Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

Software as a Service

w skrócie SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa – jeden z modeli chmury obliczeniowej, którym aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usługi i jest udostępniana użytkownikom przez Internet.

SAP rozwija się w Polsce

Centrum rozwojowe SAP Intelligent Enterprise Solutions (IES) wybrało Gliwice na lokalizację nowego biura. W mieście działa już jeden ze strategicznych globalnych ośrodków badawczo-rozwojowych firmy – SAP Labs Poland.

Otwarcie nowego centrum stanowi kolejny rozdział w historii SAP w Polsce oraz oznacza zwiększenie inwestycji w krajowy rynek technologiczny i rozszerzenie portfolio tworzonych w naszym kraju rozwiązań. W związku z uruchomieniem centrum na Górnym Śląsku, SAP IES planuje zatrudnić około 50 specjalistów w pierwszym kwartale 2021 roku.

Globalny ośrodek rozwojowy IT – SAP Intelligent Enterprise Solutions, dostarczający technologię wspomagającą procesy biznesowe przedsiębiorstw, w Gliwicach otworzy centrum, które będzie koncentrować się na rozwoju aplikacji biznesowych, platformy technologicznej i rozwiązań w zakresie obsługi klienta. Wraz z wejściem do nowej lokalizacji, SAP planuje zwiększyć możliwości technologiczne oraz jeszcze silniej skoncentrować się na rozwiązaniach wspierających globalną transformację cyfrową, która wraz z wybuchem COVID-19 znacząco przyspieszyła.

25 lat obecności SAP w Polsce i ulokowanie tu, na przestrzeni tego okresu, różnych jednostek biznesowych dowodzi o potencjale kraju, w którym powstają rozwiązania przenoszące biznes w cyfrowy wymiar. Otwarcie globalnego centrum rozwojowego IT w Gliwicach jest niezwykle ważnym uzupełnieniem naszej oferty. Pokazuje także rosnącą skalę znaczenia SAP Labs Poland, jako podmiotu działającego na rzecz rozwoju cyfrowego handlu i usług wsparcia zorientowanych na klientów. Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska

Śląski krajobraz przyciąga

Szukając perspektywicznej lokalizacji dla nowego centrum, SAP IES kierowało się takimi aspektami jak krajobraz rynku pracy, klimat biznesowy, a także infrastruktura. Województwo śląskie z roku na rok staje się coraz silniejszym partnerem dla centrów usług biznesowych. Według tegorocznego raportu ABSL, 110 z 1500 funkcjonujących w Polsce ośrodków znajduje się na terenie Katowic i Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. W centrach zlokalizowanych w tym regionie pracuje 25 800 specjalistów, z czego 45 proc. stanowisk związanych jest z sektorem nowych technologii.

Przewaga tej części kraju opiera się także na silnie zaznaczonej obecności SAP. Od ponad dekady działa tu SAP Labs Poland – centrum R&D budujące, wspierające oraz dostarczające strategiczne rozwiązania z obszaru SAP Customer Experience Solutions.

Nasz ośrodek należy do sieci SAP Labs liczącej zaledwie 20 jednostek na świecie, a gliwicka lokalizacja od lat sprzyja rozwojowi produktów i świadczeniu kompleksowych usług. SAP Intelligent Enterprise Solutions, podobnie jak my, dostrzega potencjał regionu i tutejszych specjalistów z obszaru nowych technologii. Decyzja o otwarciu centrum rozwojowego IT jest więc naturalnym krokiem służącym tworzeniu inteligentnych rozwiązań rozbudowujących ofertę SAP i oddziałujących na światowy rynek systemów biznesowych.Radosław Gołąbek, dyrektor zarządzający SAP Labs Poland

Polska jest wiodącym ośrodkiem rozwoju oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Według danych Pracuj.pl, między styczniem i wrześniem tego roku pracodawcy zamieścili na portalu 391 010 ofert pracy, z czego aż 14 proc. ogłoszeń dotyczyło właśnie specjalistów IT, m.in. programistów, architektów systemów informatycznych czy grafików. Uruchomienie gliwickiego centrum SAP IES wiązać się będzie z zatrudnieniem 50 specjalistów. Oficjalne otwarcie nowego centrum zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 roku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Powstaje projekt wspólnej europejskiej chmury

Ze względu na pandemię koronawirusa masowa migracja polskich przedsiębiorstw do chmury jest już nieunikniona. Firmy wciąż mają jednak obawy dotyczące tego procesu. Przykładowo 44 proc. z nich wymaga, aby ich centra danych podlegały unijnej legislacji.
więcej

Kanownik: Cyfryzacja może zwiększyć konkurencyjność i prowadzić do oszczędności

Przyśpieszona cyfryzacja spowodowana pandemią pokazała przedsiębiorcom, że konieczna jest zmiana sposobu zarządzania i prowadzenia ich organizacji. Jeśli firma chce być w takiej sytuacji nadal konkurencyjna, musi wejść na drogę cyfryzacji oraz szukać usprawnień, np. rezygnując z papieru, co prowadzi do oszczędności– ocenia prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
więcej

323 tys. osób bezrobotnych przez pandemię

W ostatnim kwartale 2020 r. na rynku pracy widać było skutki pandemii i wprowadzonych obostrzeń. Według badania „Monitoring Rynku Pracy” Głównego Urzędu Statystycznego w okresie październik-grudzień aż 323 tys. osób nie wykonywało pracy z uwagi na kwestie bezpośrednio związane z pandemią. To ponad trzy razy więcej niż w trzecim kwartale. Liczba bezrobotnych osób nie zmieniła się znacząco, a liczba osób aktywnych zawodowo nawet wzrosła.