Rządowy projekt zakłada likwidację instytucji Rzecznika Finansowego działającego w imieniu i na rzecz konsumentów. Jego zadania przejmie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Prezes UOKiK[1] będzie powoływał na 4-letnią kadencję krajowego koordynatora ds. rozpatrywania reklamacji i sposób klientów z instytucjami rynku finansowego. Ale zespół zarządzany przez koordynatora będzie mógł wkroczyć tylko wówczas, gdy klient otrzyma odmowę uznania jego reklamacji. Banki i firmy ubezpieczeniowe będą miały 30 dni na rozpoznanie sprawy po zgłoszeniu jej przez konsumenta. Jeśli im się tego nie uda – projekt zakłada wydłużenie tego okresu o kolejne 60 dni.
Firmy tego sektora będą musiały w ramach obowiązkowych składek w ramach systemu ochrony interesów klientów podmiotów rynku finansowego uiszczać składki w wysokości od 0,0001% aktywów (fundusze emerytalne) do nawet 0,1% (krajowej instytucje płatnicze) funduszy własnych. Zdaniem ekspertów dochodzi do sytuacji, w której rynek finansowy zostanie dodatkowo „opodatkowany” obowiązkową składką.
Druga część projektowanej ustawy zakłada powołanie Funduszu Edukacji Finansowej. Ma być on finansowany z kar nakładanych na instytucje finansowe przez prezesa UOKiK. Z samego natomiast funduszu mają być finansowane działania edukacyjne w zakresie prowadzenia kampanii i programów edukacyjnych oraz informacyjnych. Funduszem ma kierować zarząd składający się z 11 członków przedstawicieli ministerstw (edukacji, finansów) i urzędów centralnych (UOKiK, KNF, NBP, BFG i KDPW) zaangażowanych w działalność finansową.