Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

ROPO

Z ang. Research Online Purchase Offline - zachowanie konsumentów polegające na poprzedzeniu zakupów dokonywanych w offline intensywnym wyszukiwaniem informacji w sieci: na serwisach, forach, blogach, mediach społecznościowych itd. Znaczenie efektu ROPO wynika z faktu, że bardzo często decyzja zakupowa jest podejmowana już na etapie researchu w sieci.

Nigeryjscy książęta istnieją naprawdę!

Kto z nas nie spotkał się z niespodziewaną propozycją przekazania nam przez nigeryjskiego księcia okrągłej sumy pieniędzy? Warunek to przelanie „drobnej” kwoty z tytułu opłat manipulacyjnych na konto bankowe podane przez księcia lub jego pełnomocnika.

Od dzisiaj można śmiało powiedzieć, że tacy książęta istnieją, i osobiście przyjeżdżają po opłaty od obdarowanych. Właśnie taki „książę” wpadł w ręce Policji w Ulhówku, niedaleko Tomaszowa Lubelskiego.

Oszustwo na „nigeryjskiego księcia” to popularna forma wyłudzeń, z którą spotykamy się od lat na całym świecie. Czasem „książę” zostawał prawnikiem, który pośredniczył w przekazaniu spadku od dalekiego kuzyna. Wykorzystywał do tego celu zarówno e-maile, jak i telefony. Takimi oszustwami zajmowały się często zorganizowane grupy tworzące nawet wyspecjalizowane działy, jak w call center. Ale większość z nas traktowała takie próby z uśmiechem. Zapewnieniom „nigeryjskich książąt i ich pełnomocników” uwierzyła 55-letnia mieszkanka gminy Ulhówek. Przekazała oszustom blisko 140 tysięcy złotych.

Cała historia rozpoczęła się od utworzenia przez 55-latkę zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. Przez komunikator internetowy skontaktowała się z nią mieszkanka Stanów Zjednoczonych, która zaproponowała przekazanie na zbierany cel kwotę 2 mln dolarów. Wkrótce potem kobieta zmarła, a dalszą korespondencję e-mailową prowadził jej prawnik, który miał za zadanie spełnić wolę zmarłej.

Pełnomocnik zmarłej amerykanki przekonał 55-letnią Polkę do pokrycia różnego rodzaju opłat związanych z przechowywaniem znaczniej sumy pieniędzy, a następnie transferem ich z USA do Turcji, a następnie do depozytu do Polski. Taka operacja miała oszukaną kosztować 10 tys. Euro. Następnie miała ona pokryć opłatę celną w wysokości 12 tys. Euro., a z uwagi na to, że nie zdążyła ona przejąć ze skrytki na lotnisku paczki zaadresowanej na jej nazwisko – pieniądze zostały przekierowane do Holandii. Za jej odbiór miała ona dopłacić 8500 Euro i odebrać przesyłkę z 2 mln USD z Holandii. Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła jej wyjazd do Holandii, dlatego z Włoch przyjechał do niej 36-letni kurier, obywatel Nigerii, by odebrać umówioną kwotę plus prowizję za przyjazd w wysokości łącznie już 20 tys. Euro. Niestety przyjazd dla kuriera okazał się fatalny, bo 55-letnia kobieta nabrała podejrzeń i zaalarmowała Policję. Przedstawiono mu zarzuty oszustwa i aktualnie przebywa on w areszcie tymczasowym.

Total
2
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Vinted pod lupą UODO. Chodzi o skany dowodów osobistych

UODO skierował do litewskiego organu nadzorczego wniosek o pomoc ws. Vinted. Powodem interwencji polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych są liczne sygnały, jakie wpływają do polskiego urzędu, m.in. za pośrednictwem infolinii, dotyczące żądania przedstawienia kopii dowodów osobistych przez tą platformę.
więcej

Nowe prawo do naprawy

Prawo do naprawy weszło w życie na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ma ono zapobiec powstawaniu niezliczonej ilości elektrośmieci. Komisja Europejska chce w ten sposób ograniczyć sytuacje, w których zepsuty sprzęt RTV i AGD nadaje się tylko do zniszczenia.
więcej

2020 rok skarg Covid-19

Pandemia koronawirusa niejednemu konsumentowi pokrzyżowała plany. Odzwierciedla się to w skargach, jakie ECK Polska otrzymało w 2020 roku. Niezmiennie najwięcej zgłoszeń dotyczyło transportu lotniczego. Na co jeszcze skarżyli się konsumenci?
więcej

UOKiK strofuje Pocztę Polską

Poczta Polska (PP) posiada status operatora wyznaczonego i ma obowiązek świadczyć powszechne usługi pocztowe. Zasady świadczenia tych usług są przedmiotem szczególnych regulacji w prawie pocztowym.