Pierwszy miesiąc działania TPK i 6,5 tys. połączeń

6,5 tys. osób skorzystało jak dotąd z pomocy medycznej w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. W ramach nowej usługi – infolinii NFZ, realizowanej przez spółki grupy kapitałowej Arteria S.A. obsłużono 120 osób w języku obcym, a 9 – przy wsparciu tłumacza migowego. Poinformowała w ubiegłym tygodniu rzecznik prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia, Sylwia Wądrzyk.
Ten materiał powstał dzięki Waszemu wsparciu. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu funkcjonuje od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00 kolejnego dnia, a w weekendy – całodobowo. Infolinia skierowana jest tylko do osób mieszkających w kraju.

Jak podała rzeczniczka NFZ od 17 czerwca udzielono ponad 6,5 tys. porad z czego 57% połączeń stanowią porady pielęgniarskie, zaś 43% lekarskie. Najwięcej połączeń pracownicy infolinii odbierają w weekendy między 18.00 a 21.00. Jak podaje NFZ – średni czas oczekiwania na połączenie to maksymalnie kilkanaście sekund.

Infolinia ma za zadanie wesprzeć podstawową opiekę zdrowotną poza godzinami przyjęć przychodni, w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, gdy pacjent nie posiada objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia. Po odebraniu telefonu przez pracownika infolinii: pielęgniarkę lub położną, sprawdzane są uprawnienia pacjenta do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, a następnie przeprowadzany wywiad dotyczący oceny stanu zdrowia pacjenta.

Jak wskazuje Wądrzyk, pielęgniarka może samodzielnie wystawić e-receptę oraz udzielić podstawowej porady co do dalszego sposobu postępowania z pacjentem. Jeśli jednak pielęgniarka uzna, że pacjent potrzebuje jednak konsultacji lekarskich – transferuje połączenie do dyżurujących lekarzy lub kieruje pacjenta do najbliższej placówki medycznej.



Ten materiał powstał dzięki Waszemu wsparciu. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *