Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

ROPO

Z ang. Research Online Purchase Offline - zachowanie konsumentów polegające na poprzedzeniu zakupów dokonywanych w offline intensywnym wyszukiwaniem informacji w sieci: na serwisach, forach, blogach, mediach społecznościowych itd. Znaczenie efektu ROPO wynika z faktu, że bardzo często decyzja zakupowa jest podejmowana już na etapie researchu w sieci.

Fałszywe SMS-y od kuriera

Oszuści znowu atakują. Tym razem na ich celowniku znalazły się osoby zamawiające zakupy przez internet. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z informacją, że przesyłka jest w drodze – żeby ją śledzić, trzeba pobrać aplikację. W rzeczywistości zainstalowany plik umożliwia oszustom przejęcie danych do logowania do bankowości elektronicznej.

FedEx: Twoja paczka przybywa, sledz tutaj: https://cssincronbucuresti. ro /pkg/?1mrdumbk” – czytamy w treści fałszywej wiadomości SMS wysyłanej przez oszustów (zachowano pisownię oryginalną – przyp. red.). Po przejściu do strony zamieszczonej pod linkiem wyświetla się okienko “Jak to zainstalować?” po kliknięciu pojawia się informacja “Pobierz naszą aplikację, aby śledzić swoją przesyłkę”. To oszustwo, ostrzega CERT Orange, który jako pierwszy poinformował o nowej kampanii cyberprzestępców.

Cybeprzestępcy zamieścili rzekomą instrukcję instalowania aplikacji mobilnej na stronie internetowej podszywającej się pod oficjalną domenę firmy kurierskiej FedEx. W rzeczywistości po pobraniu pliku na urządzeniu zainstaluje się tzw. banker, czyli oprogramowanie do kradzieży danych autoryzacyjnych do systemów bankowości elektronicznej.

Źródło: info.pras. Bankier.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Nigeryjscy książęta istnieją naprawdę!

Kto z nas nie spotkał się z niespodziewaną propozycją przekazania nam przez nigeryjskiego księcia okrągłej sumy pieniędzy? Warunek to przelanie „drobnej” kwoty z tytułu opłat manipulacyjnych na konto bankowe podane przez księcia lub jego pełnomocnika.