Connect with us

Sztuczna inteligencja pomoże startupom rozwijać ich pomysły

TECHNOLOGIE

Sztuczna inteligencja pomoże startupom rozwijać ich pomysły

Sztuczna inteligencja pomoże startupom rozwijać ich pomysły

Polski software house ITMAGINATION rozpoczął współpracę z firmą KISSPatent z Holandii, zajmującą się doradztwem patentowym i technologicznym dla startupów. Na początku kwietnia została uruchomiona platforma KISSPlatform, która dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji wspiera innowatorów weryfikując ich pomysły biznesowe, wyznaczając kierunki rozwoju i proponując zakres ochrony patentowej. ITMAGINATION zaprojektowało i przygotowało zaplecze technologiczne projektu.

Zespół Data Science ITMAGINATION, specjalizujący się we wdrażaniu systemów sztucznej inteligencji (AI), uczestniczył w budowaniu technologii dla nowoczesnej platformy internetowej. Głównym celem rozwiązania jest weryfikacja przez algorytm sztucznej inteligencji pomysłów technologicznych przedsiębiorców, którzy poprzez KISSPlatform.com zgłaszają swoje projekty doradcom technologicznym i patentowym. Inicjatywa jest realizowana dla firmy KISSPatent pochodzącej z Holandii, specjalizującej się w tworzeniu strategii rozwoju dla startupów. Założycielką i prezesem firmy jest dr D’vorah Graeser, która posiada 20 letnie doświadczenie jako ekspert prawa patentowego i własności intelektualnej oraz jest licencjonowanym agentem patentowym w USA.

Technologia wsparciem dla ludzkiej pracy

Internetowa platforma to miejsce, w którym przedsiębiorcy zgłaszają doradcom KISSPatent pomysły na biznes oparte o cyfrowe technologie. Jest to pewnego rodzaju pierwszy filtr, który muszą przejść innowatorzy, aby wzbudzić zainteresowanie swoją wizją i przekazać najważniejsze informacje ekspertom. Do tej pory proces przebiegał bardzo tradycyjnie. Doradca poświęcał średnio kilka godzin na rozmowę lub spotkanie z pomysłodawcą. Następnie weryfikował potencjał komercyjny i technologiczny projektu, aby opracować strategię rozwoju. Dzięki KISSPlatform wykorzystującej sztuczną inteligencję stworzoną przez ITMAGINATION, proces stanie się bardziej efektywny. Doradcy otrzymają gotowy formularz z dogłębną analizą obszaru, jakiego dotyczy technologia (np. blockchain, robotyka, insurtech), potencjału jej komercjalizacji i możliwości ochrony patentowej. Dzięki takiej selekcji informacji, doradcy mogą sprawnie ocenić, na jakim etapie znajduje się projekt i zaplanować następne kroki przyszłej współpracy.

W obecnych czasach praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, a w ostatnich tygodniach jest nawet konieczna. Cieszymy się, że mimo przeszkód nie przestajemy pomagać ludziom z innowacyjnymi pomysłami, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Chcemy wspierać ludzi z wizją i czynić świat lepszym. Stworzyliśmy KISSPlatform, aby łatwiej współpracować z innowatorami, pomagając im znaleźć odpowiednie ścieżki rozwoju, partnerów i doradców. Jesteśmy dumni, że realizujemy ten projekt wspólnie z ITMAGINATION, które okazało się niezawodnym partnerem. Od rozpoczęcia współpracy do uruchomienia platformy minęło zaledwie 6 tygodni. Polegamy na doświadczeniu ITMAGINATION we wdrażaniu systemów AI, aby nasza platforma funkcjonowała na najwyższym poziomie – mówi D’vorah Graeser, założycielka i prezes KISSPatent.

Sztuczna inteligencja, która uczy się o technologiach

Model sztucznej inteligencji autorstwa ITMAGINATION w projekcie KISSPlatform wykorzystuje zaawansowany algorytm uczenia maszynowego operujący na języku naturalnym.

– Wdrażaniem sztucznej inteligencji zajmujemy się od lat, ale tutaj nie ma schematów. Każdy projekt to tak naprawdę nowy etap. System zaimplementowany w KISSPlatform działa w trudnym środowisku nowych technologii, które jest bardzo zmienne i obfituje w skomplikowane terminy. Jesteśmy jednak dobrze przygotowani, ponieważ wykorzystując wiodące architektury oraz najnowsze rozwiania z obszaru uczenia maszynowego, stworzyliśmy sztuczną inteligencję, która będzie stale rozwijać swoją wiedzę i zakres doradztwa. Współpraca z KISSPatent przebiega zgodnie z planem. Widzimy w ich działaniach prawdziwą misję, aby pomagać innowatorom wdrażać pomysły w życie – mówi Łukasz Dylewski, manager dywizji Data Science ITMAGINATION.

Stworzone AI opiera się na połączeniu najlepszych obecnie dostępnych rozwiązań oraz nauczeniu ich pracy z trudną treścią opisów technologicznych i patentowych. System rozpoczynając pracę na platformie posiada już zasoby niezbędne do analizy projektów, jednak nieustannie uczy się działania w środowisku skomplikowanej terminologii i słów, które w codziennej mowie posiadają zupełnie odmienną interpretację niż w kontekście technologicznym. Poprzez ciągłą analizę setek branżowych artykułów, opisów oraz nowych źródeł wiedzy pojawiających się w internecie, KISSPlatform będzie stale poprawiać swoją skuteczność. Wdrożona sztuczna inteligencja przeprowadza analizę kontekstową, która zapewnia rozumienie sensu i intencji złożonych wypowiedzi, a nie tylko pojedynczych zdań czy haseł. Wykorzystanie rozwiązań z obszaru NLP (Natural Language Processing) pomogło ekspertom ITMAGINATION zbudować skuteczny algorytm. Analiza projektu odbywa się w czasie rzeczywistym, w formie czatu online. Dzięki temu, osoba zgłaszająca projekt nie zorientuje się, że po drugiej stronie ekranu nie znajduje się człowiek, lecz algorytm.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE