Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

routing połączeń

Wyznaczanie trasy i wysłanie nią połączeń telefonicznych. Koordynacją trasy połączeń zarządza urządzenie węzłowe, w którym kształtowany jest ruch sieciowy, nazywane jest routerem – jego rolę może pełnić np. komputer stacjonarny czy oddzielne dedykowane urządzenie.

Rząd chce likwidacji instytucji Rzecznika Finansowego

Na początku grudnia ub.r. Kancelaria Sejmu opublikowała rządowy projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego.

Rządowy projekt zakłada likwidację instytucji Rzecznika Finansowego działającego w imieniu i na rzecz konsumentów. Jego zadania przejmie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK[1] będzie powoływał na 4-letnią kadencję krajowego koordynatora ds. rozpatrywania reklamacji i sposób klientów z instytucjami rynku finansowego. Ale zespół zarządzany przez koordynatora będzie mógł wkroczyć tylko wówczas, gdy klient otrzyma odmowę uznania jego reklamacji. Banki i firmy ubezpieczeniowe będą miały 30 dni na rozpoznanie sprawy po zgłoszeniu jej przez konsumenta. Jeśli im się tego nie uda – projekt zakłada wydłużenie tego okresu o kolejne 60 dni.

Firmy tego sektora będą musiały w ramach obowiązkowych składek w ramach systemu ochrony interesów klientów podmiotów rynku finansowego uiszczać składki w wysokości od 0,0001% aktywów (fundusze emerytalne) do nawet 0,1% (krajowej instytucje płatnicze) funduszy własnych. Zdaniem ekspertów dochodzi do sytuacji, w której rynek finansowy zostanie dodatkowo „opodatkowany” obowiązkową składką.

Druga część projektowanej ustawy zakłada powołanie Funduszu Edukacji Finansowej. Ma być on finansowany z kar nakładanych na instytucje finansowe przez prezesa UOKiK. Z samego natomiast funduszu mają być finansowane działania edukacyjne w zakresie prowadzenia kampanii i programów edukacyjnych oraz informacyjnych. Funduszem ma kierować zarząd składający się z 11 członków przedstawicieli ministerstw (edukacji, finansów) i urzędów centralnych (UOKiK, KNF, NBP, BFG i KDPW) zaangażowanych w działalność finansową.

Słownik
1. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Osoby starsze najczęstszymi ofiarami nieuczciwych sprzedawców

Seniorzy skarżą się najczęściej na niezrozumiałe umowy pisane małą czcionką oraz na akwizytorów, którzy wprowadzają ich w błąd. Zdarza się też, że są im sprzedawane zaawansowane technologicznie usługi czy produkty, z których nie umieją i nie mają potrzeby korzystać, np. smartfony czy usługi w chmurze. Skargi dotyczą w dużej mierze rynku sprzedaży bezpośredniej, usług telekomunikacyjnych oraz dostaw gazu i energii – wynika z doświadczeń UOKiK.
Czytaj więcej

Projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych budzi wątpliwości GIODO

Zmiana przepisów ma stworzyć grunt pod unijne rozporządzenie RODO, które w Polsce zacznie obowiązywać w maju 2018 roku. Jego założeniem jest ujednoliceniem przepisów dotyczących ochrony danych we wszystkich 28 państwach członkowskich UE. Konsultacje dotyczące projektu potrwają do połowy października. Część propozycji Ministerstwa Cyfryzacji budzi jednak wątpliwości Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Czytaj więcej

Rejestracja komputerów, tabletów, smartfonów – mamy oficjalną odpowiedź z Ministerstwa Finansów

Pamiętacie nasz poniedziałkowy artykuł o bublu prawnym, jaki znalazł się w nowelizacji Ustawy Hazardowej? Artykuł szybko przyciągnął rzeszę czytelników. W ciągu kilkunastu godzin przeczytało go ponad 5 tys. internautów. Temat był też dyskutowany na kilku dużych grupach dyskusyjnych - między innymi przez prawników.
Czytaj więcej

Prawie 10 mln profili zaufanych

Już 9 733 246 osób korzysta z profilu zaufanego. Dzięki niemu e-administracja staje przed nami otworem. Ponad dwa razy więcej Polaków – porównując rok do roku – złożyło przez internet wniosek o dowód osobisty. W lutym 2020 r. zrobiło tak 15 960 Polaków. W lutym 2021 r. – 38 165. Wnioski o dowody osobiste to nie najpopularniejsza usługa e-administracji.