Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Nowy standard wirtualnych spotkań

Mowa ciała jest głównym elementem komunikacji interpersonalnej, a jej efektywne wyrażenie jest możliwe tylko wtedy, gdy sami obserwujemy i jednocześnie jesteśmy dobrze widoczni dla naszych rozmówców. W Axium zdajemy sobie sprawę, że niezakłócony obraz ma kluczowe znaczenie dla skutecznej komunikacji podczas spotkań online. Z tego właśnie powodu do oferty wprowadziliśmy nowy produkt firmy Axtel – kamerę internetową AX-FHD Webcam Pro.

Po raz kolejny Axtel wyznacza nowe standardy w komunikacji biznesowej. Tym samym polska firma zaprasza do zupełnie nowego świata wirtualnych spotkań ze swoim najnowszym produktem- kamerą internetową Axtel AX-FHD Webcam Pro. Perfekcyjna ostrość jest możliwa dzięki jakości wideo Full HD 1080p, a zniewalająca prędkość 60 klatek na sekundę zapewni nieskazitelną płynność obrazu. Parametry te plasują AX-FHD Webcam Pro na pierwszym miejscu pośród kamer internetowych dostępnych na rynku.

Ponadto kamera została wyposażona w ultra szeroki kąt widzenia 105 stopni, co jest szczególnie istotne, jeśli w danym pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedna osoba lub podczas prezentacji konieczne jest użycie tablicy demonstracyjnej. Do urządzenia dołączone są wygodne dodatki, takie jak zaślepka prywatyzująca zapewniająca dodatkowe bezpieczeństwo, gdy urządzenie nie jest aktualnie w użyciu oraz 2-metrowy kabel USB dla dodatkowego komfortu użytkowania.

Axtel AX-FHD Webcam Pro sprawi, że wszyscy uczestnicy wirtualnego spotkania poczują się jakby spotykali się w jednym pokoju, twarzą w twarz z każdym z rozmówców. Ta innowacyjna kamera internetowa zmaksymalizuje produktywność każdej firmy – niezależnie czy jest to wielki koncern czy mała firma rodzinna – umożliwiając doskonałą jakość wirtualnych spotkań przy użyciu najbardziej zaawansowanej technologii.

Od dzisiaj kamery AX-FHD Webcam Pro dostępne są w ofercie Axium, oficjalnego dystrybutora marki Axtel. Ponadto doświadczeni specjaliści Axium są w stanie profesjonalnie doradzić w doborze odpowiedniego sprzętu teleinformatycznego, nie tylko w kwestii kamer internetowych. Zapraszamy do kontaktu pod adresem: axium@axium.pl.

Szczegółowa specyfikacja produktu dostępna na stronie producenta. Śledź także firmę Axium na portalu LinkedIn.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Wideokonferencje na najwyższym poziomie jakości i doświadczeń

Firma Polycom, opublikowała raport pt. „Streamlined Video Conferencing Strategy Drives Business Results” oparty na wynikach badań przeprowadzonych w listopadzie 2018 r. przez agencję badawczą Forrester Consulting na zlecenie Polycom. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa korzystają z coraz większej liczby systemów i urządzeń wideokonferencyjnych, co może utrudniać pracę zarówno uczestnikom konferencji, jak i informatykom. Pojawia się zapotrzebowanie na spójne narzędzia, które uproszczą zarządzanie takimi systemami i sprawią, że przygotowanie konferencji zajmie znacznie mniej czasu.