Tradycyjne aparaty kompaktowe – jak wybrać?

Moda na fotografię ma się całkiem dobrze. Dzięki nowoczesnym aparatom coraz łatwiej jest zrobić dobrej jakości zdjęcie. Pierwsze szeroko dostępne aparaty fotograficzne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku. Aparaty kompaktowe są niewielkich rozmiarów, wyróżniają się prostą budową i obsługą. Jakie są zalety i wady tych aparatów? Jak wybrać model, który posłuży nam wiele lat?

Zalety i wady aparatów kompaktowych

Największą zaletą aparatów kompaktowych są ich niewielkie gabaryty. Dzięki ograniczonej liczbie funkcji korzystanie z tego rodzaju aparatu jest prostsze. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią odnaleźć się w bardzo rozbudowanych modelach aparatów lustrzanych czy cyfrowych. Aparaty kompaktowe polecane są osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. To także dobry pomysł na prezent dla dzieci. Do nielicznych wad można zaliczyć brak możliwości wymiany obiektywu. Jest to jednak praktykowane jedynie w przypadku wykonywania fotografii profesjonalnych. 

Najciekawsze modele aparatów kompaktowych znajdziesz na stronie https://www.euro.com.pl/tradycyjne-aparaty-kompaktowe.bhtml. Ranking najlepszych aparatów cyfrowych dostępny jest pod adresem: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-top-7-aparatow-cyfrowych-do-1000-zl-ranking.bhtml

Jak wybrać aparat kompaktowy? 

Wybór aparatów kompaktowych jest duży. Przed zakupem należy przyjrzeć się kilku podstawowym parametrom. Warto zwrócić uwagę na markę aparatu. Te najbardziej znane, jak Fujifilm, Polaroid czy Canon, kojarzone są z najwyższą jakością. Szczegółowymi parametrami są:

  • jasność obiektywu – mówi o tym, jaka ilość światła dociera do wnętrza aparatu przez obiektyw;
  • ogniskowa – jest układem optycznym tworzącym na błonie fotograficznym obraz widzialny obiektów;
  • rozdzielczość matrycy – najprościej mówiąc, jest to liczba pikseli. Nowoczesne modele mają ok. 5 milionów pikseli; 
  • rozmiar ekranu LCD – stanowi przede wszystkim o wygodzie korzystania z aparatu kompaktowego;
  • zakres czułości – inaczej ISO. Mówi o wrażliwości matrycy na światło. W prostym aparatach czułość zaczyna się od ok. 200, w profesjonalnych sprzętach może sięgać 25600. 

Ceny najprostszych aparatów kompaktowych zaczynają się od ok. 300 złotych. Dostępne są one w różnych wariantach kolorystycznych. To świetny pomysł dla miłośników stylu vintage, a w szczególności nastolatek. Nowoczesne aparaty kompaktowe dają możliwość nie tylko uzyskania natychmiastowej odbitki, ale także zgrania plików na komputer.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *