Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

PBX

z angielskiego Private Branch Exchange, centrala abonencka – to centrala telefoniczna będąca własnością i zarządzana przez użytkownika, zwykle przedsiębiorstwo lub instytucję, tworząca wewnętrzną sieć telefoniczną przedsiębiorstwa i połączona najczęściej kilkoma liniami z centralą operatora telekomunikacyjnego. Centrala PBX umożliwia zatrzymanie w sieci telefonicznej przedsiębiorstwa wewnętrznych rozmów pracowników przedsiębiorstwa, a jednocześnie obsługę normalnego ruchu telefonicznego, tj. rozmów przychodzących z zewnątrz przedsiębiorstwa i rozmów wychodzących na zewnątrz. Centrale PBX używane są w przedsiębiorstwach (instytucjach) zatrudniających większą liczbę osób, w których znaczna część rozmów telefonicznych to rozmowy wewnętrzne między pracownikami przedsiębiorstwa. Zastosowanie centrali pozwala znacznie zaoszczędzić liczbę linii telefoniczych, a co za tym idzie zredukować koszty. Obecnie centrale PBX są zastępowane przez centrale IP (nie wymagają one linii telefonicznych, tylko szerokopasmowych łącz internetowych), rozmowy wychodzące są prowadzone poprzez VoIP, co wydatnie obniża koszty. Nowoczesne centrale abonenckie pozwalają na integrację różnego rodzaju sieci telefonicznych: począwszy od analogowej sieci publicznej, poprzez cyfrową aż po rozwiązania VoIP czy GSM. Posiadają wiele funkcji, które pozwalają na zaawansowaną kontrolę kosztów połączeń telefonicznych, m.in. automatyczne trasowanie połączeń, restrykcje dla poszczególnych użytkowników lub grup użytkowników. Wielu producentów central, m.in. Panasonic czy Siemens, posiada linie telefonów przeznaczonych do ich produktów pozwalających na zaawansowaną obsługę centrali i ruchu telefonicznego.

12 milionów Euro kary dla Vodafone za telemarketing

Włoski odpowiednik Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Garante per la protezione dei dati personali) nałożył an firmę Vodafone 12 250 000 euro kary za niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych milionów swoich klientów do celów telemarketingu.

Oprócz zapłacenia grzywny, Vodafone musi wdrożyć kilka zmian, określonych przez urząd, w celu przestrzegania krajowych oraz unijnych przepisów dotyczących ochrony danych.

Decyzja ta stanowi ostatni krok w złożonym postępowaniu, które Garante wszczęło po setkach skarg złożonych przez klientów sieci przeciwko niezamawianym połączeniom telefonicznym wykonanym przez Vodafone i współpracujących z nią firmy call center w celu promocji usług telefonicznych i internetowych.

Włoski urząd wskazał na kilka czynników, które przyczyniły się do nałożenia kary. Po pierwsze firma telefonowała z numerów niezarejestrowanych w rejestrze ROC (to krajowych rejestr operatorów telefonicznych), jako te, z których możliwe byłoby wykonywanie telefonicznych połączeń sprzedażowych. Jak wskazuje urząd – może być to spowodowane współpracą sieci z „podejrzanym zbiorem nieautoryzowanych outsourcingowych call centers”. Drugim czynnikiem był fakt, że mimo przekazywania danych osobowych między partnerami biznesowymi spółki, a samą spółką, nie dochodziło do wcześniejszego uzyskania zgody na takie przekazanie. Innymi słowy dostawcy baz danych nie zbierali zgód od klientów na przekazanie ich personaliów i danych kontaktowych do operatora.

Ilość oraz waga skard sprawiła, że włoski urząd ds. ochrony danych osobowych nałożył na operatora grzywnę w wysokości 12 251 601,00 euro oraz wskazał elementy, które muszą zostać niezwłocznie wdrożone po stronie operatora.

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Nigeryjscy książęta istnieją naprawdę!

Kto z nas nie spotkał się z niespodziewaną propozycją przekazania nam przez nigeryjskiego księcia okrągłej sumy pieniędzy? Warunek to przelanie „drobnej” kwoty z tytułu opłat manipulacyjnych na konto bankowe podane przez księcia lub jego pełnomocnika.
więcej

Vinted pod lupą UODO. Chodzi o skany dowodów osobistych

UODO skierował do litewskiego organu nadzorczego wniosek o pomoc ws. Vinted. Powodem interwencji polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych są liczne sygnały, jakie wpływają do polskiego urzędu, m.in. za pośrednictwem infolinii, dotyczące żądania przedstawienia kopii dowodów osobistych przez tą platformę.
więcej

Nowe prawo do naprawy

Prawo do naprawy weszło w życie na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ma ono zapobiec powstawaniu niezliczonej ilości elektrośmieci. Komisja Europejska chce w ten sposób ograniczyć sytuacje, w których zepsuty sprzęt RTV i AGD nadaje się tylko do zniszczenia.
więcej

2020 rok skarg Covid-19

Pandemia koronawirusa niejednemu konsumentowi pokrzyżowała plany. Odzwierciedla się to w skargach, jakie ECK Polska otrzymało w 2020 roku. Niezmiennie najwięcej zgłoszeń dotyczyło transportu lotniczego. Na co jeszcze skarżyli się konsumenci?