Joanna Gasek pokieruje Customer Service w Wonga Polska

Z początkiem października do zespołu Wonga Polska dołączyła Joanna Gasek. Zarządza zespołem Customer Service, odpowiada za rozwój działu oraz implementację narzędzi wspomagających obsługę klienta.

Joanna Gasek ma blisko 20-letnie doświadczenie w kierowaniu działami obsługi klienta, jakości i szkoleń. Wdrażała nowe systemy motywacyjne dla pracowników i tworzyła procesy utrzymania klienta w Idea Money oraz T-Mobile Polska. Wcześniej odpowiadała za jakość i szkolenia w kontekście działań operacyjnych contact center[2]. Posiada certyfikat audytora ISO 9001:2000.

Praca w Wonga to dla mnie ekscytujące wyzwanie, mało która firma na rynku przykłada tak dużą wagę do profesjonalnego kontaktu ze swoimi klientami. Nasz zespół musi wyróżniać się nie tylko kompetencją w rozwiązywaniu problemów, ale także wykazywać empatię i rozumieć  potrzeby ludzi, którzy nam zaufali. Cieszę się także, że firma wykorzystuje najlepsze rozwiązania technologiczne, które wspierają realizację tych zadań – mówi Joanna Gasek, nowa szefowa Customer Service w Wonga Polska.

Wsparcie w zarządzaniu kontaktami i zintegrowaną obsługę w wielu kanałach zapewnia w Wondze system Altar Contact Center. Technologia pomaga pracownikom zapewnić unikalny poziom obsługi[1], a korzystanie z usług firmy jest dla klientów proste, szybkie i całkowicie zdalne.    

Joanna Gasek nadzoruje procesy operacyjne obsługi klienta oraz odpowiada za ich optymalizację i podnoszenie kompetencji zespołu.

Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Ukończyła także podyplomowe studia na kierunku Zarządzanie i Marketing na Akademii Leona Koźmińskiego.

Słownik
1. poziom obsługi. Zobacz SL. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
2. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *