Przed nami lata wzrostów inwestycji w chmurę

Według badania firmy analitycznej Gartner, globalne wydatki w obszarze IT w 2020 r. wyniosą 3,9 biliona dolarów, notując wzrost o 3,4 proc. rok do roku. Obszar EMEA, do którego zalicza się Polska, wyda w bieżącym roku prawie 800 mld dolarów, rosnąc po 3 latach stagnacji również  o 3,4 proc w odniesieniu do roku 2019. Jednym z motorów wzrostu są usługi chmurowe. Ważnym zjawiskiem jest fakt, że Polska obok Wielkiej Brytanii, Kanady i Holandii jest zaliczana do krajów, w których rozwój tej technologii będzie najwyższy. To dobry znak, ponieważ firmy, które skupią się na rozwiązaniach chmurowych, będą miały szansę stać się międzynarodowymi liderami w swoich segmentach.

Szacuje się, że wzrost wydatków na IT w 2020 r. wyniesie 3,4 proc., natomiast w roku 2021 będzie to kolejne 3,8 proc. Widać wyraźną tendencję rozwoju globalnej gospodarki, w której króluje cyfryzacja. Nic dziwnego, ponieważ stale rosnące oczekiwania konsumentów sprawiają, że rozwój cyfrowej oferty jest jedyną skuteczną odpowiedzią na ich potrzeby.

– Jako eksperci działający pod szyldem ITMAGINATION szacujemy, że jednocyfrowe estymacje wzrostu są zaniżone, a realne tempo rozwoju rynku może sięgać nawet kilkunastu proc. w ujęciu rok do roku. Świadczą o tym rosnące portfele zamówień światowych koncernów, z którymi współpracujemy. – mówi Paweł Borowski, współwłaściciel i Członek Zarządu w ITMAGINATION

Czołowy segment rynku digital stanowią usługi cloud. Stosunkowo świeża technologia dynamicznie zdobywa świat. Dzieje się tak, ponieważ firmy korzystające z rozwiązań chmurowych są w stanie funkcjonować bardziej efektywnie, redukować koszty i zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych. Globalnie wydatki na chmurę wzrosną w 2020 r. o 17 proc. Według Gartnera do 2022 r. 60 proc. firm będzie korzystać z zewnętrznego dostawcy chmury, 2-krotnie więcej niż w 2018 r.

Liderem w tym obszarze są Stany Zjednoczone, które odpowiadają za ponad połowę światowych wydatków na usługi chmurowe. Firmy aspirujące do bycia liderem swojego sektora w przyszłości, muszą stawiać na rozwój usług chmurowych. Wiedzą o tym polskie software house-y, które są bardzo silnym graczem na światowych rynkach. Dostrzegamy globalny potencjał, świadcząc tego typu usługi dla firm ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Azji, Afryki i Australii. – dodaje Borowski.

Na rynku EMEA, do którego należy Polska, wydatki na IT w 2020 r. wyniosą niecałe 800 mld dolarów, co stanowi wzrost o 3,4 proc rok do roku. Małą niespodzianką jest fakt, że w naszym regionie – jak uważa ekspert ITMAGINATION – będzie to wzrost, który nastąpi po 3 latach stagnacji. Co ważne i bardzo optymistyczne, Polska jest wskazywana jako kraj o najwyższym wzroście wydatków na publiczną chmurę. Dla naszego kraju CAGR[1] (średnia roczna stopa zwrotu) w latach 2017-2022 wyniesie niecałe 25 proc., a wydatki na usługi chmurowe będą stanowić ponad 10 proc. wydatków na IT ogółem.

– Po ilości zapytań o projekty dotyczące transformacji cyfrowej oraz migracji do chmury, możemy śmiało stwierdzić, że chmura jest i będzie motorem napędowym branży IT, a wzrost znacznie przekroczy zakładane 3,4 proc. Działając na rynkach Europy Zachodniej i USA podążamy za panującymi tam trendami. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom świadcząc usługi implementacji zarządzania danymi na platformach Microsoft, Google i AWS. Inwestujemy w rozwój naszych specjalistów. Tylko w tym roku zostanie certyfikowanych ponad 100 pracowników w obrębie wymienionych platform. – podsumowuje Paweł Borowski z ITMAGINATION

Słownik
1. CAGR. CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate) – jest to średni wskaźnik rocznego wzrostu…
Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy