Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Nowe rozwiązanie Avaya Vantage

Avaya Vantage – telefon współpracuje z najpopularniejszymi platformami wideokonferencyjnymi i jest idealnym uzupełnieniem domowego biura.

Jak wykazały badania przeprowadzone na zlecenie firmy Avaya, po przejściu w tryb pracy zdalnej wielu pracowników używa telefonów komórkowych jako głównych urządzeń komunikacyjnych, nie korzysta więc z dostępnych w telefonach biurowych funkcji zarządzania pracą i oszczędzających czas. Ponadto aż dla 30% respondentów odpowiednie zgranie urządzeń wspierających pracę z domu było poważnym wyzwaniem.

Dlatego z myślą o szczególnych wymaganiach osób pracujących z domu powstała nowa, zmodernizowana wersja aparatu Avaya Vantage. Rozwiązanie to pomoże zdalnym pracownikom w lepszym zarządzaniu czasem, uczestnictwie w tele- i wideokonferencjach oraz w innych aspektach pracy zdalnej. Urządzenie zapewnia te same funkcje, które mieli do dyspozycji w biurze, a zarazem jego instalacja jest bardzo prosta, a obsługa – intuicyjna.

Avaya Vantage zwiększa produktywność uczestników telekonferencji udostępniając im wszystkie możliwości systemu Avaya Spaces (sale spotkań, zadania, pliki i telekonferencje, oraz funkcje ułatwiające współpracę z kolegami i klientami). Avaya Spaces umożliwia członkom rozproszonych zespołów błyskawiczną komunikację i dostarcza im środowisko pracy pozwalające na różne formy kontaktu ― wymianę wiadomości, organizowanie spotkań, udostępnianie treści, zarządzanie zadaniami i współpracę w chmurze. Ponadto nowa wersja wielofunkcyjnego rozwiązania konferencyjnego Avaya Vantage współpracuje z najpopularniejszymi platformami wideokonferencyjnymi.

Sposób obsługi tego urządzenia został zaprojektowany specjalnie pod kątem biur domowych. Funkcje połączeń telefonicznych, poczty głosowej, obsługi danych kontaktowych i telekonferencji są dostępne za jednym dotknięciem ekranu. W nowej konsoli komunikacyjnej, wbudowanej w Avaya Vantage, również wystarczy tylko dotknąć ekranu, żeby uzyskać dostęp do funkcji kontrolnych.

Kolejne dodatki do Avaya Vantage to kamera działająca w standardzie High-Definition (wyjątkowa w urządzeniu tej klasy), a ponadto szerokopasmowa technologia audio oraz cztery mikrofony, które mogą działać jednocześnie, co zapewnia użytkownikom i uczestnikom telekonferencji jeszcze lepsze możliwości współpracy.

Do nowego urządzenia Avaya Vantage użytkownik może podłączyć praktycznie dowolne urządzenie przewodowe (za pomocą gniazda USB) lub bezprzewodowe (poprzez Bluetooth): słuchawkę telefoniczną, ulubiony zestaw słuchawkowy, kamerę zewnętrzną, klawiaturę lub mysz, a nawet większy monitor. Kamerę zewnętrzną można umieścić na laptopie lub monitorze i korzystać z niej osobno, bez połączenia z urządzeniem Vantage.

Na wyróżnienie zasługuje również technologia przełączania ekranów, która udostępnia nowe możliwości w zakresie prowadzenia telekonferencji. Gdy któryś z uczestników zacznie prezentować swoje materiały, użytkownik urządzenia Avaya Vantage może natychmiast przesłać je na większy ekran. Istnieje również możliwość przesłania na ekran widoku uczestników telekonferencji, a także jednoczesnego oglądania na nim obu obrazów, tj. uczestników i materiałów. Ponadto, jednym tylko dotknięciem użytkownik może przenieść telekonferencję na swój laptop lub komputer stacjonarny. Również udostępnianie treści podczas wideokonferencji z użyciem Vantage jest całkowicie intuicyjne.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Plantronics wprowadza Calisto

Firma Plantronics wprowadza na rynek przenośny, osobisty zestaw głośnomówiący Calisto 3200 i Calisto 5200. Mona go będzie podłączyć do komputera lub urządzenia mobilnego. Oferujące dźwięk 360 stopni, a także charakteryzujące się prostą konstrukcją typu plug-and-play urządzenia Calisto 3200 i Calisto 5200 umożliwiają pojedynczym użytkownikom, a nawet grupom osób, prowadzenie profesjonalnych telekonferencji z dowolnego pomieszczenia, również poza siedzibą firmy.