BNP Paribas umożliwia zdalne podpisywanie dokumentów

Bank BNP Paribas wdrożył rozwiązanie e-podpisu na platformie self-service Autenti, która pozwala na podpisywanie dokumentów bez konieczności ich fizycznej wymiany między bankiem a klientem. Dzięki nowej platformie Bank może wysyłać dokumenty drogą elektroniczną, a klienci mogą podpisywać je przez internet, korzystając ze smartfona, tableta czy komputera i bez konieczności posiadania konta na platformie.

Jednym z najważniejszych priorytetów Banku jest przemodelowanie i uproszczenie procesów – a tym samym uczynienie ich bardziej przyjaznymi zarówno dla klientów, jak i dla pracowników. Jednocześnie mając na uwadze obecną sytuację nie tylko na bieżąco wzbogacamy naszą bankowość internetową i mobilną o nowe funkcje, ale również przyspieszyliśmy wdrożenie narzędzia self-service Autenti. Dzięki tej aplikacji proces wymiany i podpisywania dokumentów przebiega w pełni elektronicznie. Nie trzeba ich wysyłać pocztą, czy kurierem. W konsekwencji obieg dokumentów jest nie tylko bezpieczny, ale również znacznie szybszy i wygodniejszy – mówi Denis Peccoud, Dyrektor Wykonawczy Obszaru Transformacji i Integracji w Banku BNP Paribas.

Od kwietnia z platformy self-service Autenti mogą korzystać zarówno klienci Banku, jak i pracownicy przesyłający dokumenty w ramach wewnętrznych procedur. Podpis elektroniczny oferowany przez Autenti jest już stosowany w procesie zdalnego otwierania konta przez klientów indywidualnych oraz przy przyznawaniu kredytu ratalnego w R@atatu. Usługa e-podpisu nie wymaga dodatkowej weryfikacji. Istotną kwestią dla BNP Paribas jest również mniejsze zużycie papieru, dzięki czemu działalność banku staje się bardziej przyjazna dla środowiska.

– Bank jest instytucją, która podpisuje każdego dnia bardzo dużo dokumentów. Te powstają zawsze elektronicznie, a ich wydruk tylko utrudnia akceptację treści i znacząco wydłuża procesy. Wprowadzamy e-podpis po to, żeby było wygodniej, efektywniej kosztowo i bardziej ekologicznie. Dla wielu klientów zdalny dostęp do usług i bankowości elektronicznej, które są w smartfonach, to już nie tylko innowacja, ale przede wszystkim wygoda – mówi Grzegorz Wójcik, założyciel i prezes zarządu Autenti.

Bank pracuje nad wdrożeniem tego rozwiązania w większości  obszarów swojej działalności, w których prowadzi relacje biznesowe i podpisuje różnego rodzaju dokumenty zarówno z klientami, jak i z partnerami czy dostawcami.

Firma Autenti w 2016 roku, jeszcze jako startup zwyciężyła pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon. Dwa lata później rozpoczęła się współpraca biznesowa Banku z fintechem polegająca na uruchomieniu pierwszego, w pełni cyfrowego procesu kredytowego. Kolejnym krokiem była inwestycja trzech banków w Autenti. To pierwsza tego typu wspólna i przeprowadzona na równych zasadach transakcja banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *