Bezpieczna pożyczka w czasach pandemii. Jak to działa?

Zwłaszcza teraz, kiedy finanse wielu Polaków dotknęły skutki kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa, bezpieczna i szybka pożyczka wydaje się idealnym rozwiązaniem. Oto kilka ważnych aspektów, które należy uwzględnić przed zaciągnięciem takiego zobowiązania.

Bezpieczną pożyczkę, czy to w formie chwilówki, czy pożyczki ratalnej, tak jak każde planowane zobowiązanie finansowe przed zaciągnięciem należy wcześniej dobrze przeanalizować. W czasach pandemii, szczególnie łatwo paść ofiarą oszustwa ze strony mafii lichwiarskiej. Rosnące podziemie finansowe z ofertami „pożyczek prywatnych”, w dobie kryzysu staje się realnym zagrożeniem dla uczciwej konkurencji w postaci ofert od znanych firm pozabankowych. Pokazujemy, na co zwrócić uwagę, aby pożyczka, o którą się starasz była z bezpiecznego źródła i bez niespodziewanych kosztów.

Informacja o kosztach i okresie spłaty

Uczciwa oferta pożyczki, to taka, w której przede wszystkim jasno i wyraźnie są określone najważniejsze dla obu stron parametry. Wśród nich obowiązkowo należy wskazać:

  • maksymalna wysokość pożyczki

Tutaj trzeba pamiętać, że mogą istnieć pewne ograniczenia, przykładowo dla osób, które pierwszy raz starają się o pożyczkę. Firma pożyczkowa na podstawie oceny naszej zdolności kredytowej może również uznać, że nie możemy się starać o najwyższą kwotę pożyczki.

  • całkowity koszt pożyczki

Oprócz samej pożyczonej kwoty, należy doliczyć opłaty za oprocentowanie i prowizję rozłożonej w ratach i w odpowiednim czasie, czyli RRSO.

REKLAMA

  • okres spłaty

Dla chwilówek wynosi najczęściej 1 do 3 miesięcy. Natomiast dla pożyczek ratalnych, ze względu na znacznie większe sumy pieniędzy, okres spłaty jest znacznie dłuższy i waha się zwykle od 6 miesięcy do 5 lat.

  • warunki przyznania pożyczki

Uczciwa firma pożyczkowa bierze pod uwagę różne informacje, również te dotyczące wieku pożyczkobiorcy, posiadania polskiego obywatelstwa czy – głównie wybierających pożyczkę ratalną – informację dotyczącą stałych dochodów.

Zanim otrzymasz pieniądze, sprawdzą tożsamość

Obowiązkowy punkt uczciwego procesu uzyskiwania pożyczki od firmy, czyli weryfikacja tożsamości przyszłego klienta. Firmy pozabankowe stosują kilka metod w tym celu. Najpopularniejszą jest przelew weryfikacyjny na konto pożyczkodawcy (najczęściej jest to symboliczna kwota w postaci 1 grosza lub 1 złotówki). Takie rozwiązanie nie pasuje klientom z debetem na koncie czy gdy aktualnie na ich koncie nie ma każdych pieniędzy. Dla nich idealnym rozwiązaniem będzie pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego. Nie wymaga przelewania symbolicznej kwoty, ponieważ aplikacja sama pobiera ważne dla niej informacje potrzebne do uzyskania potrzebnej dla nas kwoty.

Pełna informacja o przeszłości kredytowej

Wraz z rozwojem bankowości, większość firm pozabankowych działa uczciwie i legalnie w Internecie. Zaciąganie pożyczki online jest procederem całkowicie bezpiecznym i podobnie jak dawniej, dziś pożyczkodawca może sprawdzić naszą zdolność i wiarygodność kredytową bez wychodzenia z domu. Najczęściej służą mu do tego informacje zaczerpnięte z baz danych poniższych instytucji:

  • Biura Informacji Kredytowej (BIK)
  • Krajowego Rejestru Długów (KRD)
  • Biura Informacji Gospodarczej (BIG)
  • Rejestr dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej (ERIF)
  • Związku Banków Polskich (ZBP)

Na podstawie informacji uzyskanych z tych baz, firma pozabankowa może ocenić, czy potencjalny klient ma niespłacone zadłużenie w innej firmie i widnieje na liście dłużników bądź czy w przeszłości miał problemy z terminową spłatą pożyczki. Między innymi na podstawie tej wiedzy, firma podejmuje informację o tym, czy pożyczkobiorca otrzyma pieniądze. Coraz częściej spotykamy się w sieci z pożyczkami prywatnymi, które kuszą ofertami “pożyczek bez baz” i “pożyczek dla dłużników z komornikiem”. Trzeba pamiętać, że uczciwa firma zawsze sprawdza zdolność kredytową klienta przynajmniej w jednej z baz.

Przez Internet też znaczy bezpiecznie

Chociaż wiele osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia, rozwój technologiczny może być nieco przytłaczać, to nie warto zdyskredytować na starcie bankowości internetowej. Niektóre osoby wciąż czują się bezpiecznie jedynie odwiedzając placówkę firmy bądź otrzymując gotówkę do ręki. Korzystanie z oferty sprawdzonych firm pozabankowych w formie online jest procederem całkowicie bezpiecznym i pozwala nam uniknąć niepotrzebnego stresu i załatwiania masy papierkowych formalności.

Pożyczaj od znanych i sprawdzonych

Aby wybrać bezpieczną pożyczkę przez Internet przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Warto sprawdzić, czy dana firma jest członkiem instytucji tj. Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Można również prześwietlić, jak długo działa na rynku, czy jest zarejestrowana w KRS pod tą samą nazwą. Pomocne w ocenie mogą okazać się dostępne w sieci opinie na temat konkretnej firmy pozabankowej. Prawdopodobnie nie tylko my mamy podobne dylematy. Świetnym rozwiązaniem jest też korzystanie z porównywarek ofert pożyczek ratalnych i chwilówek. Tutaj łatwo można odnaleźć wszystkie aktualne informacje dotyczące oferty znanych firm na rynku pożyczkowych.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *