sobą bardzo ciekawe miesiące. Znaczny wzrost ruchu i wartości sprzedaży, pokazał, że napór klientów wytrzyma tylko silny gracz, który potrafił postawić na automatyzację, powtarzalną procesowość i jakość obsługi klienta. Grupa K2 spytała kilkudziesięciu sprzedawców internetowych o ich opinie na temat rozwoju rynku. Właśnie opublikowano wyniki tego badania.

Wyniki przeprowadzonego przez IDG na zlecenie Grupy K2 badania na temat kondycji rynku e-commerce oraz wyzwań i trendów zostało właśnie opublikowane. Aż 43% badanych firm zwiększyło swoje przychody w porównaniu z rokiem 2019. Jak zauważają sami badani – nie odbyło się to bez świadomego wykorzystania technologii.

Jednym z wiodących trendów w branży jest Social Selling. Według badania korzysta z niego aż 60% badanych firm. Jak zauważają badani – Social Selling to znacznie skrócony czas kontaktów oraz zwiększone zaangażowanie klientów. 95% uczestników badania przyznaje, że korzysta z rozwiązań martech do wspomagania sprzedaży, marketingu i obsługi klientów. Najczęściej wykorzystują do tego narzędzia z zakresu automatyzacji marketingu, systemów klasy CRM[1] i Data Management Platform.

Zaskakujące jest jednak to, że tylko połowa sklepów internetowych jest w stanie obsłużyć klientów za pomocą własnych konsultantów. Druga połowa musi zmierzyć się z wdrożeniem automatyzacji obsługi klienta poprzez czatboty. Ale tylko w 1/3 z badanych firm czatboty rzeczywiście funkcjonują. Według badań 40% firm nie wdrożyli jeszcze oprogramowania do automatyzacji obsługi klienta, lecz planuje to zrobić w najbliższej przyszłości.

Wyzwaniem okazuje się jednak mierzenie skuteczności automatyzacji obsługi klienta. Firmy wiedzą, ile czatów obsłużył automat, ale nie wiedzą jaka ich była skuteczność. To pole do popisu dla firm zajmujących się profesjonalnymi rozwiązaniami do automatyzacji obsługi klienta.

Chcesz wiedzieć więcej o rynku e-commerce, jego możliwościach oraz chciałbyś podejrzeć jak realizowana jest na nim obsługa klienta? Koniecznie weź udział w bezpłatnym wydarzeniu Customer Care Festival 2021 on-line już 6 i 7 września br.

Największymi wyzwaniami dla e-commerce jest technologia oraz znaczne przyspieszenie ładowania stron www z ofertą. Choć 90% sklepów posiada infrastrukturę pozwalającą na skalowalność działań, to jednak tylko 58% z nich korzysta z infrastruktury chmury publicznej. 36% badanych sklepów już zintegrowało aplikację ERP z zewnętrznymi platformami e-commerce.

Raport do pobrania tutaj.

Badanie „E-commerce w Polsce 2021: kondycja, wyzwania, trendy” zostało przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2021 roku, metodą CATI/CAWI. Wzięło w nim udział 252 respondentów, na stanowiskach dyrektorskich oraz wyższych, z firm realizujących swój przychód kanałami e-commerce. Największą część z nich stanowiły przedsiębiorstwa duże, zatrudniające powyżej 500 pracowników (44%), w drugiej kolejności średnie (z liczbą pracowników od 81 do 500) – 29%.

Słownik
1. CRM. inaczej Customer Relationship Management – system informatyczny, którego zadaniem jest automatyzacja oraz wspomaganie procesów na styku klient-organizacja w zakresie pozyskania…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Benchmark Dimension Data – rośnie znaczenie CX i automatyzacji

Rośnie znaczenie Customer Experience, które sprawia, że doświadczenia klientów contact center będą coraz bardziej proaktywne, spersonalizowane i pozytywne. Wszystko dzięki wykorzystywaniu funkcji wbudowanych w systemy contact center. Dokładnie takie wnioski nasuwają się po lekturze raportu “Global Contact Center Benchmarking Report” przygotowanego przez firmę Dimension Data.
Czytaj więcej

Wyniki badania „(Nie)świadomy Konsument 2023”

Tylko 20% respondentów pozytywnie ocenia swój poziom znajomości praw konsumenckich, a jednocześnie niemal połowa respondentów (47%) czuje potrzebę uzupełnienia wiedzy w tym zakresie. Aż 45% badanych uważa, że wiedza Polaków w obszarze znajomości praw konsumenckich jest słaba.
Czytaj więcej

Finanse pokolenia Y i Z

Millenialsi, mający od 28 do 37 lat, znajdują się dziś w najbardziej produktywnej fazie kariery. Przeciętnie w Polsce zarabiają o 36 proc. więcej niż młodzi z pokolenia Z, którzy wciąż mieszkają u rodziców i są wielkim znakiem zapytania dla pracodawców i gospodarki – wynika z badania serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.