Connect with us

Sprzedaż kamer do videokonferencji wzrosła o 1940%

SPRZĘT

Sprzedaż kamer do videokonferencji wzrosła o 1940%

Sprzedaż kamer do videokonferencji wzrosła o 1940%

Konieczność podjęcia zdalnej pracy w pierwszej połowie marca spowodowała, że wiele firm zdecydowało się wyposażyć pracowników nie tylko w odpowiednie aplikacje, ale również sprzęt.

Spółka Senetic S.A. poinformowała o wzroście zamówień na urządzenia konferencyjna o 1715% (porównanie marzec 2020 do marca 2019). Sprzedaż kamer wzrosła o 1940%, słuchawek o 754%, routerów o 437%. Wiele firm i instytucji zaczęła również korzystać z tak zwanych rozwiązań chmurowych. Na koniec marca firma odnotowała 130 tysięcy użytkowników zdalnych biur.

Zgłosiły się do nas firmy z różnych branż, od kancelarii prawnych, przez szkoły językowe, po biura rachunkowe, a nawet urzedy, jak Urząd Gminy Puławy – powiedział Łukasz Bojar, Wiceprezes Zarzadu Senetic S.A. – Dzisiaj pracują one z pełnym dostępem do swoich danych. Zdecydowanie wzrosła świadomość rozwiązań ułatwiajacych tworzenie wirtualnych biur i przestrzeni do komunikacji, choć na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii, patrząc na przykład na edukację. Przewidujemy, że po przejściu pandemii, firmy chętniej będą się decydowały na umożliwienie pracownikom zdalnej pracy. Mamy tylko nadzieję, że już nie w takich dramatycznych okolicznościach, ale z powodu chęci rozwoju i obniżenia kosztów. – dodał Łukasz Bojar.

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE