Komputer sterowany myślami już istnieje

Kiedy we wrześniu 2017 roku, podczas organizowanej przez firmę Altar konferencji „Mistrzowie Obsługi Klienta”, opowiedziałem o sterowaniu komputerem za pomocą myśli – część z uczestników spojrzała na mnie ze zdziwieniem.

Sęk w tym, że już wówczas taka technologia powstała. Może już najwyższy czas pokazać efekty pracy wielu inżynierów i lekarzy? Ale bez wątpienia jest jedno – kierunek jest dobry!

Synchron, bo o niej mowa, to kalifornijska firma z sektora IT. Firma koncentruje się na neuronowej biotechnologii. Ma swoje oddziały zarówno w Krzemowej Dolinie, Nowym Jorku jak i australijskim Melbourne. I to właśnie w tym ostatnim mieście w 2016 roku rozpoczęto badania nad – jak się później okazało – flagowym produktem: Stentrode.

Stentrode to miniaturowy układ komputerowy, jaki wszczepiany jest do mózgu człowieka. Operacja jest – o ile można użyć tego stwierdzenia – niemal bezinwazyjna, bo elektronikę wkłada się za pośrednictwem małego cewnika. Urządzenie przypomina raczej miniaturową siatkę, którą osadza się na ścianach żyły szyjnej. Nie blokuje przepływu krwi, a z czasem wrasta w jej strukturę. Po dwóch tygodniach jest ona już integralną częścią człowieka.

Urządzenie swoją działalność koncentruje się na korze ruchowej w płacie czołowym. To właśnie ten obszar mózgu odpowiedzialny jest za planowanie oraz wykonywanie ruchów naszego ciała. Zadaniem Stentrode jest rozpoznanie poleceń mózgowych (również osób sparaliżowanych, bo ich mózgi, mimo ułomności ruchowej, nadal wysyłają sygnały do kończyn). Po ich odebraniu, wszczepiona w żyłę „siatka” przekazuje informacje do urządzenia zlokalizowanego na piersi użytkownika, a to następnie przesyła do komputera wyposażonego a adapter. W ten właśnie sposób użytkownicy Stentrode mają dostęp do wszystkich aplikacji i funkcji jakie znajdują się w podpiętym do komputera adapterze. Co więcej – za pomocą urządzenia można sterować m.in. systemami smart-home.

Urządzenie firmy Synchron nie jest jeszcze tak doskonałe jak najnowszy smartfon, ale to i tak krok milowy w rozwoju technologii na osi człowiek-it. Aktualnie Stentrode umożliwia pisanie z szybkością 20 klawiszy na minutę, ale dla osoby sparaliżowanej to i tak bardzo dużo. Napisanie jednej strony A4 zajmuje około 1,5h.

Co ma jednak wspólnego urządzenie do sterowania komputerem poprzez myśli? Paradoksalnie sporo. Współczesne omnichannelowe systemy obsługi klienta także zaczynały od prostych funkcji. Dzisiaj wiadomo, że z biegiem czasu obudowały się w dodatkowe funkcje. Myślę, że za jakiś czas systemy obsługi klienta zaczną wykorzystywać również fakt istnienia sterowania oprogramowaniem za pomocą myśli. Co więc szkodzi puścić wodze fantazji i stwierdzić, że wkrótce ujrzymy odwrotną komunikację na linii – komputer – człowiek?

Aktualnie rozwiązanie Stentrode jest testowane klinicznie na ludziach.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *