Bezpieczeństwo pracy w czasach pandemii. „Przezorny zawsze ubezpieczony” – czyli dlaczego warto zainwestować w system pomiaru temperatury ciała w pracy?

Kolejne restrykcje wprowadzane przez władze państwowe skutecznie ograniczyły lub wstrzymały działalność wielu przedsiębiorstw i instytucji.

Życie codzienne obarczone zostało licznymi utrudnieniami, co spowodowało, że praca biurowa w wielu przypadkach zmieniła się w pracę zdalną. Niemniej jednak wiele firm i placówek państwowych nie ma możliwości przejścia  w tryb pracy zdalnej i musi sobie radzić z nową rzeczywistością w inny sposób, dbając przy tym o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. Co zrobić, by skutecznie zadbać o ich zdrowie w miejscu pracy?

Zgodnie z przwidywaniami naukowców i lekarzy druga fala pandemii COVID-19 wkroczyła z impetem w światową rzeczywistość, nie omijąjąc przy tym Polski. W ostatnich tygodniach nastąpił gwałtowny wsrost zakażeń w naszym kraju, bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy i sięgając nawet ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie. Sytuacja ta nie bez znaczenia jest dla gospodarki i biznesu, które już teraz w wielu przypadkach zostały całkowicie sparaliżowane lub mają przed sobą takie widmo.

Jednym z najczęstszych objawów wszelkich chorób zakaźnych, w tym także tej spowodowanej koronawirusem, jest podwyższona temperatura ciała, która ma za zadanie wesprzeć organizm w obronie przed szkodliwymi patogenami. Z tego właśnie powodu kontrola temperatury stała sie popularną i niezwykle skuteczną forma ochrony pracowników i interesantów w firmach oraz instytucjach publicznych. Choć obowiązujące przepisy nie nakładają obowiązku kontroli tego typu, to istnieje uzasadniony i wystarczający powód do ich wprowadzenia – bezpieczeństwo i zdrowie współpracowników oraz klientów.

Pomiar temperatury stał się wręcz standardem także w wielu instytucjach państwowych,  edukacyjnych czy zdrowotnych. Obecnie w większości takich placówek nie ma możliwośći wejścia na teren budynku bez uprzedniego pozytywnego wyniku pomiaru temperatury, do czego jako społeczeństwo zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić. Z pewnością sytuacja taka będzie miała miejsce jeszcze przez wiele miesięcy do czasu opanowania pandemii COVID-19.

Pamiar temperatury ma takze swoje podstawy prawne. Jak zauważa radca prawny z kancelarii Kopeć & Zaborowski, Ewelina Kozłowska-Kowalczuk, pomiar temperatury pracowników co do zasady jest możliwy w oparciu o przepisy RODO (art. 9 ust. 2 lit. A – za zgodą osoby, której to dotyczy, art. 9 ust. 2 lit. b – gdy jest to niezbędne do wypełnienia obowiązków wynikających s prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, art. 9 ust. 2 lit. h – w związku z profilaktyką zdrowotną bądź oceną zdolności pracowników do pracy i wreszcie art. 9 ust. 2 lit. I – w związku z ochroną przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi. Niewątpliwie obecna sytuacja wyczerpuje wszystkie cztery wskazane w przepisach RODO znamiona. Jednocześnie  z całą pewnością każdy z nas zgodzi się, że kwestie zdrowia i życia są w tej sytuacji najważniejsze.

Systemy bezdotykowego pomiaru temperatury ciała, dostarczane choćby przez takie firmy jak ZKTeco, to innowacyjny sposób na kontrolowanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych chorób zakaźnych, dotychczas stosowany na lotniskach m.in. w trakcie trwania epidemii SARS w latach 2002-2004 oraz epidemii grypy H1N1 w 2009 roku. Żadna z powyższych nie miała jednak tak ogromnego zasięgu oraz wpływu na życie ludzkości jak pandemia COVID-19, przez co konieczność wprowadzenia systemów pomiaru temperatury ciała w budynkach użyteczności publicznej, placówkach edukacyjnych, a także w biurach czy innych zakładach pracy, wydaje się być nieunikniona.

– Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość zarówno dnia codziennego, jak i funkcjonowania gospodarki na całym świecie. Nie wiadomo kiedy, ani czy w ogóle, sprawy wrócą do porządku z czasów przed koronawirusem, dlatego też adaptacja do obecnej sytuacji zdaje się być bardziej trafionym rozwiązaniem niż próba przeczekania problemu. Bezdotykowe systemy pomiaru temperatury ciała w połączeniu z promowaniem częstej dezynfekcji rąk i powierzchni uczynią miejsce pracy możliwie bezpiecznym. – mówi Angelika Kołodziejska, Sales Manager firmy Axium, dystrybutora sprzętu ZKTeco.

System dostępowy z funkcją pomiaru temperatury ciała firmy ZKTeco, umożliwia wstęp do pomieszczeń osobom bez gorączki, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii w pomieszczeniach zamkniętych. Co warto podkreślić, użytkownicy wspólnej przestrzeni mają dzieki temu większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa, co w dużym stopniu przyczynia się do polepszenia ich konfortu psychicznego i co za tym idzie również efektywności.

Jak wskazują dotychczasowe badania drobnoustroje, w tym wirusy, przenoszone są głównie za pośrednictwem kontaktu bezpośredniego (szczególnie dłoni). Oczywiście częste ich odkażanie jest rozwiązaniem, a w połączeniu z minimalizacją kontaktu dotykowego jest jednym ze sposobów ograniczenia rozprzestrzeniania się patogenów tą właśnie ścieżką. Bezdotykowe systemy mierzenia temperatury, takie jak chociażby terminal ProFace-X-TD czy SpeedFace-V5L-TD firmy ZKTeco sprawiają, że sam proces pomiaru odbywa się bez narażania zdrowia personelu i innych współpracowników.

– Pamiętajmy, że wspomniane systemy przy odpowiedniej konfiguracji, są w stanie rozpoznać również czy dany użytkownik, który wkracza do obiektu, ma zasłonięte usta i nos maseczką ochronną. Warto podkreślić, że są to urządzenia, które mogą działać samodzielnie, ale są na tyle zaawansowane technologicznie, że można na ich bazie zbudować duży, złożony system dostępowy do większości obiektów, jednocześnie zintegrowany z innymi już istniejącymi elementami. Mogą one na przykład zastąpić magnetyczne karty dostępowe. – podkreśla Ryszard Krupa, Product Manager marki ZKTeco w firmie Axium.

Podsumowując, właściciele firm czy dyrektorzy placówek publicznych nie są w stanie w stu procentach  zabezpieczyć pracowników i klientów przed zakażeniem koronawirusem w swoich obiektach, aczkolwiek w znaczący sposób są w stanie zminimalizować takie ryzyko poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów pomiaru temperatury.

Axium jest liczącym się integratorem i dostawcą na globalnym rynku teleinformatycznym. Firma od 2004 roku dostarcza kompleksowe rozwiązania branży ICT, które indywidualnie dostosowuje do potrzeb klientów. Axium, współpracując od lat z producentami sprzętu prestiżowych marek, oferuje usługi najwyższej światowej jakości. Szczegółowe informacje o firmie znajdują sie na stronie www.axium.pl. Więcej szczegółów i informacji na temat rozwiązań do pomiaru temperatury ciała możemy znaleźć pod linkiem: http://zkteco.axium.pl

Total
3
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły na pokrewne tematy
więcej

Hakerzy polują na konta w chmurz

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.
więcej

Kultura cybernetyczna jako filar bezpieczeństwa IT

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa informacji, oprócz inwestycji w najnowsze technologie, systemy informatyczne i niezawodność procesów, firmy i korporacje powinny skupiać większą uwagę na kadrach i ich szkoleniu.
więcej

Polska firma inicjuje projekt „5G Made Together”

Rusza międzynarodowa inicjatywa „5G Made Together” na rzecz współpracy w budowie sieci piątej generacji (5G) w modelu otwartym. Rozpoczyna ją specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych polska firma IS-Wireless, która zorganizowała międzynarodową konferencję w tej sprawie. – 5G niosące wielowymiarowe korzyści może powstać wyłącznie w oparciu o otwarty ekosystem – podkreślają inicjatorzy.