Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

ROPO

Z ang. Research Online Purchase Offline - zachowanie konsumentów polegające na poprzedzeniu zakupów dokonywanych w offline intensywnym wyszukiwaniem informacji w sieci: na serwisach, forach, blogach, mediach społecznościowych itd. Znaczenie efektu ROPO wynika z faktu, że bardzo często decyzja zakupowa jest podejmowana już na etapie researchu w sieci.

Ruszył proces oszukanej podczas pokazów 89-letniej elblążanki

Zamiast wygranej nagrody, 89-letniej elblążance podczas pokazu podsunięto umowę do podpisania na zakup towaru na prawie 9 tysięcy złotych. Jednak kobieta była przezorna i całość nagrała na dyktafon.

Proces dwóch pracowników firmy organizującej pokaz, oskarżonych o usiłowanie oszustwa, ruszył wczoraj przed elbląskim sądem.

– Chciałabym, żeby przestano oszukiwać starszych ludzi, którzy niejednokrotnie przypłacają to zdrowiem. Wcześniej rozmawialiśmy o tym, że trzeba, aby ktoś poszedł na ten pokaz i był “agentem”. Zapytałam, czy to mogę być ja. Nigdy nie zajmowałam się takimi sprawami. To było dla mnie coś nowego. Nie chciałbym jednak, żeby nadal oszukiwano seniorów. Niech Ci ludzie będą uczciwi – mówiła jeszcze przed rozprawą pani Urszula, 89-latka z Elbląga.

Wczoraj przed Sądem Rejonowym w Elblągu ruszył proces w sprawie próby oszustwa podczas pokazu sprzętu rehabilitacyjnego i AGD dla seniorów, który odbył się w maju 2019 roku w jednym z elbląskich hoteli. Na ławie oskarżonych zasiadło dwóch pracowników firmy, która zorganizowała pokaz – Patryk P. i Sebastian N. Prokuratura zarzuca mężczyznom usiłowanie oszustwa.

 Miało ono polegać na tym, że oskarżeni Patryk P. i Sebastian N., działając wspólnie i w porozumieniu, w dniu 22.05.2019 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usiłowali doprowadzić pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie 8.900 zł. Jako przedstawiciele O. M. sp. z o.o., prowadząc pokaz urządzeń rehabilitacyjnych i artykułów gospodarstwa domowego, poinformowali pokrzywdzoną o wygraniu głównej nagrody w postaci materaca wibracyjnego, odkurzacza wieloczynnościowego, wczasów w Zakopanem, naczyń wysokiej jakości, poduszki i maty wełnianej, wszystko o łącznej wartości 40.000 zł, a kwota 8.900 zł, którą pokrzywdzona miała zapłacić z otrzymaniem tych rzeczy, miała stanowić jedynie podatek od wygranej, podczas gdy faktycznie zawarli z pokrzywdzoną w imieniu O. M. sp. z o.o umowę sprzedaży na raty wyżej wymienionych rzeczy na łączną kwotę 8.900 zł. Zamierzonego celu nie osiągnęli z uwagi na działania podjęte przez Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Elblągu  – wyjaśniał dla portalu info.elblag.pl, sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

Z Aktu Oskarżenia

Oskarżeni Patryk P. i Sebastian N., działając wspólnie i w porozumieniu, w dniu 22.05.2019 r. w Elblągu w hotelu Arbiter, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, usiłowali doprowadzić pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie 8.900 zł w ten sposób, że jako przedstawiciele O. M. sp. z o.o. w T., prowadząc pokaz urządzeń rehabilitacyjnych i artykułów gospodarstwa domowego, poinformowali pokrzywdzoną o wygraniu głównej nagrody w postaci materaca wibracyjnego, odkurzacza wieloczynnościowego, wczasów w Zakopanem, naczyń wysokiej jakości, poduszki i maty wełnianej, wszystko o łącznej wartości 40.000 zł, a kwota 8.900 zł, którą pokrzywdzona miała zapłacić z otrzymaniem tych rzeczy miała stanowić jedynie podatek od wygranej, podczas gdy faktycznie zawarli z pokrzywdzoną w imieniu O. M. sp. z o.o. w T. umowę sprzedaży na raty wyżej wymienionych rzeczy na łączną kwotę 8.900 zł, przy czym zamierzonego celu nie osiągnęli z uwagi na działania podjęte przez Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Elblągu.


