Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o uruchomieniu systemu powiadomień o nałożeniu kwarantanny. Od kilku dni – zamiast telefonu wykonywanego przez pracownika Sanepidu, wykonywane są połączenia automatyczne z nagranym komunikatem o objęciu odbierającego telefon kwarantanną.

Podczas automatycznego połączenia telefonicznego dowiemy się m.in. skąd pobrać odpowiednie zaświadczenie dla pracodawcy oraz gdzie uzyskać informację oraz pomoc.

Komunikat o wprowadzeniu zmian w sposobie informowania o nałożeniu kwarantanny GIS podał w sobotę 31 października. Zmiana na automatyczne powiadomienie ma usprawnień powiadamianie osób objętych kwarantanną. Dotychczas robili to pracownicy sanepidów najczęściej z… telefonów komórkowych.

Połączenia wykonywane są z numeru telefonu: +48 22 104 37 05. Jeśli nabierzemy podejrzenia, że nastąpił błąd – możemy skontaktować się z numerem +48 22 250 01 15. Warto więc wpisać w swoją książkę telefoniczną pierwszy z numerów telefonicznych.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Łódź: rusza infolinia dla samotnych seniorów

W Łodzi została uruchomiona nowa infolinia dla osób starszych i samotnych - "Przyjazny telefon". Infolinia, czy raczej telefon do porozmawiania przeznaczony jest dla wszystkich łódzkich seniorów, którzy potrzebują rozmowy, podzielenia się przemyśleniami, jak również informacji. Dzwoniący mogą porozmawiać na każdy dowolny temat.
Czytaj więcej

Ufamy sztucznej inteligencji coraz bardziej

Wdrażanie lub zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wymaga coraz częściej przeniesienia procesów biznesowych do świata wirtualnego. Warunkiem efektywnej transformacji jest jednak powszechne zrozumienie i akceptacja technologii takich jak sztuczna inteligencja czy metawersum, wynika z raportu Tech Trends 2023, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Jednocześnie rosnąca popularność usług chmurowych skłania część firm do podjęcia prac nad narzędziami umożliwiającymi skuteczne zarządzanie zdecentralizowanymi usługami.
Czytaj więcej

Compensa wprowadza robota do rozmów na infolinii

Dziękujemy za Twój telefon. Powiedz w jakiej sprawie dzwonisz, a połączymy Ciebie z konsultantem. Jeszcze kilkanaście lat temu taka zapowiedź niejednego klienta by zaskoczyła – dzisiaj nie jest czymś nowym. Nowym jest tylko na infolinii firmy Compensa.