Od dzisiaj e-recepty w formie sms-a i e-maila obowiązkowe

Od 8 stycznia niemal wszyscy pacjenci w Polsce w celu zakupu lekarstw będą musieli skorzystać z elektronicznej recepty – domyślnie mają otrzymywać ją e-mailem lub SMS-em. To ważny postęp w cyfryzacji polskiego systemu opieki zdrowotnej.

To świetnie, że wreszcie każdy będzie mógł bez problemów przeczytać swoją receptę, dobrze, że będzie też ona zawsze pod ręką. Skorzystanie z e-recepty w pełni wirtualnej, czyli bez wydruku, wymaga za pierwszym razem zalogowania się do systemu IKP. Można to zrobić np. za pomocą Profilu Zaufanego, który staje się coraz bardziej powszechny, co było widoczne m.in. podczas dopisywania się do list wyborczych w ubiegłym roku. – ocenia Maja Wiśniewska, PR & Content Marketing Manager w SMSAPI. – Na szczęście Internetowe Konto Pacjenta musimy skonfigurować tylko raz, aby potem przy każdej wizycie u lekarza e-recepty przychodziły nam już automatycznie na telefon. I tu gratulacje dla ministerstwa zdrowia za to, że uwzględniło fakt, iż podstawowym urządzeniem do korzystania z internetu stał się smartfon!

Już w grudniu 2018 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badanie na temat funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów w tym zakresie w grudniu 2018 roku. Podczas badań 74,8 proc. wszystkich respondentów z reprezentatywnej grupy Polaków odpowiedziało, że używa na co dzień smartfonów. Nieco ponad 24 proc. ankietowanych wskazało na telefon tradycyjny, a 0,8 proc. na smartfon i tradycyjny telefon.

Co ciekawe, badania te są dość mocno zbliżone do wyników badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny z 2017 roku. Wówczas prawie 60 proc. Polaków ma smartfona. W 2014 roku, wg. GUS-u smartfona posiadał co czwarty Polak. Jak widać na przestrzeni lat odsetek osób wykorzystujących właśnie smartfony bezustannie rośnie. Wśród osób po 65 roku życia smartfony stanowiły jednak już tylko 14,9 proc.

– Twórcy usługi najwyraźniej przewidzieli, że chory w aptece może mieć problem z szybkim i sprawnym zalogowaniem się na pocztę i wyświetleniem PDF-a z receptą. Wprowadzili, więc opcję podania 4-cyfrowego kodu otrzymanego SMS-em. Dla wielu takie rozwiązanie będzie dużo prostsze i skuteczniejsze. Warto pamiętać, że sporo osób, zwłaszcza w starszym wieku, pozostaje z przyzwyczajenia przy tradycyjnych telefonach bez internetu. Dla nich SMS z e-receptą będzie jedynym sposobem na zakup leków. Po wdrożeniu nowego rozwiązania wielu z nas przekona się, że ta stara i sprawdzona technologia wciąż wiele potrafi – ocenia Maja Wiśniewska, PR & Content Marketing Manager w SMSAPI.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *