Connect with us

Milion wniosków o zawieszenie płatności rat

AKTUALNOŚCI

Milion wniosków o zawieszenie płatności rat

Milion wniosków o zawieszenie płatności rat

Związek Banków Polskich poinformował, że już prawie 1 mln wniosków w sprawie odroczenia płatności rat w związku z COVID-19 złożyły osoby prywatne i przedsiębiorcy w bankach. W ostatnich dwóch tygodniach przybyło ich niewiele ponad 50 tys.

W pierwszej połowie maja dynamika składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie była już tak duża jak w pierwszym okresie obowiązywania przepisów specustawy. Z danych z dnia 14 maja wynika, że w pierwszej połowie maja dynamika w zakresie składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie jest już tak wysoka jak w ubiegłym miesiącu. Całkowita liczba wniosków konsumentów złożonych o odroczenie spłaty rat kredytowych od początku akcji prowadzonej przez banki wyniosła 855,4 tys. co oznacza wzrost o ponad 6 % w stosunku do stanu na koniec kwietnia br. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86%.

Dane dotyczące liczby wniosków składanych przez przedsiębiorców pokazują, że mamy do czynienia ze spadkiem dynamiki i pewną stabilizacją. Wg stanu na połowę maja br. banki przyjęły 109, 2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie (86,5%). 

– Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu „odmrażania” gospodarki – zauważa Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP.

Liczba reklamacji złożonych od połowy marca wynosi – 9,34 tys. w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęło ich 1,73 tys.  Reklamacje stanowią nie cały 1 procent ogólnej liczby wszystkich złożonych wniosków.

Związek Banków Polskich już 16 marca zadeklarował, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym. Banki udzielały także pomocy przedsiębiorcom, w postaci kredytu obrotowego, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową i zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID – 19.

– Związek Banków Polskich od połowy marca monitoruje proces składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych. W ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich (czyli ok. 86%) – przypomina Krzysztof Pietraszkiewicz Prezes Związku Banków Polskich

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE