Connect with us

Soczewki a astygmatyzm. Przyczyny wady oraz dobór szkieł

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Soczewki a astygmatyzm. Przyczyny wady oraz dobór szkieł

Astygmatyzm to jedna z najpowszechniejszych wad wzroku. Można ją łatwo korygować okularami oraz soczewkami kontaktowymi. Szkła muszą być jednak inne niż w przypadku “zwykłych” wad. Astygmatykom dedykowane są soczewki toryczne miękkie oraz twarde. Czym się różnią się standardowych soczewek i jak je dobrać?

Co to jest astygmatyzm? Przyczyny powstania wady i jej objawy

To powszechna wada wzroku, którą nazywa się także niezbornością. Polega na rozciągnięciu i zniekształceniu rogówki lub soczewki oka. Na powstanie niezborności wpływają:

  • geny – wadę można dziedziczyć,
  • nieodpowiednie oświetlenie w trakcie pracy,
  • brak przerw w trakcie pracy/ odpoczynku przed ekranami.

Astygmatyzm dotyka ludzi w każdym wieku, ale najbardziej narażone na niego są osoby wykonujące prace nadmiernie obciążające wzrok (np. długotrwałe prace przed komputerem czy korzystanie z tabletów i smartfonów). Astygmatycy obrazy znajdujące się w oddaleniu i/lub w pobliżu widzą jako zamazane lub niewyraźne. Mogą mieć problem z rozpoznawaniem znaków drogowych, twarzy znajomych na ulicach lub z czytaniem książek. Astygmatyzm skutecznie utrudnia życie, dlatego większość osób posiadających tę wadę musi ją korygować.

Należy jednak pamiętać, że niezborność niezborności nierówna. Niektóre osoby mają tak małą wadę, że nawet jej na co dzień nie zauważają. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj astygmatyzmu posiadamy i jak mocna jest nasza wada. W podstawowym zakresie astygmatyzm dzielimy na:

  • astygmatyzm regularny
  • astygmatyzm nieregularny

Istnieją jeszcze kilka podziałów rodzajów astygmatyzmu, które biorą pod uwagę różne czynniki. Podziały te związane są m.in. z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Rzadko bowiem astygmatyzm występuje osobno. Zazwyczaj połączony jest z inną wadą. Dlatego też tak ważne jest dobranie odpowiednich soczewek torycznych, według parametrów wskazanych przez specjalistę.

Jak rozpoznać niezborność?

Nie można stwierdzić posiadania takiej wady wzroku na podstawie wiedzy z internetu. Konieczna jest wizyta u specjalisty. Jedyne, co można zrobić przed wizytą u lekarza, to skorzystanie z tzw. lustra astygmatycznego. To rysunek składający się z kilkudziesięciu linii ułożonych w równych odstępach względem środka.

Osoba z wadą niezborności będzie widzieć te linie jako nieregularne. Jednak nawet po takim podstawowym teście nie można po prostu kupić soczewek, których parametry wydają się nam być odpowiednie. Rozpoznanie niezborności należy do kompetencji okulisty lub optometrysty.

Jak dobrać soczewki, jeśli mam astygmatyzm?

Dla osób z niezbornością zostały stworzone specjalne soczewki toryczne. Różnią się one od zwykłych soczewek. Nie są wycinkiem kuli, tylko figury geometrycznej nazywanej torusem. Soczewki toryczne dzielą się na miękkie i twarde. Miękkie korygują większość wad astygmatyków. Istnieją jednak takie wady niezborności, które wymagają bardzo konkretnej struktury, materiału i właściwości – dla nich dedykowane są soczewki twarde. Sprawdzą się przy astygmatyzmie nieregularnym oraz wynikającym z chorób oczu lub przy uszkodzeniach mechanicznych oka. Toryczne soczewki twarde stosują także osoby po przeszczepie rogówki. Twarde szkła z łatwością utrzymują się w tych przypadkach w miejscu, miękkie miałyby z tym problem. To, czy potrzebujemy szkieł miękkich czy twardych ustala specjalista.

Musimy też zwrócić uwagę na czas użytkowania szkieł kontaktowych. Niektóre osoby mają na tyle delikatne oczy, że mogą nosić tylko soczewki jednodniowe. Wszystko zależy od wytrzymałości oczu użytkownika i jego potrzeb. Jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać, najłatwiej zapytać o poradę okulistę lub optometrystę. Soczewki toryczne występują w kilku wersjach. Możemy więc mieć soczewki na astygmatyzm:

  • jednodniowe,
  • miesięczne,
  • kwartalne,
  • roczne.

Soczewki toryczne rzadziej niż soczewki „kuliste” spotyka się w wersji kolorowej. Można je jednak wykonać na zamówienie.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm na co dzień można skutecznie korygować opisanymi powyżej soczewkami torycznymi (https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/soczewki/1/_/H/price/rodzaj-toryczne), a także okularami. Parametry szkieł zawsze powinien dobrać okulista lub optometrysta. Jeśli znamy już odpowiednie dla siebie parametry, możemy swobodnie kupować soczewki przez internet. Pozostaje nam tylko kwestia wyboru firmy czy też koloru soczewek, jeśli przy okazji marzy nam się zmiana wyglądu oczu.

Niektórzy jednak nie chcą być uzależnieni od soczewek. Nie można ukrywać, że ich pielęgnacja oraz zakładanie i zdejmowanie zajmują czas każdego dnia. Dlatego tyle osób decyduje się na laserowe leczenie astygmatyzmu. Koszt leczenia to ok. 4 tys. zł za zabieg na jedno oko (zależnie od typu wykonywanego zabiegu).

Redakcja

CCNEWS.pl to jedyny specjalistyczny newsowo-publicystyczny wortal internetowy w Polsce w całości poświęcony zagadnieniom związanym z obsługą klienta, customer services, omnichannel, customer experience i technologiom wykorzystywanym przez centra obsługi klienta. Informuje, edukuje i komentuje aktualne trendy i wydarzenia na Polskim rynku CC. Od 14 lat dostarcza wartościową wiedzę o polskim rynku CC i BPO. Zdaniem niezależnych instytutów badawczych: Instytut Monitorowania Mediów oraz Press Service Monitoring Mediów jesteśmy najchętniej czytanym i najbardziej angażującym swoich czytelników portalem branżowym (branży customer care) w Polsce.

Skomentuj

POPULARNE