Na szczepienia wezwą SMS-em

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia poinformował w programie TVP Info, że zaproszenia na szczepienia przeciwko koronawirusowi będą wysyłane SMS-em. Zaproszenie takie otrzymają osoby w wieku powyżej 60 roku życia.

Osoby z kolejnej grupy ryzyka – w wieku powyżej 60 lat – otrzymać mają, zgodnie z zapowiedziami wiceministra, wiadomość SMS. Po jego otrzymaniu mają skontaktować się telefonicznie z infolinią 989

Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinię, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach – mówi Kraska.

Wiceminister nie podał jednak z jakiego numeru oraz jakiej treści będą wiadomości. Dotychczas stosownego komunikatu nie wydał ani[1] Główny Inspektor Sanitarny, ani Ministerstwo Zdrowia. 

Może to skutkować różnego rodzaju nadużyciami skierowanymi w kierunku osób starszych. Nieuczciwe osoby mogą rozsyłać wiadomości z prośbą o kontakt (rejestrację) na dowolny numer telefoniczny i mogą prosić o podanie danych osobowych. Dlatego warto zapamiętać, że po otrzymaniu wiadomości – należy zweryfikować informację u lekarza rodzinnego czy na infolinii NFZ pod numerem telefonu 989 (dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989).

Nie jest znana w dalszym ciągu procedura korzystania ze szczepień przez pozostałe osoby. Z dużym prawdopodobieństwem wykorzystany będzie mechanizm wzywania wiadomościami SMS. Jak twierdzą specjaliści – mało prawdopodobne jest wykorzystanie komunikatów RCB.

Słownik
1. ani. inaczej Automatic Number Identification lub caller id – numer telefonu dzwoniącego. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *