Koniec infolinii wsparcia kryzysowego

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, prowadzone od 2017 roku przez fundację Itaka skończyło swoją działalność. Powód trywialny – Ministerstwo Zdrowia nie rozpisało konkursu na kolejne lata.

– Szanowni Państwo, informujemy, że dnia 31 grudnia 2020 r. o godzinie 24.00 Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu zamyka swoje linie telefoniczne, a także możliwość kontaktu przez e-mail i czat. – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie centrum w portalu Facebook.

Centrum Wsparcia było całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących infolinią. Pod telefonem, e-maile oraz czatem dyżurowali psycholodzy i eksperci Fundacji Itaka. Infolinia była finansowana z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Do końca listopada z infolinii skorzystało ponad 74 tys. osób

Maja Staśko, aktywistka i publicystka powiedziała, że Ministerstwo zdrowia nie rozpisało w ubiegłym roku konkursu na zdrowie psychiczne. 

– Gdy o to zapytałam MZ, usłyszałam, że podjęli taką decyzję ze względu na pandemię. Organizacje wsparcia zdrowia psychicznego zgodnie mówią, że w trakcie pandemii stan zdrowia psychicznego ludzi generalnie ulega pogorszeniu. Ministerstwo Zdrowia powinno więc rozpisać konkurs i przeznaczyć na to więcej, a nie zupełnie nic. – skomentowała Staśko.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *