Connect with us

Przezwyciężenie obaw o bezpieczeństwo chmury publicznej może utorować drogę do głębszych integracji

TECHNOLOGIE

Przezwyciężenie obaw o bezpieczeństwo chmury publicznej może utorować drogę do głębszych integracji

Przezwyciężenie obaw o bezpieczeństwo chmury publicznej może utorować drogę do głębszych integracji

Firma Forrester Research niedawno ogłosiła swoje prognozy na bieżący rok, przewidując między innymi duży wzrost rynku chmury publicznej. Oczekuje się, że w 2020 r. rynek chmury publicznej, w tym aplikacji chmurowych (SaaS), platform danych (PaaS) oraz usług infrastrukturalnych (IaaS), osiągnie imponującą wartość 299,4 mld dol.

Jest to ogromna szansa dla organizacji. Jak jednak ją wykorzystać bez narażania się na potencjalne zagrożenia? Aby dowiedzieć się więcej, zleciliśmy niezależnej firmie badawczej Vanson Bourne przeprowadzenie wywiadów z globalnymi specjalistami IT odpowiedzialnymi za infrastrukturę chmurową w ich organizacjach. Spośród respondentów, 300 osób reprezentowało firmy z regionu EMEA.

Wnioski

  • Chmura publiczna stała się kluczową inicjatywą w organizacjach Chmura publiczna staje się kluczową częścią strategii IT w wielu organizacjach. W chmurze działa obecnie średnio 45 proc. infrastruktury IT, a odsetek ten ma wzrosnąć do 76 proc. w ciągu pięciu lat. Popularność chmury publicznej w regionie EMEA rośnie, ale nie tak szybko, jak w organizacjach amerykańskich – obecnie 36 proc. infrastruktury znajduje się w chmurze publicznej w porównaniu z 58 proc. w Stanach Zjednoczonych, a w ciągu pięciu lat 72 proc. infrastruktury w regionie EMEA ma działać w chmurze.
  • Obawy o bezpieczeństwo to niepożądany gość, którego trudno się pozbyć
    Choć chmura publiczna wciąż nabiera rozpędu, na przeszkodzie stoją narastające zagrożenia cyfrowe. Trzy czwarte (75 proc.) globalnych respondentów twierdzi, że ich organizacje przynajmniej raz stały się celem ataku, w porównaniu z 56 proc., kiedy poprzednio przeprowadziliśmy to badanie w 2017 r. Nieuchronnie pochłania to dodatkowe zasoby; dowiedzieliśmy się, że personel IT średnio spędza sześć godzin tygodniowo na zarządzaniu i zapobieganiu naruszeniom bezpieczeństwa.

Na obu tych frontach organizacje z regionu EMEA odnotowują wyniki zgodne z globalną średnią, ale mogą odczuwać je dotkliwiej w związku z przewagą, jaką dzięki wcześniejszej adaptacji rozwiązań opartych na wykorzystaniu chmury publicznej zdobyły  Stany Zjednoczone i region APAC .

Nie dziwi zatem, że 66 proc. firm z regionu EMEA uważa, że obawy o bezpieczeństwo ograniczają wykorzystanie przez nie chmury publicznej. Bardziej szczegółowe pytania ujawniają, że największe wątpliwości budzi bezpieczeństwo infrastruktury chmury publicznej, wskazywane przez 40 proc. respondentów, a w dalszej kolejności wpływ cyberataków (38 proc.) oraz bezpieczeństwo aplikacji w chmurze publicznej (30 proc.).

Kuszące byłoby wskazanie bezpieczeństwa jako jedynej przeszkody, ale żeby chmura publiczna osiągnęła pełen potencjał, sieć musi być ściśle zintegrowana z chmurą. Firmy z regionu EMEA podkreślają tę kwestię, konkretnie wskazując na potrzebę integracji chmury publicznej z tradycyjnymi technologiami (25 proc.), lepszej integracji z chmurami prywatnymi (38 proc.) oraz rozszerzonej integracji z infrastrukturami lokalnymi (36 proc.).

Bezpieczne, definiowane programowo sieci rozległe (SD-WAN) w pełni zintegrowane z chmurą publiczną są tu preferowanym rozwiązaniem, ponieważ oferują organizacjom możliwość zarządzania zasadami bezpieczeństwa oraz pasmem sieciowym za naciśnięciem przycisku w centralnej lokalizacji. Niespełna połowa (43 proc.) organizacji z regionu EMEA twierdzi, że wdrożyła już takie rozwiązanie albo właśnie je wdraża.

Respondenci liczą na to, że rozwiązania SD-WAN rozwiążą nie tylko kwestie sieciowe, ale również problemy z bezpieczeństwem. Niemal połowa (48 proc.) firm z regionu EMEA korzysta z dodatkowych rozwiązań zabezpieczających w chmurze publicznej, aby chronić ją podczas dostępu, a kolejne 39 proc. ma to w planach. Spośród tych, którzy dodali zabezpieczenia do swojej chmury publicznej, 36 proc. używało rozwiązania SD-WAN, aby połączyć wiele metod dostępu z wieloma łączami internetowymi.

Widać, że firmy z regionu EMEA mają świadomość, że natywne rozwiązania zabezpieczające dostawców chmury mogą nie zapewniać wystarczających możliwości. 94 proc. respondentów z regionu EMEA podaje, że zwraca się do zewnętrznych dostawców o pomoc w przezwyciężeniu problemów z migracją.

Usuń przeszkody i uwolnij potencjał

Nie ulega wątpliwości, że kiedy organizacje EMEA usuną tradycyjne przeszkody na drodze do chmury publicznej, postępy będą szybkie i transformacyjne. Niemal dwie trzecie respondentów mówi, że przenieśliby więcej aplikacji do chmury (61 proc.), a niespełna połowa (47%) planowałaby budować więcej aplikacji w chmurze. 

Korzyści są oczywiste dla niemal wszystkich – firmy z regionu EMEA wskazują tu ograniczenie wydatków IT (42 proc.), większą skalowalność (42 proc.), większą elastyczność (39 proc.), ale również więcej czasu, który pracownicy mogą poświęcić na bardziej wartościowe zadania (33 proc.).

Co wobec tego z chmurą publiczną?

Dla większości organizacji z regionu EMEA wdrożenia chmury publicznej są kluczową częścią strategii IT i nabierają jeszcze większego znaczenia z perspektywy przyszłego sukcesu. W miarę, jak coraz więcej infrastruktury IT przenosi się do chmury publicznej, dostawcy będą oferować więcej natywnych możliwości sieciowych, a chmura publiczna będzie rozszerzana o więcej funkcji sieciowych. Ogromna większość organizacji z regionu EMEA potrzebuje, aby ich dostawcy rozwiązań bezpieczeństwa oferowali zaawansowane zabezpieczenia oraz środki łączności ściśle zintegrowane z głównymi platformami chmurowymi.

Organizacje, które znajdą zaufanego partnera w zakresie bezpieczeństwa, który pomoże im przezwyciężyć przeszkody i zrealizować pełen potencjał chmury publicznej, będą w idealnej pozycji, aby rozwijać działalność oraz pomyślnie przejść transformację cyfrową.

– Według Eurostatu wykorzystanie usług chmury publicznej w Polsce jest niskim poziomie, za nami są tylko Bułgaria i Rumunia. Sam region CEE (wliczając także kraje nie należące do EU) notuje ponad 20% wzrosty z roku na rok. Przewiduje się, że  inwestycje usługi chmury publicznej osiągną prawie 4mld dolarów w 2022 roku. Polskie firmy coraz lepiej  identyfikują korzyści związane z wykorzystaniem usług chmury publicznej, co pokazują badania IDG, ale jednocześnie zwracają uwagę na bariery spowalniające ten proces. Z jednej strony jest to chaos regulacyjny, szczególnie dotkliwy jeżeli chodzi o branżę finansową. Z drugiej ograniczona oferta partnerów będących w stanie wspomóc rodzimych przedsiębiorców zarówno na etapie przygotowania projektu, procesu migracji do chmury jak i  bieżącego administrowania po migracji – powiedział Tomasz Rot, Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Barracuda Networks.

Chris Hill, RVP Public Cloud, Barracuda Networks

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE