UOKiK[1] poinformował o otrzymaniu wielu skarg od operatorów telewizji kablowej, którym nie podoba się praktyka polegająca na oferowaniu całych pakietów kanałów.
„Z informacji Urzędu wynika, że operatorzy mają możliwość zakupu programów w pakiecie – 28 od Telewizji Polsat i co najmniej 6 w przypadku spółek z grupy Discovery. Mogą również kupować pojedyncze kanały, jednak jest to dla nich absolutnie nieopłacalne” – informuje w komunikacie UOKiK. “Przykładowo zakup tylko dwóch programów od Telewizji Polsat może być droższy od całego pakietu programów, w którym są również te dwa kanały. Z kolei w przypadku grupy Discovery, nabycie trzech programów telewizyjnych może być droższe od zakupu któregokolwiek z pakietów oferowanych przez grupę Discovery” – wyjaśnia urząd.
Zdaniem prezesa UOKiK może to być przejaw niedozwolonego wykorzystywania pozycji spółek na rynku dystrybucji programów telewizyjnych. – Na ich praktykach mogą tracić operatorzy telewizji kablowych, którzy mają ograniczone możliwości swobodnego tworzenia oferty dla swoich odbiorców, ponieważ zmuszeni są kupować wiele kanałów i umieszczać je w konkretnych pakietach sprzedawanych potem widzom – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.
Zdaniem UOKiK-u, polityka obu kontrolowanych firm, ogranicza prawa konsumenta końcowego, gdyż zmuszany jest on do korzystania z kanałów, którymi nie jest zainteresowany. W konsekwencji owocuje to tym, że nawet podstawowe pakiety oferowane przez telewizje kablowe mogą być dużo droższe, niż realnie mogłyby kosztować.