Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Kontel nagrodzony za najwyższy wzrost sprzedaży

Szwedzka marka Konftel, producent pierwszego telefonu konferencyjnego i jeden z liderów w dziedzinie rozwiązań audio, przyznała właśnie doroczne nagrody swoim partnerom i dystrybutorom. Nagroda za największy wzrost sprzedaży za rok 2020 w Europie Centralnej przypadła firmie KONTEL.

Kontel jest od 20 lat autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań Konftel w Polsce i krajach centralnej Europy.

Rozwiązania marki Konftel są jednym z filarów oferty dystrybucyjnej KONTEL w obszarze audio-wideokonferencji. Nasi partnerzy coraz chętniej wdrażają projekty w oparciu o te produkty, ponieważ są one dobre jakościowe i łatwe w użyciu w myśl idei One Cable Connection. Oferując Konftel zawsze można liczyć na duże wsparcie handlowe i techniczne z naszej strony. – powiedziała Karolina Chomicka, Product Manager marki Konftel w KONTEL. Dodała także, że – Rozwiązania Konftel prezentują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, przy zachowaniu zdrowej marży dla resellera.  

Konftel przyznając nagrody podkreślił, że globalny roczny wzrost sprzedaży osiągnął poziomy nie notowane w ciągu ponad 30 lat działalności tej marki. Jest to wynikiem udanego przejścia marki Konftel od producenta telefonów konferencyjnych, do dużego gracza wideokonferencyjnego, który w portfolio posiada kamery o wysokiej jakości i zestawy wideo, uzupełnione o renomowane innowacje audio.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Nowy standard wirtualnych spotkań

Mowa ciała jest głównym elementem komunikacji interpersonalnej, a jej efektywne wyrażenie jest możliwe tylko wtedy, gdy sami obserwujemy i jednocześnie jesteśmy dobrze widoczni dla naszych rozmówców. W Axium zdajemy sobie sprawę, że niezakłócony obraz ma kluczowe znaczenie dla skutecznej komunikacji podczas spotkań online. Z tego właśnie powodu do oferty wprowadziliśmy nowy produkt firmy Axtel – kamerę internetową AX-FHD Webcam Pro.