Mężczyźni, podczas postępowania przygotowawczego nie przyznali się do winy. Sebastian N., który jako jedyny stawił się w czwartek w sądzie (drugi z oskarżonych nieobecność usprawiedliwiał chorobą), podtrzymał to stanowisko.

– Prowadzę wykłady na temat produktów, przedstawiam je, opowiadam o ich zaletach. Przedstawiam, w jaki sposób klienci mogą je zakupić. Nie uczestniczę w sprzedaży, ja tylko opowiadam o produktach. Wszystkie osoby na sali trafiają do przedstawicieli. Pan Patryk podczas rozmowy z panią (poszkodowaną – przyp. red.) podszedł do mnie i zapytał, czy jest możliwość rozłożenia owej płatności na 10 przelewów do firmy. Podszedłem do pani i spytałem, czy chce zakupić produkty na 10 rat firmowych. Pani potwierdziła. Na tym skończył się mój udział. Nie uczestniczyłem w sprzedaży. – wyjaśniał przed elbląskim sądem Sebastian N

Podczas pierwszej rozprawy zeznania złożyła również poszkodowana.

Powiedziałam, że nie mam takich pieniędzy, aby zapłacić podatek od wygranej. Spytano mnie, czy mam konto. Czy mam odłożone pieniądze na pogrzeb? Stanęliśmy na tym, że mam zapłacić 1000 zł jako pierwszą ratę podatku za wygraną. Ja była tylko “agentem”, wtedy pomyślałam, że jeśli policji, rzecznika nie będzie przed tą salą, to dopiero utopiłam. Na szczęście tak się nie stało. Gdy wyszłam ze spotkania wszystkie dokumenty i nagranie oddałam policji – pani Urszula przed rozprawą wspominała wydarzenia sprzed niemal dwóch lat.

Jak twierdzo Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu Paweł Rodziewicz, proces, który właśnie się rozpoczął to jedna z pierwszych tego typu spraw w Polsce.

– Rzadko zdarza się, aby takie sprawy trafiały do postępowania karnego. Bardzo liczę na to, że sąd wyda wyrok skazujący, chociażby symboliczny. Będzie to sygnał zarówno dla tych, którzy prowadzą tego typu działania, jak i dla osób, które w nich uczestniczą – podkreśla Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.


Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Nigeryjscy książęta istnieją naprawdę!

Kto z nas nie spotkał się z niespodziewaną propozycją przekazania nam przez nigeryjskiego księcia okrągłej sumy pieniędzy? Warunek to przelanie „drobnej” kwoty z tytułu opłat manipulacyjnych na konto bankowe podane przez księcia lub jego pełnomocnika.
więcej

Vinted pod lupą UODO. Chodzi o skany dowodów osobistych

UODO skierował do litewskiego organu nadzorczego wniosek o pomoc ws. Vinted. Powodem interwencji polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych są liczne sygnały, jakie wpływają do polskiego urzędu, m.in. za pośrednictwem infolinii, dotyczące żądania przedstawienia kopii dowodów osobistych przez tą platformę.
więcej

Nowe prawo do naprawy

Prawo do naprawy weszło w życie na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ma ono zapobiec powstawaniu niezliczonej ilości elektrośmieci. Komisja Europejska chce w ten sposób ograniczyć sytuacje, w których zepsuty sprzęt RTV i AGD nadaje się tylko do zniszczenia.